Vlna covidu bude sílit, upozornil Prymula. Nastínil možnosti přijetí skokových opatření

Roman Prymula

Roman Prymula k možným opatřením

Počty případů covidu v Česku rychle rostou. Denní přírůstky již přesahují hranici jednoho tisíce nakažených, tedy s výjimkou víkendů a svátečních dnů. Epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s nástupem další koronavirové vlny doporučuje Čechům posilující dávku vakcíny. Podle něj nemá cenu čekat na nový typ očkovací látky, který by měl být dostupný zhruba v říjnu. I současná vakcína totiž výrazně snižuje riziko hospitalizace při nákaze, upozornil Prymula. Do budoucna nevyloučil přijetí „skokových opatření“.

I když většina epidemiologů očekávala novou covidovou vlnu až na podzim, zdá se, že do Česka i dalších evropských zemí dorazila již na začátku léta. Podle Prymuly už lze mluvit o letní vlně.

„Podíváme-li se do Německa či Francie, tak tam jednoznačně nová vlna je, v Portugalsku už je dokonce na ústupu, svým způsobem proběhla. Čísla u nás jsou kvůli svátkům nižší, ale v posledních dvou týdnech jsme viděli jasný nárůst,“ sdělil Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Další vlnu podle něj způsobily nové subvarianty covidu, které jsou extrémně nakažlivé.

„Jsou enormně rychlé, pokud jde o šíření. Můžeme se nakazit do několika sekund. Proto přišla nová vlna neobvykle už v létě. Nutno podotknout, že tyto varianty nejsou klinicky tak závažné jako u delty,“ zmínil exministr zdravotnictví. Prymula rovněž připomněl, že více než na počtu nakažených záleží na počtu hospitalizovaných, kterých je alespoň nyní minimum.

„Chlácholíme se tím, že těžkých případů je málo, ale při vyšším nárůstu nakažených budou počty hospitalizovaných přibývat. Může se stát, že pak skokově nějaká opatření přijata budou. Záleží na tom, jak se ta vlna bude šířit,“ zmínil epidemiolog.

Podle něj bude záležet na tom, kolik lidí se během prázdnin a září nechá proočkovat. „Nové vakcíny přijdou až v říjnu, logistické řetězce totiž budou chvilku trvat. Bylo by výhodné se očkovat současnou vakcínou. I ta nás totiž proti těžkým průběhům chrání zhruba na osm měsíců,“ dodal Prymula.

Přesto je zájem o očkování v současnosti velmi nízký. Například v pondělí se proti covidu nechalo vakcinovat 858 lidí. Prymula však předpokládá, že se zrychlováním nové vlny bude růst i zájem o očkování.

Tagy: