Nemáme lůžka, hlásí brněnské centrum pro uprchlíky. Ukrajinci najdou azyl v tělocvičnách

Přechodná ubytovna v brně hlásí nedostatek lehátek a spacáků

Přechodná ubytovna pro stovky ukrajinských uprchlíků na brněnském výstavišti hlásí nedostatek lehátek i spacáků. Centrum začíná být téměř plné a je pravděpodobné, že kraj brzy začne běžence přerozdělovat do dalších míst v regionu.

Matrace, deky i skládací lehátka. Extrémně nedostatkové zboží posledních dnů v hlavním uprchlickém centru jižní Moravy na brněnském výstavišti. Už několik dní tady uprchlíci spí na provizorních postelích uprostřed obří haly. „Věci máme, jídlo máme, nic nám tu nechybí, nestřílejí tu na nás,“ míní však jeden z Ukrajinců.

Na brněnském výstavišti je pro uprchlíky určeno 700 lůžek. Momentálně je obsazeno zhruba 600 z nich. V případě, že kapacity dojdou, je kraj připraven přerozdělit uprchlíky do dalších míst jihomoravského kraje. „Lůžka využijeme nejen zde pro přespání v kójích, které jsme postavili na ochozech, ale taky následně v tělocvičnách, kam se budou lidé postupně převážet,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Markéta Chumchalová.

Azyl najdou v připravených tělocvičnách v Mikulově, Hodoníně či ve Znojmě. Každá z 21 obcí s rozšířenou působností navíc dostala od kraje za úkol najít volnou sokolovnou, kulturní dům nebo jiné místo, kde by uprchlíci našli dočasné ubytování. S jejich převozem jim budou pomáhat hasiči.

„V úterý a ve středu zajišťujeme převoz v krajním případě až šesti stovek uprchlíků. Převážíme je z hotelů a penzionů, které nesouhlasí s finančními parametry ubytování. Uprchlíci jsou převáženi do internátu středních škol,“ doplnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Státem hrazená částka 180 korun na osobu a den totiž v mnoha hotelích nepokrývá náklady spojené s ubytováním uprchlíků.

Tagy: