ČEZ opět zdraží, letos počtvrté, nikoli však naposledy. Na podzim přijde šok, říká expert

Největší tuzemská energetická skupina ČEZ poslala svým klientům další nepříjemnou zprávu. Od srpna přijde opětovné zvýšení cen elektřiny. Tentokrát o deset procent. ČEZ tak zdražuje pouhý měsíc poté, co vstoupil v platnost nový ceník za dodávky elektrické energie. Růst cen elektřiny dopadne na klienty, kterým končí fixace.

Skupina ČEZ reaguje na dramatický růst cen elektřiny na burze. Tam totiž za poslední rok zdražila asi šestinásobně, není proto divu, že se to začíná promítat i do cen koncovým zákazníkům. Podobně jako ČEZ postupuje také pražská elektrárenská společnost PRE, která svým klientům rovněž od 1. srpna cenu elektřiny zvýší.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy však srpnové zdražení není poslední, na které se v letošním roce musíme připravit. Přestože srpnová úprava ceníku směrem vzhůru je už čtvrtá, kterou ČEZ letos připravil. „Srpnové zdražení ČEZ letos rozhodně není poslední. A další spirálovitý růst cen nastane v příštím roce,“ varoval Kovanda. Dotknout by se to však mělo jen odběratelů, kterým končí fixace dohodnuté ceny.

Přestávka kvůli volbám?

Kovanda se domnívá, že přestávka ve zdražování elektřiny nastane v září. „Protože právě na konci září se konají komunální volby. Mohla tak vzniknout určitá dohoda mezi vládou a ČEZ, že podnik zvedne ceny opět až od 1. října nebo 1. listopadu – tedy až bude po volbách,“ uvedl ekonom pro CNN Prima NEWS.

To by podle něho vysvětlovalo, proč ČEZ zvýšil ceny tak rychle po sobě, tedy od července a vzápětí i od srpna. Kovanda je přesvědčen, že takové dohodě nasvědčuje výše dividendy, kterou ČEZ odvede svým akcionářům (tedy hlavně státu). Valná hromada totiž schválila 48 korun na akcii, což pro stát znamená příjem asi 18 miliard korun.

„Pokud by si stát řekl o dividendu o desítky korun na akcii vyšší, mohl jeho celkový příjem z ní přesáhnout třeba 30 miliard. Takže by pokryla hned polovinu ze 66 miliard, kterými stát letos a v příštím roce plánuje pomoci lidem s platbami za energie,“ dodal.

Až Rusko zastaví plyn...

Kovanda také připomněl vládní analýzu, ze které vyplývá, že je třeba na podzim počítat s dalším zvýšením cen elektřiny o 86 %. „Situace na evropském energetickém trhu je však den ode dne tísnivější. Na podzim je třeba počítat s více než 100% meziročním růstem cen elektřiny,“ upozornil Lukáš Kovanda.

Kromě toho se nad Evropskou unií vznáší hrozba úplného zastavení dodávek plynu z Ruské federace, před čímž před pár dny varoval také šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol. „To by vedlo k dalšímu citelnému růstu cen elektřiny v EU, neboť trhy s energiemi jsou propojeny. Celková inflace v Česku by v takovém případě atakovala, či dokonce překonala úroveň 20 %,“ uzavřel Kovanda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tvrdá razie proti pašerákům tabáku: Čeští celníci zabavili miliony cigaret
Krimi

Tvrdá razie proti pašerákům tabáku: Čeští celníci zabavili miliony cigaret

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala ve čtvrtek mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Senzační skalp Američanů. Hokejová dvacítka je po výborném výkonu v semifinále MS
Hokej

Senzační skalp Američanů. Hokejová dvacítka je po výborném výkonu v semifinále MS

Hokejová senzace je na světě. Čeští reprezentanti do 20 let porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa favorizované Američany 4:2. Po čtvrtém místě ve skupině se Česku proti dosavadnímu suverénovi turnaje příliš šancí nedávalo, svěřenci trenéra Radima Rulíka ale nečekaně pronikli poprvé od roku 2018 mezi čtyři nejlepší celky šampionátu. O vítěznou trefu se postaral v polovině utkání Matyáš Šapovaliv.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:09

