reklama

Česku hrozí dosud nejhorší týden pandemie. Klíčová budou čísla ze středy a čtvrtka

Nemocnice Krnov
Zdroj: ČTK

Česko má před sebou klíčové dny pro boj se třetí vlnou koronaviru. Nicméně počty nakažených ani reprodukční číslo neklesají tak rychle, jak by měly, a země směřuje ke 20 tisícům nakažených denně a 200 tisícům nakažených celkem už k 21. lednu. Koncem tohoto týdne navíc by pak počet hospitalizovaných mohl překročit hranici 12 tisíc, což je o polovinu víc, než je nyní.

reklama

Ačkoliv se může zdát, že zmíněná čísla ze začátku týdne jsou spíš nereálným strašením, koncem týdne může být vše jinak. Aktuálně je k pondělnímu večeru nakažených přes 160 tisíc obyvatel a poslední denní přírůstek je „pouhé“ čtyři tisíce. Jedná se však o údaj z víkendu zveřejňovaný v pondělí, a čísla tak během týdne jistě porostou a budou se blížit ke 20 tisícům.

Výhled pandemie do konce ledna - 8. ledna 2021
Výhled pandemie do konce ledna - 8. ledna 2021

Nejdůležitější údaj je ale v tuto chvíli počet hospitalizovaných. Ten se zatím drží na hranici 6500. To ale i proto, že denně více než 100 lidí umírá a zároveň se nemocnice snaží maximálně uvolnit kapacity a pacienty drží na lůžkách jen po nezbytně nutnou dobu. Pokud bychom se skutečně dostali k hranici 12 tisíc, systém by pravděpodobně zkolaboval.

Právě počty hospitalizovaných jsou spjaty s enormními čísly nakažených a následující dny ukáží, jak moc toto číslo v nejbližších dnech od úterý do čtvrtka stoupne a s čím poté mohou nemocnice počítat. Obecně se má za to, že z počtu nakažených čtyři procenta budou potřebovat lékařskou péči a z toho jedno procentu bude mít těžký průběh.

K tématu

Již nyní řada nemocnic především v Moravskoslezském a Karlovarském kraji hlásí obrovské komplikace. A to vrchol teprve očekávají.

Vývoj počtu nakažených a hospitalizovaných ministerstvo zdravotnictví určuje podle reprodukčního čísla. To bylo v pondělí na hodnotě 1,18 a o víkendu dokonce na 1,22. Na základě této hodnoty zdravotnictví již minulý týden zveřejnilo čtyři možné scénáře vývoje a aktuální hodnoty se pohybují mezi druhým a třetím z nich. Na grafu jim odpovídá modrá a žlutá křivka.

Rizikový scénář (žlutá linka)

Právě tento scénář (který odpovídá reprodukčnímu číslu 1,23) dosud Česko kopírovalo nejvíce. Nebo lépe řečeno – čísla z konce týdne mu odpovídala. Nyní se lehce posouváme směrem k mírnějšímu stupni, důležité ale bude úterý, středa a čtvrtek.

„Vydržme do 10. až 15. ledna, kdy očekáváme, že se vývoj zbrzdí a na vysoce rizikové scénáře nedojde. I s nejhoršími scénáři ale musíme počítat,“ řekl koncem minulého týdne pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Realistický scénář (modrá linka)

Tento scénář počítá s tím, že se nic nezmění a vše bude po nějakou dobu stagnovat, tam však ještě nejsme. Aktuální číslo 160 tisíc nakažených ukazuje spíše na rizikový scénář. Tomu odpovídají i denní nárůsty počtu nakažených a prognózy Ladislava Duška.

„Budeme svědky vysokých čísel. Až 20 tisíc nakažených denně,“ prohlásil minulou středu šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek s výhledem na polovinu ledna.

Česko tak osciluje mezi realistickým a rizikovým scénářem. Toho se odborníci obávají především kvůli vyčerpané kapacitě nemocnic. Pokud by se naplnil rizikový scénář, hospitalizaci by podle prognóz potřebovalo až 15 tisíc osob, z toho 2000 by bylo těžkých pacientů na JIP.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama