reklama

Česko dostalo příslib na dodávky vakcíny Sputnik V, prozradil prezident Miloš Zeman

Podle prezidenta České republiky Miloše Zemana nám Rusko projevilo ochotu dodat vakcínu Sputnik V proti koronaviru. Zeman to uvedl televizi CNN Prima NEWS. Příslib prý Zeman dostal přímo od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

reklama

Miloš Zeman uvedl, že Vladimiru Putinovi adresoval dopis, v němž ho o vakcínu Sputnik V po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal. „Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Budeme ale samozřejmě potřebovat tu certifikaci,“ řekl Zeman televizi CNN Prima NEWS. Zemanovi by prý „úplně stačila certifikace SÚKLu“.

Český prezident by tedy netrval na schválení Sputniku V Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), v čemž se rozchází s mnoha odborníky, ale také s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Ten už dříve prohlásil, že o Sputniku V je možné uvažovat právě ve chvíli, kdy ho schválí EMA.

Podle informací, které CNN Prima NEWS získala od hlavního lékařského poradce Evropské agentury pro léčivé přípravky Hans-Georga Eichlera, zatím ale výrobce vakcíny Sputnik V o certifikaci tuto agenturu nepožádal. Kontakty mezi EMA a výrobcem Sputniku V existují. „Ptají se nás, jaká vědecká data potřebujeme, aby vůbec mohli o schválení požádat,“ řekl Eichler.

Zeman, Babiš, Vystrčil

Hlavní lékařský poradce EMA zdůraznil, že pokud by výrobce vakcíny Sputnik V lékovou agenturu o certifikaci požádal, EMA by se nespokojila jen s předloženými studiemi, ale trvala by na tom, že chce vidět proces vývoje a výroby na vlastní oči. „Musíme si být jisti kvalitou výroby vakcíny a chceme vidět jejich standardy. Zatím nás ale ani ruští ani čínští výrobci o schválení jejich vakcíny nepožádali,“ dodal Eichler.

Co dále prezident republiky Miloš Zeman o vakcíně Sputnik V, budoucnosti vlády nebo případné výměně ministra zdravotnictví prohlásil, se dozvíte v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané na Primě  a CNN Prima NEWS. Mimořádně tříhodinová Partie začíná jako obvykle v 11 hodin. V první hodině můžete zhlédnout rozhovor právě s prezidentem Milošem Zemanem, ve druhé hodině bude Terezie Tománková zpovídat českého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého ve 13 hodin v pražském studiu vystřídá předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama