Kraje v pondělí odevzdají vládě písemně aktuální požadavky pro vyrovnání se s uprchlickou krizí, sdělil po nedělním večerním on-line jednání s hejtmany ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že většina požadavků už v zásadě padla na nedělním jednání, v pondělí je shrne Asociace krajů.
Hřib chce, aby bylo v krajských asistenčních centrech pro pomoc uprchlíkům dále povinné nosit respirátory kvůli riziku šíření covidu. Vláda v neděli podle něj hejtmany informovala o tom, že ubytování uprchlíků by mělo být řešeno ve třech kategoriích, a to podle délky pobytu a kvality ubytování.
Válka na Ukrajině
„Pro nouzové přístřeší do 30 dnů by byl státní příspěvek 180 korun i se stravou, pro nouzové ubytování do tří měsíců 180 korun bez zahrnutí stravy,“ uvedl Hřib s tím, že ve druhé kategorii považuje výši příspěvku za nízkou. Pro třetí kategorii – ubytování v rodinách – považuje Hřib za nutné, aby byl příspěvek dostatečně motivační. „Tady jsem zaznamenal, že průzkumy hovoří o 4 000 korunách na osobu za měsíc. Pevně doufám, že to bude racionálně stanovená částka, která bude motivovat k tomu ubytování poskytnout,“ uvedl.
Hejtmani podle Hřiba se zástupci vlády rozebírali i počty uprchlíků, které by měly jít do jednotlivých krajů. „Bylo představeno, že směrná čísla platí jen pro první dvě kategorie ubytování, to znamená nouzové přístřeší a nouzové ubytování, což doufám, že bude ještě upraveno. Nedává smysl, proč tam nezapočítávat i ubytované v rodinách, protože to má být hlavní preferovaný způsob,“ uvedl. Hejtmani by podle něj také chtěli, aby obce měly na jednom místě přístup k adresám ubytovaných.
Uprchlické tábory jen jako nouzová varianta
Rakušan nedělní jednání blíže nekomentoval. Uvedl, že jednání bylo důležité. „Čelíme situaci, která nemá obdoby. Chci všem poděkovat za to, že se ji snažíme zvládnout, že hledáme dobré a udržitelné řešení. V pondělí dostaneme od zástupců krajů formulované jejich aktuální požadavky a potřeby, které budeme řešit na vládní úrovni,“ sdělil.
Téma výstavby uprchlických táborů podle Hřiba účastníci nedělního jednání moc neprobírali. „Letmo to tam zaznělo, ale byla v zásadě shoda, že jde o jakousi nouzovou variantu, do které se vlastně úplně nechceme dostat,“ konstatoval.