reklama

Česko dostalo příslib na dodávky vakcíny Sputnik V, prozradil prezident Miloš Zeman

Podle prezidenta České republiky Miloše Zemana nám Rusko projevilo ochotu dodat vakcínu Sputnik V proti koronaviru. Zeman to uvedl televizi CNN Prima NEWS. Příslib prý Zeman dostal přímo od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

reklama

Miloš Zeman uvedl, že Vladimiru Putinovi adresoval dopis, v němž ho o vakcínu Sputnik V po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal. „Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Budeme ale samozřejmě potřebovat tu certifikaci,“ řekl Zeman televizi CNN Prima NEWS. Zemanovi by prý „úplně stačila certifikace SÚKLu“.

Český prezident by tedy netrval na schválení Sputniku V Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), v čemž se rozchází s mnoha odborníky, ale také s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Ten už dříve prohlásil, že o Sputniku V je možné uvažovat právě ve chvíli, kdy ho schválí EMA.

K tématu

Podle informací, které CNN Prima NEWS získala od hlavního lékařského poradce Evropské agentury pro léčivé přípravky Hans-Georga Eichlera, zatím ale výrobce vakcíny Sputnik V o certifikaci tuto agenturu nepožádal. Kontakty mezi EMA a výrobcem Sputniku V existují. „Ptají se nás, jaká vědecká data potřebujeme, aby vůbec mohli o schválení požádat,“ řekl Eichler.

Zeman, Babiš, Vystrčil

Hlavní lékařský poradce EMA zdůraznil, že pokud by výrobce vakcíny Sputnik V lékovou agenturu o certifikaci požádal, EMA by se nespokojila jen s předloženými studiemi, ale trvala by na tom, že chce vidět proces vývoje a výroby na vlastní oči. „Musíme si být jisti kvalitou výroby vakcíny a chceme vidět jejich standardy. Zatím nás ale ani ruští ani čínští výrobci o schválení jejich vakcíny nepožádali,“ dodal Eichler.

Co dále prezident republiky Miloš Zeman o vakcíně Sputnik V, budoucnosti vlády nebo případné výměně ministra zdravotnictví prohlásil, se dozvíte v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané na Primě  a CNN Prima NEWS. Mimořádně tříhodinová Partie začíná jako obvykle v 11 hodin. V první hodině můžete zhlédnout rozhovor právě s prezidentem Milošem Zemanem, ve druhé hodině bude Terezie Tománková zpovídat českého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého ve 13 hodin v pražském studiu vystřídá předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.

Ekonomika

Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček

Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček

Podezření, že do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 byly zapojeny ruské tajné služby, bude mít podle odborníků dopad nejen na politické, ale také na ekonomické vztahy Česka s Ruskem. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství. „Zdražení ruského plynu nehrozí, Evropa za něj velmi dobře platí,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Rusko

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

  • Aktualizováno

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím
Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Olayinka: Že jsem v rasistickém týmu? Nesmysl. To bych za Slavii nehrál tři roky
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Další články
reklama
reklama