Místo pevné ruky Kremlu divoké devadesátky. Ruské bloggery dopálil chaos na obsazené Ukrajině

Ruští prováleční bloggeři a komentátoři si stěžují, že na okupovaných územích Ukrajiny, Moskvou formálně připojených k Rusku, panuje svévole a chaos, které připomínají „divoká 90. léta“. Upozornila na to ruská redakce BBC. Tamní policie nařčení publicistů věrných Putinovi odmítá.

Válečný reportér poplatný zločinnému kremelskému režim Roman Sapoňkov, který má na sociálních sítích okolo 70 tisíc fanoušků, si postěžoval, že dopravní strážníci v okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny 6. března zabavili dobrovolníkům několik aut, která sloužila k doručení „humanitární pomoci“, včetně výrobků určených ruským vojákům na frontě.

Policisté podle něj tvrdili, že po vozech se pátrá jako po ukradených, a výhrůžkami dobrovolníky přinutili podepsat souhlas s tím, že se automobily podrobí zkoumání, upozornil web BBC.

ČTĚTE TAKÉ: Zatkněte Putina. Tribunál v Haagu obvinil ruského prezidenta z válečných zločinů na Ukrajině

„Auta prostě zabavili bez nějakých dokladů. Tedy z hlediska zákona se tato auta nikdy neocitla v rukou policie. Jestli se už někam vypařila, tak už se nenajdou,“ postěžoval si.

„Tohle všechno není prostě jen svévole, ale je to sabotáž a práce pro nepřítele,“ míní novinář ze státní televizní společnosti VGTRK Andrej Medveděv. „Protože přerušení dodávek od dobrovolníků na frontu znamená, že naši kluci v zákopech zůstanou během ofenzívy ukrajinských sil bez nezbytných dronů, lékárniček a zaměřovačů. Tady je vůbec těžké pochopit, zda to je tyranie jednotlivých policistů, nebo práce buňky nepřátelských agentů,“ napsal novinář věrný režimu ruského diktátora Putina.

Policie nařčení odmítá

Ruská policie nařčení odmítla jako neopodstatněná. „Při kontrole vznikly pochyby ohledně pravosti dokumentů u tří mikrobusů zastavených při pokusu překročit hranice mezi dvěma regiony,“ okomentovala incident správa ministerstva vnitra pro Chersonskou oblast. Výsledky prověrky podle ní potvrdily, že dokumenty byly padělané. Následně mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková oznámila, že se incident prověřuje.

Jiný válečný komentátor v dresu Moskvy Vladimir Romanov si mezitím postěžoval, že situace na „nových územích“, jak Rusko označuje okupovaná území na jihu a východě Ukrajiny, které se pokusilo anektovat, z právního hlediska připomíná „šedou zónu“, území nikoho.

„V podstatě tam frčí 90. léta maximální rychlostí. Od banálního ždímání peněz, až po zmocňování se cizího majetku ve velkém. Čerstvě upečení hodnostáři všeho druhu sem jedou ‚chytat ryby v kalných vodách‘. O osudu peněz, které se sem posílají ze státního rozpočtu, je lepší nic neříkat,“ napsal.

Tagy: