Elektřina podraží o 86 procent, říká vládní analýza. Podle ekonomů může být i hůř

Jozef Síkela

Ceny elektřiny v Česku stoupnou meziročně do konce roku až o 86 procent. Podle webu E15.cz to vyplývá z neveřejné vládní analýzy o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se obávají, že by zdražování elektřiny a plynu mohlo být ještě drastičtější. Vláda vyhradí na pomoc s energiemi dalších 66 miliard korun.

Podle analýzy budou ceny elektřiny v porovnání s loňským říjnem už na konci června vyšší o 45 procent, u plynu o 35 procent. Model indikuje další meziroční zvyšování nákladů i ke konci roku 2022, konkrétně o 86 procent u elektřiny a o 59 procent u plynu, uvedl web E15.cz.

Odhad zvyšování nákladů vláda hodlá použít pro výpočet výše příspěvků na bydlení a další podpory občanům. Nutno podotknout, že analýza byla vypracovaná za předpokladu ustálení současné úrovně velkoobchodních cen. I proto se ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS obávají, že by cena elektřiny a plynu mohla v druhé polovině roku stoupnout ještě víc.

„Je třeba počítat až s více než stoprocentním růstem cen elektřiny. Nyní totiž akutněji než v době zpracovávání zmíněné analýzy hrozí, že Rusko do konce zimy zcela odpojí Evropu od svého plynu. To by vedlo k dalšímu citelnému růstu cen elektřiny v zemích EU, neboť trhy s energiemi jsou propojeny,“ konstatoval ekonom Lukáš Kovanda.

Upozornil tak na středeční varování šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatiha Birola. Ten vyzval evropské státy, aby se okamžitě připravily na úplné přerušení dodávek ruského plynu během nadcházející zimy. Evropské vlády by podle Birola měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny.

Pozastavení emisních povolenek?

„Meziroční růst cen elektřiny do konce roku o 86 procent by mohl odpovídat. Je velmi pravděpodobné, že to nejhorší nás teprve čeká,“ připustil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Dufek. Otázkou je, zda česká vláda vůbec může ceny energií výrazněji ovlivnit.

Kovanda ve svém komentáři nabídl jedno z řešení. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) by podle něj měl využít svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU a společně s potenciálními spojenci, jako je Polsko, prosadit pozastavení systému emisních povolenek.

„Ty představují nezanedbatelný náklad při výrobě elektřiny i pro společnosti typu ČEZ. Zdražující povolenky se pak promítají do vysokých cen burzovně prodávané elektřiny, od jejíž ceny se odvíjí cena elektřiny pro domácnosti,“ sdělil Kovanda.

Dufek však tuto cestu nepovažuje za ideální. „Musíme zareagovat rychle. Emisní povolenky asi nejsou řešením, které by se dalo zrealizovat ze dne na den nebo z měsíce na měsíc,“ upozornil. Sám by upřednostňoval řešení, se kterým někteří jeho kolegové z ekonomické branže nesouhlasí.

„Pořád je možnost zavést nulovou sazbu DPH pro odběr elektřiny a plynu do určitého objemu na domácnost. Řekla by se konkrétní hranice, kterou daná domácnost musí splnit. Bylo by to motivační. Přitom se to dá zavést poměrně rychle a stát by tím ani moc nemusel tratit. Vydělá na dividendách a s vyšší inflací inkasuje vyšší DPH,“ prohlásil Dufek.

Vláda ve středu v rámci boje proti zdražování energií představila takzvaný válečný balíček. Na pomoc firmám a domácnostem pro nadcházející topnou sezonu vyhradí 66 miliard korun. Rovněž zavede úsporný tarif, jehož přesnou podobu představí až v příštích týdnech. Stát také odpustí lidem a firmám poplatky za obnovitelné zdroje. Poslední zmíněný krok se zamlouvá i Dufkovi.

Tagy: