reklama

Česko ohrožuje silný vítr s nárazy až 90 km/h. Varování nově platí i pro sobotu

Českou republiku má opět zasáhnout silný vítr, nárazy mají dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu, která původně platila pouze pro pátek, nově ale byla prodloužena do půlnoci ze soboty na neděli. Podle meteorologů hrozí komplikace v dopravě i menší škody na budovách.

reklama

Meteorologové ve čtvrtek vydali varování před větrem platnou od pátečních 09:00 do půlnoci na sobotu. Varování se týká severu Vysočiny, jihu Pardubického kraje, Frýdlantska, Jesenicka, Bruntálska, Krnovska a jihovýchodu Moravskoslezského kraje. Jihovýchodní až jižní vítr tam může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu.

V sobotu se varování meteorologů před silným větrem rozšíří o východ Vysočiny, jižní části Jihomoravského kraje, většinu území Zlínského kraje a o téměř celý zbytek Moravskoslezského kraje. Na Frýdlantsku by v sobotu už silný vítr foukat neměl.

V noci na neděli bude vítr podle meteorologů slábnout, ale později v neděli zřejmě opět zesílí. „Z toho důvodu se bude výstraha během soboty pravděpodobně ještě upřesňovat,“ uvedl ČHMÚ.

Kvůli silnému větru by lidé v ohrožených oblastech měli zajistit okna a dveře, upevnit volně položené předměty a zabezpečit skleníky. Meteorologové doporučují omezit horské túry a nevydávat se zejména na hřebeny hor.

Předpověď počasí v jednotlivých dnech

pátek meteorologové očekávají jasno až skoro jasno, ráno a dopoledne na západě a jihozápadě Čech místy, jinde jen ojediněle, mlhy nebo nízkou oblačnost. Nejvyšší teploty vystoupají k 12 až 16 °C, zejména na západě při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti bude kolem 6 °C, v 1 000 m na horách kolem 12 °C, na Šumavě až 15 °C. Vát bude mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Moravě a na severu Čech vítr čerstvý 5 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h). Na hřebenech hor na severu a severovýchodě nárazy kolem 25 m/s (90 km/h). Na západě Čech se očekává slabý proměnlivý vítr do 3 m/s.

V noci na sobotu má být jasno až polojasno. Na západě a jihozápadě Čech a na Českomoravské vrchovině postupně místy, jinde ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší teploty klesnou k 7 až 3 °C, v západní polovině Čech bude 3 až -1 °C. Vát bude čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na hřebenech hor na severu a severovýchodě kolem 25 m/s (90 km/h). V západní polovině Čech má vát slabý proměnlivý vítr do 3 m/s.

I v sobotu má být podle ČHMÚ jasno až polojasno. Ráno a dopoledne na západě a jihozápadě Čech a na Českomoravské vrchovině místy, jinde ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší teploty vyšplhají k 12 až 16 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti bude kolem 6 °C. Vát bude čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na hřebenech hor na severu a severovýchodě kolem 25 m/s (90 km/h). V západní polovině Čech meteorologové předpovídají slabý proměnlivý vítr do 3 m/s.

Ještě v neděli má vydržet slunečné počasí, meteorologové očekávají polojasno až skoro jasno, ráno a dopoledne místy nízkou oblačnost nebo mlhy. Nejnižší noční teploty klesnou k 8 až 4 °C, na západě bude místy kolem 2 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 12 až 16 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti bude kolem 8 °C. Vát bude čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na hřebenech hor na severu kolem 25 m/s (90 km/h), na západě Čech slabý proměnlivý vítr do 3 m/s.

Příští týden bude deštivý

Po víkendu se ale počasí zhorší, v pondělí má být zataženo až oblačno a na většině území pršet. Nejnižší noční teploty klesnou k 9 až 5 °C, při zmenšené oblačnosti a slabém větru až ke 2 °C. Nejvyšší denní teploty naopak dosáhnou 10 až 14 °C, což je pokles oproti předchozím dnům. Vát bude mírný jihovýchodní až jižní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, v Čechách se postupně změní na západní.

Oblačno až zataženo s deštěm bude až do pátku. V úterý v noci teploty klesnou k 7 až 3 °C, nejvyšší denní teploty naopak dosáhnou 8 až 12 °C. Vát má mírný západní, postupně jihozápadní vítr 2 až 6 m/s. Od středy do pátku mají zejména na horách přijít i sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou k 5 až 0 °C, při silnějším větru bude kolem 8 °C. Nejvyšší denní teploty vyšplhají k 8 až 12 °C, postupně k 6 až 10 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama