reklama

Cestování podle semaforu. Vláda se chystá pootevřít hranice

Češi by mohli od poloviny června cestovat bez omezení do několika evropských zemí. Naopak turisté z těchto destinací by mohli zavítat do České republiky. Takzvaný systém „semaforu“ v pondělí projedná vláda.

reklama

Mezi bezpečné země by měly patřit Rakousko, Německo, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Řecko a Bulharsko a Slovensko, kam už nyní lidé mohou vycestovat bez nutnosti testů na 48 hodin. Vyhodnocení vypracovali epidemiologové a hygienici spolu s experty z ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví.

„Věřím, že to je další krok k tomu, abychom v polovině června s vybranými státy mohli plně otevřít hranice, pustit třeba zahraniční turisty do některých regionů naší země, abychom podpořili cestovní ruch u nás,“ řekl už v pátek ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

K tématu

Výčet zemí se ale ještě může změnit, podle informací CNN Prima NEWS se na vládě očekává vzrušená debata. Tisková konference po jednání vlády je naplánována na 16. hodinu.

Systém cestování se označuje za semafor podle barev, které budou jednotlivým zemím přidělovány podle závažnosti koronavirové situace. Zelenou dostanou bezpečné země, do kterých budou moci lidé jezdit bez nutnosti testů a uvádění důvodů.

Semafor bude flexibilní

Oranžovou budou mít země, kde je situace o něco horší. Do těchto destinací bude možné vycestovat, ale lidé se budou muset po návratu prokázat negativním testem na COVID-19 nebo dodržet dvoutýdenní karanténu.

Červené země budou ty nejrizikovější a cestovat do nich nebude možné. Systém semaforu by měl být flexibilní a bude se měnit podle epidemiologické situace.

Mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours Petr Kostka pro CNN Prima NEWS uvedl, že se čeká na jasná pravidla daná vládou. „Budeme nabízet destinace dle nových podmínek. Nejvíce čekáme na Řecko a Bulharsko,“ řekl Kostka.

„Pokud budou některé destinace nedoporučené nebo tam bude povinná karanténa, tak to budeme brát, jako kdyby tyto destinace byly uzavřeny,“ zdůraznil.

Další hlavní zprávy

reklama
Lidé mohou přežít pod troskami tři až pět dní, řekl traumatolog odlétající do Bejrútu
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
reklama
reklama
Horší než občanská válka? V libanonské metropoli pršelo sklo

360°

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama