Jak chtějí Ukrajinci jednat s někým, kdo by měl jít za mříže? Rozhodnutí soudu vydat na Putina zatykač nevítám, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). O míru by se dle něj nyní mohlo jednat pouze v zemi, která neuznává mezinárodní tribunál. Spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů Filip Tesař však následně vyjmenoval celou řadu států, kam může ruský vládce bez obav vycestovat.
„Já rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu nevítám,“ řekl hned na úvod pořadu 360° Svoboda. Bývalý šéf české diplomacie vysvětlil, že stanovisko soudu pro Rusko nic neznamená, protože neuznává jeho jurisdikci. Podivoval se také nad tím, jak by nyní vypadalo případné mírové jednání, kdyby Putin měl být postaven před soud.
„Jak chtějí Ukrajinci jednat s člověkem, kterého by měli zatknout? Podle mě se teď zablokuje jednání o čemkoliv, protože zkrátka Putin by měl být zatčen,“ vysvětlil dřívější vrcholový politik.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Zatkněte Putina. Tribunál v Haagu obvinil ruského prezidenta z válečných zločinů na Ukrajině
„Možná, že nastane chvíle, kdy se bude muset s Ruskem jednat třeba o příměří nebo o výměně zajatců. My ale tímto blokujeme úplně jakékoliv jednání, protože žádný formát, ani G20 nebo G7, nemůže fungovat, protože jakmile by přišel Putin, tak by měl být zatčen,“ rozvedl svou myšlenkku exministr.
Každou minutu vám nad hlavou proletí mina. Granátník Mamaj popsal jatka u Bachmutu
Rusové musejí při bojích o Bachmut často přecházet do defenzivy, napsala agentura Unian s odvoláním na ukrajinského exposlance Jurije Syroťuka, který se bojů o město účastní jako granátník. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj v pátek ale podle agentury Reuters upozornil, že ruské síly dál vynakládají na obklíčení Bachmutu veškeré úsilí.
V úvahu proto dle něj připadá pouze jednání na území dalšího státu, který, stejně jako Ruská federace, neuznává jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. Svoboda se v rozhovoru na CNN Prima NEWS v této souvislosti zmínil o zemích, jako jsou Izrael nebo USA.
Tesař nicméně vyjmenoval i celou řadu dalších států, kam se může Putin bez obav podívat. „Putin může do Číny, Nikaragui, na Kubu, do Íránu, Indonésie, Indie, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a dalších,“ uvedl spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů.
Podle něj se ruský diktátor zatčení obávat nemusí, protože mu pouze stačí vyhnout se státům, které jurisdikci haagského soudu uznávají. Takovým způsobem by si přitom počínal, i kdyby na něj tribunál zatykač nevydal.