reklama

V Česku udeří v noci mráz. Čekají se přeháňky, na horách napadne sníh

Česko čekají první mrazy. Podle meteorologů v noci ze středy na čtvrtek klesne teplota na -1 °C. Ve středu má podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) místy pršet, na horách se objeví i sníh. Nejvyšší teploty dosáhnou maximálně 11 °C.

reklama

Ve středu má být podle meteorologů většinou oblačno. Ojediněle se objeví i přeháňky, které budou v polohách nad 800 m smíšené nebo sněhové. Večer ale začne srážek i oblačnosti ubývat.

Nejvyšší teploty dosáhnou 7 až 11 °C, v 1 000 m na horách maximálně kolem 3 °C. Vát bude mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, který večer zeslábne.

V noci ČHMÚ očekává převážně polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle déšť nebo přeháňky. Od západu bude v Čechách zataženo a místy bude pršet. Na Moravě se k ránu objeví mlhy.

V polohách nad 900 m budou srážky smíšené nebo sněhové. Teploty přes noc klesnou k 5 až 1 °C, ve východní polovině území ojediněle až -1 °C. Vát bude slabý západní vítr 1 až 4 m/s.

V pátek se oteplí

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť a v polohách nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Večer bude od západu srážek ubývat. Na Moravě a ve Slezsku se objeví mlhy, pršet tam začne až odpoledne a večer. Nejvyšší teploty dosáhnou 7 až 11 °C. Vát bude mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Ani v pátek počasí nebude lepší. Během dne má být oblačno až zataženo a místy se mají objevit přeháňky. V místech nad 1 100 m budou přeháňky i smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou k 7 až 3 °C, nejvyšší denní teploty naopak vystoupají k 11 až 15 °C. Vát bude slabý, během dne mírný jihozápadní, postupně až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Na horách už sněží

Ochlazení je znát a na horách dokonce už nasněžilo. Konkrétně v Beskydech je na vrcholech hor vidět sněhový poprašek, na nejvyšším vrcholu Lysé hoře napadly tři centimetry sněhu. I loni napadl v Beskydech první sníh 13. října, bylo ho ale více, na Lysé hoře meteorologové evidovali více než dvaceticentimetrovou vrstvu.

„Teď je na Lysé hoře teplota minus dva stupně Celsia, přes den bude kolem nuly nebo lehce nad nulou, takže sníh asi nevydrží. V polohách nad 800 metrů nad mořem může ještě dneska v přeháňkách nějaký sníh připadnout, ale může být i tající,“ řekl Drobek.

Nedá se podle něj zatím očekávat, že by sníh v Beskydech vydržel. „Potom by se mělo oteplovat, takže myslím, že v dalších dnech to nevydrží,“ řekl meteorolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama