ČEZ opět zdraží, letos počtvrté, nikoli však naposledy. Na podzim přijde šok, říká expert

Největší tuzemská energetická skupina ČEZ poslala svým klientům další nepříjemnou zprávu. Od srpna přijde opětovné zvýšení cen elektřiny. Tentokrát o deset procent. ČEZ tak zdražuje pouhý měsíc poté, co vstoupil v platnost nový ceník za dodávky elektrické energie. Růst cen elektřiny dopadne na klienty, kterým končí fixace.

Skupina ČEZ reaguje na dramatický růst cen elektřiny na burze. Tam totiž za poslední rok zdražila asi šestinásobně, není proto divu, že se to začíná promítat i do cen koncovým zákazníkům. Podobně jako ČEZ postupuje také pražská elektrárenská společnost PRE, která svým klientům rovněž od 1. srpna cenu elektřiny zvýší.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy však srpnové zdražení není poslední, na které se v letošním roce musíme připravit. Přestože srpnová úprava ceníku směrem vzhůru je už čtvrtá, kterou ČEZ letos připravil. „Srpnové zdražení ČEZ letos rozhodně není poslední. A další spirálovitý růst cen nastane v příštím roce,“ varoval Kovanda. Dotknout by se to však mělo jen odběratelů, kterým končí fixace dohodnuté ceny.

Přestávka kvůli volbám?

Kovanda se domnívá, že přestávka ve zdražování elektřiny nastane v září. „Protože právě na konci září se konají komunální volby. Mohla tak vzniknout určitá dohoda mezi vládou a ČEZ, že podnik zvedne ceny opět až od 1. října nebo 1. listopadu – tedy až bude po volbách,“ uvedl ekonom pro CNN Prima NEWS.

To by podle něho vysvětlovalo, proč ČEZ zvýšil ceny tak rychle po sobě, tedy od července a vzápětí i od srpna. Kovanda je přesvědčen, že takové dohodě nasvědčuje výše dividendy, kterou ČEZ odvede svým akcionářům (tedy hlavně státu). Valná hromada totiž schválila 48 korun na akcii, což pro stát znamená příjem asi 18 miliard korun.

„Pokud by si stát řekl o dividendu o desítky korun na akcii vyšší, mohl jeho celkový příjem z ní přesáhnout třeba 30 miliard. Takže by pokryla hned polovinu ze 66 miliard, kterými stát letos a v příštím roce plánuje pomoci lidem s platbami za energie,“ dodal.

Až Rusko zastaví plyn...

Kovanda také připomněl vládní analýzu, ze které vyplývá, že je třeba na podzim počítat s dalším zvýšením cen elektřiny o 86 %. „Situace na evropském energetickém trhu je však den ode dne tísnivější. Na podzim je třeba počítat s více než 100% meziročním růstem cen elektřiny,“ upozornil Lukáš Kovanda.

Kromě toho se nad Evropskou unií vznáší hrozba úplného zastavení dodávek plynu z Ruské federace, před čímž před pár dny varoval také šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol. „To by vedlo k dalšímu citelnému růstu cen elektřiny v EU, neboť trhy s energiemi jsou propojeny. Celková inflace v Česku by v takovém případě atakovala, či dokonce překonala úroveň 20 %,“ uzavřel Kovanda.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.