Nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou. Stačí, když odkoupí Dukovany II, říká expert

Zestátnění firmy ČEZ je zcela zásadní otázka, řekl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Vláda se k ní však podle něj vyjadřuje pokaždé jinak. Premiér Petr Fiala (ODS) naposledy prohlásil, že vláda žádné nevýhodné kroky nechystá. Přesto vývoj akcií této společnosti ukazuje, že je trh v nejistotě. Podle bývalého generálního ředitele skupiny Jaroslava Míla nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou. Bohatě by prý stačilo, kdyby odkoupil Dukovany II.

Od začátku minulého roku zaznamenal vývoj akcií skupiny dva velké propady. První podle Kovandy nastal, když vláda oznámila zavedení daně z neočekávaných zisků. Druhý letošní propad odrazil nejistotu spojenou s návrhem zákona o přeměnách obchodních společností (tzv. lex ČEZ), který by zestátnění ČEZ usnadnil.

ČTĚTE TAKÉ: Válek i Bek při jednáních pohořeli. Schyluje se k odborářskému protestu desetiletí

Zestátnění této firmy by byl jednoznačně chybný krok, uvedl bývalý generální ředitel společnosti Jaroslav Míl: „Nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou.“ Podle něj je zbytečné, aby si stát kupoval výrobní zdroje, které budou odstavovány. Bude muset investičně vstoupit do výstavby těch nových, například zajistit dostatek financí na nový jaderný zdroj.

Podle Míla by měl stát odkoupit společnost Dukovany II, která staví pátý jaderný blok elektrárny. Náklady by činily zhruba 4,7 miliardy korun. „Vzhledem k tomu, že ho daňoví poplatníci budou platit z 95 procent, měli by z elektrárny mít výhody. Proto by bylo jednodušší, kdyby to stát dokoupil a nenechával zbytečně pět procent ČEZ,“ vysvětlil.

Obdobným případem jsou podle experta na energetiku plynové elektrárny. „K tomu účelu stát potřebuje ustanovit a mít funkčního obchodníka s elektrickou energií. Aby zajistil, že když už daňový poplatník problém financuje, tak aby měl elektřinu skutečně levnou, aby se mu to vrátilo,“ upřesnil Míl. Dodal, že v jiných evropských státech to bohužel funguje tak, že se socializují náklady a privatizuje zisk.

Podle Kovandy nyní vše směřuje k tomu, aby vláda lex ČEZ prosadila. „Zaregistrovala však vlnu odporu, která se vzedmula, a vnímá, že pokud by činila nějaké další kroky podobného typu a vytěsňovala menšinové akcionáře, pošlapávala by tím kapitálový trh v Česku, který v podstatě stojí a padá s ČEZ,“ doplnil ekonom. Proto je podle něj možné, že „přehodí horký brambor“ další vládě.

Tagy:
elektrárna ČEZ Lukáš Kovanda Dukovany energetika Svět financí s Trinity Bank