reklama

Chaos v pravidlech pro kluby. Otevřít můžou bez omezení kapacity, ale jen někdy

Taneční kluby a diskotéky nebudou muset počet návštěvníků odvozovat podle míst k sezení. Zde jsou ale určité výjimky. Změna je podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví platná od čtvrtka, stejné znění vláda schválila také pro období od 3. ledna. Úpravou opatření prošla také kontrola dokladů o dokončeném očkování či prodělání covidu. Provozovatelé služeb k tomu budou muset používat mobilní aplikaci čTečku.

reklama

„Klubům a diskotékám odpadla podmínka, aby hosté byli usazeni a celkově jich nebylo více než míst k sezení. V otázce počtu osob k žádné změně nedošlo. Koná-li se tedy v daném klubu či na diskotéce akce ve smyslu předmětného mimořádného opatření, například silvestrovská party, tak platí, že tam nesmí být více než 50 účastníků,“ uvedl deníku Blesk mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Jenže pokud klub nepořádá žádnou „akci“, ale zkrátka se jen otevře hostům, aby dostál svému předmětu podnikání, už to neplatí. Pro gastronomické podniky, herny či kasina bude zákaz většího počtu hostů, než je míst k sezení, platit i nadále.

Lidé musejí být zároveň usazeni tak, aby mezi nimi byl odstup alespoň jeden a půl metru, a to s výjimkou hostů sedících u jednoho stolu. I v tomto případě ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pravidlo odstupu neplatí pro diskotéky a taneční kluby.

Může být čTečka problém?

Provozovatelé obchodů a služeb nebudou mít nadále povinnost aktivně bránit tomu, aby se lidé mezi sebou shromažďovali v kratších vzdálenostech než 1,5 metru. Zůstává ale povinnost zajistit řízení front čekajících zákazníků uvnitř i před provozovnou, a to hlavně prostřednictvím označení prostoru pro čekání a umístění značek pro minimální rozestupy.

Do restaurací, hotelů, ale třeba také do kadeřnictví nebo salonů krásy budou moci nadále až na výjimky jen lidé, kteří mají alespoň čtrnáct dní po dokončení očkování, a ti, kteří v posledním půlroce prodělali covid. Doklad budou muset nově provozovatelé kontrolovat výhradně prostřednictvím aplikace čTečka. O této povinnosti mluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už minulý týden po jednání vlády. Tehdy ale resort toto pravidlo do opatření nevepsal.

Restauratér a garant projektu Moje restaurace za Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner už dříve prohlásil, že v případě podnikatelů v gastronomii je nutnost použití čTečky problém. Podle něj totiž nelze české podnikatele srovnávat s těmi v Německu či Francii. Tuzemští prý mnohdy nemají prostředky na to, aby si mohli čtečku QR kódů pořídit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama