![Vězni zinscenovali „svatbu“ a sledovali své oběti při nuceném sexu. Dostali trest za znásilnění](https://cdn.administrace.tv/2025/02/04/mini_169/fac319dbf2294567cf53d058aefc806b.jpg)
Vězni zinscenovali „svatbu“ a sledovali své oběti při nuceném sexu. Dostali trest za znásilnění
Monumentální kamenný pomník v Jizerských horách u rozhledny Štěpánka měl tvar nacistického vyznamenání Železný kříž. Uprostřed kříže byly viditelné stopy po svastice. Už nestojí, o víkendu ho zničil neznámý pachatel. „Mám z toho pocit trapnosti, boření pomníků podle mě do jednadvacátého století nepatří,“ říká pro CNN Prima NEWS historik Jan B. Uhlíř, který s požehnáním úřadů opatřil kontroverzní kříž vysvětlující informační tabulí. Uhlíř je předním odborníkem na dějiny protektorátu a také soudním znalcem v kauzách spojených s neonacismem.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nechá v pondělí v místě tragického pádu smrku na silnici do Malé Úpy pokácet stromy, které by mohly být rizikové. Smrk spadl v neděli odpoledne na auto, ve kterém zahynuli tři lidé, jeden člověk skončil v nemocnici. Okolnosti případu vyšetřuje policie, kmen zříceného stromu zajistila pro další zkoumání. Z dosavadního vyšetřování podle mluvčí policie Ivy Kormošové vyplývá, že se strom pravděpodobně zlomil a pak spadl přes silnici kvůli poryvu větru.
Policisté se zabývají brutálním napadením strážců Národního parku Šumava. Skialpinista na ně měl zaútočit lyžemi a zranění muži skončili v nemocnici. Policisté už agresora, který měl ochránce přírody napadnout, vypátrali. Reportérka CNN Prima NEWS Alex Hrdinová se s ním spojila. Incident se podle něj stal úplně jinak.
Vrchol Sněžky od pátečního rána opět zoranžověl. Není to žádnou nevšední kvetoucí florou, ale barvou sítí, které strážci parku umisťují po obvodu vrcholu naší nejvyšší hory. Je to reakce na opětovné neukázněné chování turistů, kteří překračují řetězy, vydávají se na zakázané plochy, piknikují na nich, nebo se tam fotí a ničí chráněné rostlinné i živočišné druhy.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos opět přistoupí k instalaci ochranných sítí na Sněžce jako v minulém roce. Podle její tiskové zprávy nemá jinou možnost, jak ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu nejvyšší české hory před turisty. Sítě rozšíří nynější řetězové zábrany již tento pátek. Vrchol Sněžky je turismem nejzatíženější přírodní lokalitou v ČR.
Agresor na sněžném skútru v pátek pěstmi napadl strážce Krkonošského národního parku (KRNAP). Dosud přitom jezdci, kteří se prohánějí v zakázaných oblastech chráněné přírody, strážcům jen nadávali. Útočníka nyní hledá policie, informoval KRNAP na svých webových stránkách.
Obnovený žulový kříž padlým vojákům wehrmachtu i příslušníkům SS u rozhledny Štěpánka na pomezí Krkonoš a Jizerských hor nadále budí vášně. Krkonošský národní park (KRNAP), na jehož území pomník stojí, jeho existenci hájí. Sdružení osvobozených politických vězňů proto nově žádá o odstranění kříže přímo ministra životního prostředí.
V posledních dnech se u lanovky na Sněžku tvořily několikahodinové fronty. Kdo se jim chce vyhnout, může na nejvyšší horu vyrazit třeba v sobotu ráno. My jsme to vyzkoušeli a na vrcholu jsme byli do 15 minut. Krkonoše ale nejsou jen Sněžka. Dají se zde najít nádherná místa úplně bez lidí.
Krkonošský národní park (KRNAP) navštěvuje čím dál tím více turistů, proto se ochránci odhodlali k dalším úpravám. Nově jsou tak na Sněžce nainstalovány sítě, které zamezují lidem vstup na určitá místa. Zároveň od středy platí i nová zonace. Jak a kde se v Krkonoších budeme moci pohybovat? Na to odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS náměstek ředitele správy KRNAP Jakub Kašpar.
Blíží se turistická sezona a naše největší národní parky se chystají na příliv návštěvníků, který má přijít začátkem června. Pilně se připravují například v Krkonošském národním parku i na Šumavě.
Krkonošský národní park (KRNAP) patří mezi oblíbené destinace turistů. Byl vyhlášen 17. května 1963, čtyři roky po vyhlášení polského Krkonošského národního parku (Karkonoski Park Narodowy). V současné době je kvůli pandemii koronaviru pohyb po jeho hřebenech omezen. V trvalém provozu je jen lanovka na Sněžku a minimálně do 12. června by nemělo být možné překročit hranici s Polskem.
Nedaleko Špindlerova Mlýna volně pobíhající pes štval jelena. Zvíře se nakonec zřítilo ze čtyřmetrové opěrné zdi na silnici. Naštěstí neohrozil řidiče na frekventované silnici Špindlerův Mlýn - Vrchlabí. Tento případ opět rozvířil diskusi o pohybu psů po národním parku.