Vývozní cena plynu z Ruska se zvýší na dvojnásobek

09:36

Ukrajina aktualizovala údajné ruské ztráty

08:53

V pražském KACPU bylo odbaveno celkem 104 876 osob

08:05

Německo pravděpodobně nesplní listopadový cíl

Pumový útok v kábulské mešitě: Výbuch v čase modliteb si vyžádal 21 obětí včetně dětí

Nejméně 21 lidí zahynulo a 33 dalších bylo zraněno ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Informovala o tom místní policie, kterou citovala agentura Reuters. Mezi zraněnými jsou i děti a celková bilance mrtvých může nadále stoupat. Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Vložky a tampony zdarma? Pirátka chce zatočit s menstruační chudobu, lidé se do ní pustili

Ženy ve Skotsku budou mít od příštího týdne vložky i tampony zadarmo. Podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové by stejně mohla s menstruační chudobou začít bojovat i Česká republika. Na Facebooku upozornila, že některé ženy si nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky. Lidé se do ní ale pod příspěvkem pustili, že je to neekologické a že by mohl být zadarmo i toaletní papír.

Median: Babiš by v boji o Hrad vyhrál jen první kolo, ve druhém by triumfoval Pavel

Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v kole druhém by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. V prvním kole se na společné třetí místo za Babišem a Pavlem posunuli senátor Marek Hilšer a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Záhadná smrt na romantické procházce. Žena během sekundy zmizela, našli ji v hluboké jámě

Tragickou smrt Laury Jayne Newcombeové úřady vyšetřovaly více než rok, k jasnému závěru však nedošly. 31letá žena se 29. června minulého roku procházela se svým přítelem na vrcholu útesu na Trevose Head v anglickém Cornwallu, když během chvíle nepozornosti zmizela. Jak se ukázalo, spadla do takřka 25 metrů hluboké díry ve skále. Je možné, že spáchala sebevraždu.

Nezdražujeme, zmenšujeme: V regálech obchodů opět řádí „smrskflace“. Jak se bránit?

Téma: Rádce

Dvouciferná inflace, která se blíží 20 procentům, se projevuje nejen zdražením služeb a zboží, ale také úpravou jeho rozměrů, objemu či hmotnosti. Do českých obchodů tak stále častěji zavítá jev, kterému ekonomové říkají „smrskflace“. Jde o trik, kterého si lidé zvyklí pravidelně nakupovat stejný okruh zboží nemusí všimnout. V této době platí dvojnásob, že je třeba pozorně číst cenovky, kde prodejce ze zákona musí uvádět také cenu v přepočtu na hmotnostní nebo objemovou jednotku.

Drahá hvězda vytahuje drápky: Mbappé dostal pravomoci a teď vyvádí, kabina se rozpadá

Kdo by nechtěl mít v týmu tři megastar světového fotbalu Lionela Messiho, Neymara a Kyliana Mbappého? V Paříži však zjišťují, že poskládat tři hráče nejvyšší jakosti do jednoho útoku nemusí dělat dobrotu. Poslední jmenovaný nechává vyniknout své ego, které mu zřejmě dost narostlo poté, co před nedávném podepsal nový královský kontrakt obnášející i kuriózní privilegia.

Domácí zpravodajství

Ve vojenském prostoru Hradiště hořely tři hektary půdy. Hasiči požár uhasili za pár hodin

Ve vojenském prostoru Hradiště na rozmezí Karlovarského a Ústeckého kraje hasiči likvidovali požár trávy. Hořelo v místě dopadu cvičných střel. Oheň zasáhl asi tři hektary pozemků, hasiči požádali o vrtulník s takzvaným bambi vakem, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Vstup do prostoru požáru měli hasiči omezený, nebylo to bezpečné, dodal. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

Ve věku 98 let zemřel Jiří Světlík. Pomáhal vězňům v lágrech, dostal za to dvacet let

Ve věku 98 let zemřel v úterý bývalý politický vězeň Jiří Světlík. Oznámila to organizace Post Bellum, kterou o úmrtí informovala Světlíkova rodina. Za komunistické totality Světlík strávil více než deset let za mřížemi kvůli zapojení do skupiny, která pomáhala vězňům v lágrech. V roce 2018 získal Cenu Paměti národa, kterou uděluje Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století za statečné postoje.