reklama

Česku hrozí třetí koronavirová vlna, vakcíny ale nebude dostatek, míní opozice

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevylučuje třetí vlnu koronaviru, která by do České republiky mohla dorazit začátkem příštího roku. Její intenzita bude záviset na krocích vlády i chování lidí během svátků.

reklama

Lidé v celé České republice si ještě ani nestihli oddechnout a už jsou odborníky varováni před třetí vlnou koronaviru, která by mohla dorazit v lednu. „Neumím říct, zda půjde úplně o třetí vlnu, nebo ne, vyloučit to nelze. Musíme udělat vše pro to, aby byla co nejmírnější,“ řekl CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle některých odborníků je ale téměř jisté, že se třetí vlně nevyhneme. „Pravděpodobně budou politici chtít vyhovět lidem a před Vánoci opatření koncem roku nějak více uvolnit,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

Podle ministra zdravotnictví je reálné, že před Vánoci bude v Česku kolem 2 000 nakažených denně: „Určitě to nebude 100 nebo 500, právě kvůli rozvolňování opatření. Cílem je vše dostat pod kontrolu.“ Hořejší si ale nemyslí, že to bude tak snadné. „Koncem srpna se pořád říkalo: Ano, máme to pod kontrolou! A najednou se situace vymkla kontrole a bum, utrhla se ze řetězu,“ připomněl imunolog.

Rozdíl mezi příchodem druhé vlny a aktuální situací je v tom, že nyní má vláda systém PES – tedy nový protiepidemický systém. Všichni se ale shodují, že světlo na konci tunelu představuje především vakcína. Opozice proto navrhuje vytvořit už nyní registrační očkovací systém.

Vakcíny nebude dostatek pro všechny, míní Richterová

„Systém umožňuje občanům se včas zaregistrovat, jak je tomu třeba u chřipky. Tím zjistíme, jaký je mezi lidmi zájem o případné očkování. Navíc praktický lékař, který bude očkovat, uvidí, kolik má potenciálních klientů,“ uvedl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Blatný však dodal, že vytvoření takového systému je velmi náročné: „Samozřejmě existuje snaha evidenci mít, ale nese to s sebou spoustu práce a IT managementu, určitě ale jde o podnětnou myšlenku.“

Podle Pirátů je mnohem podstatnější než samotný registr to, aby vláda jasně určila, které skupiny obyvatel budou očkované prioritně. „Chceme, aby očkování rozhodně probíhalo dobrovolně a zároveň byly jasné prioritní skupiny, protože vakcíny nebude dost,“ připomněla poslankyně Olga Richterová (Piráti).

První objednávka vakcín bude stačit pro 5,5 milionu lidí. Česko je zatím objednalo od tří výrobců a zaplatilo za ně celkem 1,8 miliardy korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama