reklama

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

reklama

„Výhledy jsou jednoznačně pozitivní, ale pořád tady máme velmi vysokou virovou nálož v populaci a jednoznačné komunitní šíření,“ komentoval pozitivní změny posledního týdne Ladislav Dušek.

Klesající čísla kvituje i ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Epidemická situace neeskaluje. Naopak se mírně zlepšuje a je evidentní, že zavedená opatření začínají fungovat a projevují se na počtu nově diagnostikovaných pacientů. Pro zachování příznivého vývoje situace je ale nutné, abychom platná opatření důsledně dodržovali,“ uvedl v páteční tiskové zprávě ministr.

Zásadně tak odmítl návrhy na zmírnění současných opatření. Ta budou určitě platit i v celém dalším týdnu.

Čtyři scénáře vývoje

Čtyři scénáře vývoje do konce ledna představilo ministerstvo minulý týden. Pokud se vše bude odvíjet podle současného trendu reprodukčního čísla, směřujeme k tomu nejlepšímu možnému, který byl prezentován.

Výhled pandemie do konce ledna - 8. ledna 2021
Výhled pandemie do konce ledna - 8. ledna 2021
Zdroj: CNN Prima NEWS

Nejoptimističtější scénář, který by si ještě minulý týden nikdo nepředstavil a který znázorňuje zelená křivka, hovoří o tom, že by koncem ledna bylo celkově pouze kolem 40 tisíc nakažených. To je přibližně o 100 tisíc méně než je dnes. Denní přírůstek by byl kolem pěti až šesti tisíc, což je hodnota, u které jsme se pohybovali před rozvolněním koncem listopadu a začátkem prosince.

Aktuálně má Česko kolem 10 tisíc nakažených denně. Ostatní scénáře i přesné tabulky počtu nakažených jsme popsali v článku začátkem ledna.

Přestože se číslo R i počty denních přírůstků snižují, nezklidňuje se zatím situace v nemocnicích. Tam se naopak ještě začátkem příštího týdne očekává eskalace.

Kapacity nemocnic stále na hraně

„Kapacity nemocnic pro pacienty s COVID-19 jsou nadále v několika krajích na hraně své maximální vytíženosti, důvodem je nákaza personálu, zejména zdravotních sester,“ uvedl vedoucí klinické skupiny na zdravotnictví Vladimír Černý. Kritická situace je stále v Karlovarském i Moravskoslezském kraji. Nejlépe na tom nejsou ani Olomoucký kraj a Praha.

Minulý týden byly zaznamenány nejvyšší denní nárůsty počtu nakažených za celou epidemii. Ve středu přibylo rekordních více než 17 700 případů. Také podíly pozitivních testů byly vysoké. Dosahovaly téměř 43 procent podle aktuálních údajů ministerstva zohledňujících všechny testy, nejen tzv. PCR testy.

K tématu

Tagy: zdravotnictví grafy graf Ministerstvo zdravotnictví koronavirus Jan Blatný
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama