reklama

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

reklama

„Výhledy jsou jednoznačně pozitivní, ale pořád tady máme velmi vysokou virovou nálož v populaci a jednoznačné komunitní šíření,“ komentoval pozitivní změny posledního týdne Ladislav Dušek.

Klesající čísla kvituje i ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Epidemická situace neeskaluje. Naopak se mírně zlepšuje a je evidentní, že zavedená opatření začínají fungovat a projevují se na počtu nově diagnostikovaných pacientů. Pro zachování příznivého vývoje situace je ale nutné, abychom platná opatření důsledně dodržovali,“ uvedl v páteční tiskové zprávě ministr.

Zásadně tak odmítl návrhy na zmírnění současných opatření. Ta budou určitě platit i v celém dalším týdnu.

Čtyři scénáře vývoje

Čtyři scénáře vývoje do konce ledna představilo ministerstvo minulý týden. Pokud se vše bude odvíjet podle současného trendu reprodukčního čísla, směřujeme k tomu nejlepšímu možnému, který byl prezentován.

Nejoptimističtější scénář, který by si ještě minulý týden nikdo nepředstavil a který znázorňuje zelená křivka, hovoří o tom, že by koncem ledna bylo celkově pouze kolem 40 tisíc nakažených. To je přibližně o 100 tisíc méně než je dnes. Denní přírůstek by byl kolem pěti až šesti tisíc, což je hodnota, u které jsme se pohybovali před rozvolněním koncem listopadu a začátkem prosince.

Aktuálně má Česko kolem 10 tisíc nakažených denně. Ostatní scénáře i přesné tabulky počtu nakažených jsme popsali v článku začátkem ledna.

Přestože se číslo R i počty denních přírůstků snižují, nezklidňuje se zatím situace v nemocnicích. Tam se naopak ještě začátkem příštího týdne očekává eskalace.

Kapacity nemocnic stále na hraně

„Kapacity nemocnic pro pacienty s COVID-19 jsou nadále v několika krajích na hraně své maximální vytíženosti, důvodem je nákaza personálu, zejména zdravotních sester,“ uvedl vedoucí klinické skupiny na zdravotnictví Vladimír Černý. Kritická situace je stále v Karlovarském i Moravskoslezském kraji. Nejlépe na tom nejsou ani Olomoucký kraj a Praha.

Minulý týden byly zaznamenány nejvyšší denní nárůsty počtu nakažených za celou epidemii. Ve středu přibylo rekordních více než 17 700 případů. Také podíly pozitivních testů byly vysoké. Dosahovaly téměř 43 procent podle aktuálních údajů ministerstva zohledňujících všechny testy, nejen tzv. PCR testy.

Tagy:

Hlavní zprávy

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?
Koronavirus

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama