reklama

Česku hrozí třetí koronavirová vlna, vakcíny ale nebude dostatek, míní opozice

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevylučuje třetí vlnu koronaviru, která by do České republiky mohla dorazit začátkem příštího roku. Její intenzita bude záviset na krocích vlády i chování lidí během svátků.

reklama

Lidé v celé České republice si ještě ani nestihli oddechnout a už jsou odborníky varováni před třetí vlnou koronaviru, která by mohla dorazit v lednu. „Neumím říct, zda půjde úplně o třetí vlnu, nebo ne, vyloučit to nelze. Musíme udělat vše pro to, aby byla co nejmírnější,“ řekl CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle některých odborníků je ale téměř jisté, že se třetí vlně nevyhneme. „Pravděpodobně budou politici chtít vyhovět lidem a před Vánoci opatření koncem roku nějak více uvolnit,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

K tématu

Podle ministra zdravotnictví je reálné, že před Vánoci bude v Česku kolem 2 000 nakažených denně: „Určitě to nebude 100 nebo 500, právě kvůli rozvolňování opatření. Cílem je vše dostat pod kontrolu.“ Hořejší si ale nemyslí, že to bude tak snadné. „Koncem srpna se pořád říkalo: Ano, máme to pod kontrolou! A najednou se situace vymkla kontrole a bum, utrhla se ze řetězu,“ připomněl imunolog.

Rozdíl mezi příchodem druhé vlny a aktuální situací je v tom, že nyní má vláda systém PES – tedy nový protiepidemický systém. Všichni se ale shodují, že světlo na konci tunelu představuje především vakcína. Opozice proto navrhuje vytvořit už nyní registrační očkovací systém.

Vakcíny nebude dostatek pro všechny, míní Richterová

„Systém umožňuje občanům se včas zaregistrovat, jak je tomu třeba u chřipky. Tím zjistíme, jaký je mezi lidmi zájem o případné očkování. Navíc praktický lékař, který bude očkovat, uvidí, kolik má potenciálních klientů,“ uvedl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Blatný však dodal, že vytvoření takového systému je velmi náročné: „Samozřejmě existuje snaha evidenci mít, ale nese to s sebou spoustu práce a IT managementu, určitě ale jde o podnětnou myšlenku.“

Podle Pirátů je mnohem podstatnější než samotný registr to, aby vláda jasně určila, které skupiny obyvatel budou očkované prioritně. „Chceme, aby očkování rozhodně probíhalo dobrovolně a zároveň byly jasné prioritní skupiny, protože vakcíny nebude dost,“ připomněla poslankyně Olga Richterová (Piráti).

První objednávka vakcín bude stačit pro 5,5 milionu lidí. Česko je zatím objednalo od tří výrobců a zaplatilo za ně celkem 1,8 miliardy korun.

K tématu

Tagy: vakcína opozice Vlastimil Válek Piráti Olga Richterová odborníci koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru ministr zdravotnicví Jan Blatný Česká republika TOP09 třetí vlna

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Nehody

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, to už teď vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama