reklama

Česku hrozí třetí koronavirová vlna, vakcíny ale nebude dostatek, míní opozice

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevylučuje třetí vlnu koronaviru, která by do České republiky mohla dorazit začátkem příštího roku. Její intenzita bude záviset na krocích vlády i chování lidí během svátků.

reklama

Lidé v celé České republice si ještě ani nestihli oddechnout a už jsou odborníky varováni před třetí vlnou koronaviru, která by mohla dorazit v lednu. „Neumím říct, zda půjde úplně o třetí vlnu, nebo ne, vyloučit to nelze. Musíme udělat vše pro to, aby byla co nejmírnější,“ řekl CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle některých odborníků je ale téměř jisté, že se třetí vlně nevyhneme. „Pravděpodobně budou politici chtít vyhovět lidem a před Vánoci opatření koncem roku nějak více uvolnit,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

K tématu

Podle ministra zdravotnictví je reálné, že před Vánoci bude v Česku kolem 2 000 nakažených denně: „Určitě to nebude 100 nebo 500, právě kvůli rozvolňování opatření. Cílem je vše dostat pod kontrolu.“ Hořejší si ale nemyslí, že to bude tak snadné. „Koncem srpna se pořád říkalo: Ano, máme to pod kontrolou! A najednou se situace vymkla kontrole a bum, utrhla se ze řetězu,“ připomněl imunolog.

Rozdíl mezi příchodem druhé vlny a aktuální situací je v tom, že nyní má vláda systém PES – tedy nový protiepidemický systém. Všichni se ale shodují, že světlo na konci tunelu představuje především vakcína. Opozice proto navrhuje vytvořit už nyní registrační očkovací systém.

Vakcíny nebude dostatek pro všechny, míní Richterová

„Systém umožňuje občanům se včas zaregistrovat, jak je tomu třeba u chřipky. Tím zjistíme, jaký je mezi lidmi zájem o případné očkování. Navíc praktický lékař, který bude očkovat, uvidí, kolik má potenciálních klientů,“ uvedl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Blatný však dodal, že vytvoření takového systému je velmi náročné: „Samozřejmě existuje snaha evidenci mít, ale nese to s sebou spoustu práce a IT managementu, určitě ale jde o podnětnou myšlenku.“

Podle Pirátů je mnohem podstatnější než samotný registr to, aby vláda jasně určila, které skupiny obyvatel budou očkované prioritně. „Chceme, aby očkování rozhodně probíhalo dobrovolně a zároveň byly jasné prioritní skupiny, protože vakcíny nebude dost,“ připomněla poslankyně Olga Richterová (Piráti).

První objednávka vakcín bude stačit pro 5,5 milionu lidí. Česko je zatím objednalo od tří výrobců a zaplatilo za ně celkem 1,8 miliardy korun.

K tématu

Tagy: vakcína opozice Vlastimil Válek Piráti Olga Richterová odborníci koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru ministr zdravotnicví Jan Blatný Česká republika TOP09 třetí vlna

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama