reklama
CNN Prima News Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Český telekomunikační úřad“

Miliardář Musk expanduje do Česka. Satelitní připojení Starlink startuje od září

22. srpna 2021 18:06

Satelitní internet Starlink amerického vizionáře Elona Muska zamíří také do České republiky. Irská pobočka Starlinku oznámila zahájení svého působení od 1. září. Uvedl to server Lupa.cz s odkazem na web Českého telekomunikačního úřadu. Firma spadající pod vesmírnou společnost SpaceX původně plánovala start svých komerčních služeb na českém území až během roku 2022.

Konec telefonních budek v Česku. 110 let sloužily, teď šla k zemi poslední

17. června 2021 15:18

V Česku definitivně skončila éra telefonních budek, v Hlubyni na Příbramsku ve čtvrtek dělníci odstranili poslední, která ještě v zemi sloužila. Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) loni rozhodla, že stát budky přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě nechce dál provozovat. Telefonování z budek nahradily postupem času podle operátora mobilní telefony. Naposledy někdo z budky v Hlubyni volal před dvěma lety. Telefonní automaty sloužily v českých městech a na vesnicích 110 let.

Chceme předvídatelné prostředí pro stavbu 5G sítí, požadují operátoři po státu

26. listopadu 2020 17:41

Ministerstvo průmyslu a obchodu uspořádalo neveřejnou on-line tiskovou konferenci o budoucnosti budování mobilních sítí páté generace v Česku. A také o zajištění jejich kybernetické bezpečnosti. Podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) je na tom Česká republika skvěle a zahraniční partneři nás prý oceňují. Podle operátorů to ale taková selanka není. Stát prý totiž opatření v oblasti kyberbezpečnosti připravuje v utajení a s nikým se o nich nebaví. Na rozdíl od Českého telekomunikačního úřadu.

Čtvrtý operátor ani 5G sítě v Česku ještě dlouho nebudou, kritizuje expert Havlíčka

24. listopadu 2020 07:54

Aukce kmitočtů pro budoucí mobilní sítě páté generace budí rozporuplné reakce. Podle ministerstva průmyslu a obchodu šlo o velký úspěch, lidé z telekomunikačního sektoru hovoří o fiasku. Naplano vyšly také naděje na příchod čtvrtého operátora, který by mohl pomoci snížit ceny dat. „Když příchod čtvrtého operátora zpochybňoval předchozí šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, Karel Havlíček začal tlačit na jeho odchod,“ říká Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu. Proč si na 5G sítě ještě dlouho počkáme? A jak hodnotí prostředí českého telekomunikačního trhu?

Hana Továrková: Čtvrtý operátor je nesmysl, tarify a data budou do roka levnější

18. listopadu 2020 20:02

Ceny od tuzemských mobilních operátorů minimálně do roka klesnou, prohlásila v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéfka Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková. Během aukce rádiových kmitočtů a 5G sítí se Česko nedočkalo čtvrtého velkého mobilního operátora, po kterém mnozí odborníci volali. Podle Továrkové je ale další velký hráč na trhu nesmysl, za dostatečný považuje vstup tří středně velkých společností.

Silná konkurence a tlak na ceny? Těžko. Čtvrtý velký mobilní operátor na český trh nepřijde

13. listopadu 2020 17:54

Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku zatím nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů, kterou provedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 megahertzů (MHz) si mezi sebou rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone. Tyto firmy si také se společnostmi CentroNet a Nordic Telecom rozdělily bloky v pásmu 3400 až 3600 MHz. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun.

Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek

19. října 2020 12:01
Aktualizováno

Zabíjí ptactvo a hmyz, způsobuje rakovinu a v neposlední řadě pomáhá šířit koronavirus. S nástupem bezdrátových sítí páté generace se šíří hoaxy a dezinformace o této technologii, jež výrazně urychlí datový přenos. Některé z nich jsou úsměvné, jiné naopak mohou důvěru v 5G sítě vážně narušit. Proti fake news v této oblasti bojují jak odborníci, tak například i Český telekomunikační úřad.

Telefonní budky příští rok skončí, stát je nebude dotovat

19. června 2020 14:21

Veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1 150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ.

Čtvrtý operátor v Česku: Telekomunikační úřad oznámí podmínky soutěže tento týden

3. června 2020 19:55

Mobilní služby, které u nás patří k nejdražším v Evropě, by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka zlepšil čtvrtý operátor. Podmínky soutěže, na základě které se poskytovatel vybere, už tento týden zveřejní Český telekomunikační úřad. Jenže pozor, podle řady expertů více operátorů automaticky neznamená nižší ceny.

reklama