Česko se má stát stoprocentním vlastníkem ČEZ, řekl Rakušan. Pak se za svůj výrok omluvil

Rakušan mluvil o ČEZ

Česká republika by se měla stát stoprocentním vlastníkem energetické společnosti ČEZ do konce mandátu vlády Petra Fialy (ODS), do října 2025. Uvedl to v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na dotaz jednoho z diváků v Sokolově v Debatách bez cenzury. Později svůj výrok na sociální síti zpochybnil.

„Není to úplně jednoduchá transakce, ale vláda o tom jedná. Připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, kteří se musí vyplatit. Já doufám a myslím, že to ještě naše vláda stihne,“ řekl Rakušan.

Na sociální síti X svůj výrok ale později zpochybnil. „Během debaty s občany v Sokolově jsem řekl, že naše vláda chystá stoprocentní ovládnutí energetické společnosti ČEZ. Vláda uvažovala o odkoupení výrobních částí společnosti v době extrémně vysokých cen energií. V tuto dobu žádné takové kroky neprobíhají. V zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci, a za to se omlouvám,“ napsal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. O koupi zbylých 30 procent se již dlouhodobě diskutuje.

Zestátnění energetického kolosu by umožnilo lepší regulaci cen elektřiny i možnost uskutečňovat výstavbu nových jaderných bloků bez nutnosti diskuse s menšinovými akcionáři.

Mnozí ekonomové se ale staví proti tomuto návrhu a upozorňují na možné překážky. Jednou z nich je i kompenzace minoritním akcionářů, které by se pohybovaly kolem 200 miliard korun. „To bych nedělal ve chvíli, kdy se vláda snaží co nejvíc konsolidovat,“ uvedl dříve pro CNN Prima NEWS analytik Jiří Cihlář.

Ekonom a akcionář ČEZ Radim Dohnal upozornil na to, že stát jakožto investor dosud nebyl příliš efektivní: „Jsem odpůrce toho, aby byl stát podnikatelem. Vidíme to na České poště. Například jsem dnes čtvrt hodiny čekal před plnou místností úplně zbytečně. Vidíme, že stát neumí podnikat. A teď si představme, že bude ČEZ úplně státní. Nebudou pod žádnou minimální kontrolou, nebudou valné hromady. Zmizí informační povinnost. Bude to další black box.“

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Smutná předpověď pro peněženky Čechů. Rekordně šetřili energiemi, ceny přesto vzrostou

Tagy: