Česko zlikvidovalo vakcíny proti covidu za 190 milionů. Ministerstvo chystá nové dodávky

Vakcíny proti COVID-19 stály Česko dosud 19 miliard korun. Darované dalším zemím z nich byly za 270 milionů, zlikvidované kvůli expiraci vyšly na 190 milionů korun. Dodávky plánované na léto byly odloženy na podzim, kdy se očekává větší zájem o vakcinaci. Novinářům to v pátek řekla Kateřina Baťhová, ředitelka mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví, jež měla nákupy vakcín na starosti.

Vakcíny má Česko objednané do roku 2023, za ně podle Baťhové zaplatilo 19 miliard korun. Jde o vakcíny všech výrobců. Darované byly vakcíny za zhruba 270 milionů korun a zlikvidované kvůli prošlé době použitelnosti za 190 milionů korun.

„Nikdy nebudeme mít optimální množství. Pravděpodobně vždycky budeme muset mít objednaných víc, než jak velkou máme populaci,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví (MZ) pro předsednictví EU Jakub Dvořáček.

„Pfizer i Moderna přestaly dodávat vakcíny a nebudou je dodávat přes celé léto. Všechny přijdou na podzim, kdy už budou dostupné nové typy,“ uvedla Baťhová. Podle náměstka Dvořáčka není pravděpodobné, že by se počty objednaných vakcín podařilo snížit. Čeká spíš rozložení dodávek do delšího času.

Jedním z cílů českého předsednictví v Radě EU je totiž vyjednávání s výrobci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna o nových smlouvách, které by lépe odpovídaly současné situaci. Ty by mohly platit od začátku příštího roku. Cílem je rozložit dodávky vakcín podle cyklu epidemie a mít vždy dostupné upravené vakcíny na nejaktuálnější variantu viru.

Nemoc se bude pravidelně vracet

První jednání zástupců Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) s výrobci Pfizer/BioNTech a Moderna bude příští pátek v Praze. Cílem setkání je připravit zadání pro výrobce tak, aby smlouvy lépe odpovídaly současné situaci, kdy se nemoc nejspíš bude pravidelně vracet. „Chtěli bychom, aby bylo připraveno několik scénářů,“ uvedl Dvořáček.

O nových smlouvách budou jednat 6. a 7. září v Praze ministři zdravotnictví zemí EU. Dvořáček očekává, že do té doby výrobci představí své návrhy. Zároveň by podle něj mělo být zjednodušeno schvalování upravených vakcín podobně jako u každoročně měněných vakcín na chřipku.

MZ se chce při předsednictví zaměřit také na poučení z epidemie koronaviru, zejména v komunikaci. „Chtěli bychom se v této oblasti podívat na to, co které státy EU udělaly v oblasti komunikace dobře a co se nepovedlo,“ dodal náměstek. Konference k tomuto tématu bude v Praze 21. a 22. listopadu. Její finální program bude znám na konci července nebo začátku srpna.

Tagy:
podzim vakcína Evropská unie Moderna Česko Praha COVID-19 Pfizer BioNTech Rada Evropské unie Ministerstvo zdravotnictví České republiky pandemie covidu-19

Hlavní zprávy

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím
Domácí

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Já a prezident? Slíbil jsem voličům, že budu premiérem. Nemíním nikam odcházet, říká Fiala
Petr Fiala

Já a prezident? Slíbil jsem voličům, že budu premiérem. Nemíním nikam odcházet, říká Fiala

Voličům jsem slíbil, že budu po volbách premiérem. V této těžké době vůbec nemíním nikam odcházet, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v CNN Prima NEWS. Reagoval tím na kurzy sázkařských kanceláří, podle kterých je na šestém místě ve výčtu nejpopulárnějších prezidentských kandidátů. „Velice mě těšilo, že spousta lidí do mě v tomto směru vkládala nějakou důvěru. Jasně jsem ale od začátku říkal, že to nepřipadá v úvahu,“ prozradil Fiala v pořadu Co na to premiér.

Kauza Bakalovy byty OKD pokračuje, Švédové vyhánějí nájemníky z havířských domků
Reportáž

Kauza Bakalovy byty OKD pokračuje, Švédové vyhánějí nájemníky z havířských domků

Kauza byty OKD spojená s podnikatelem Zdeňkem Bakalou se táhne osmnáctý rok. Největší bytový fond ve střední Evropě nyní vlastní švédská realitní společnost Heimstaden, a ta na Ostravsku právě spustila tažení proti nájemcům takzvaných finských domků v hornických koloniích. „Realitka nás tlačí do kouta. Buď starousedlíkům hrozí vyhazovem, anebo chce až dva miliony korun za odkup,“ stěžuje si 52letá Hana Severová z kolonie Liščina v Ostravě. Na praktiky Heimstadenu v pátek 7. října upozorní i demonstrace.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:17

Ruský útok na Záporoží si vyžádal nejméně dva mrtvé

07:52

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

07:25

ISW: Rostoucí domácí kritika ruské „částečné mobilizace“ pravděpodobně vede Putina k obětnímu beránkovi – ministru obrany

07:01

Gubernátor: Ruské síly zasáhly Záporoží sedmi raketami

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Bláznivá proměna. Jak by slavní hráči v čele s Haalandem a Ronaldem vypadali jako ženy?

Internetový prostor nabízí nekonečné možnosti. Díky různým aplikacím mohou dnešní dvacátníci zjistit, jak budou vypadat v 70 letech. Případně muži mají možnost vizualizace představ, jak by jim to slušelo, kdyby se narodili jako ženy. A naopak. Kreativci proto prohnali softwarem tváře slavných fotbalistů. Jak by tedy teoreticky vypadala „Cristiana Ronaldová“?

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

Ukrajinci shromažďují další důkazy o tom, že se ruská armáda na okupovaných územích dopouštěla válečných zločinů. Obzvlášť šokující nález čekal ukrajinské vojáky a policisty ve vesnici Pisky-Radkivski v Charkovské oblasti. Okupanti po sobě v jedné z mučíren nechali krabici plnou zlatých či stříbrných zubních implantátů, které pravděpodobně předtím trhali z úst Ukrajincům. Ruská armáda rovněž čelí vážným podezřením, že vězně pohřbívala zaživa.

Domácí zpravodajství

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.