reklama

Neočkovaní vojáci čelí šikaně. Nemůžeme do jídelny a na WC jen s dovolením, tvrdí

Česká armáda eviduje celkem tři tisíce neočkovaných vojáků. Dle platné vyhlášky mají podstoupit vakcinaci do března, ne všichni to ovšem mají v plánu. Neočkovaní vojáci se proto obávají, že s příchodem jara přijdou o práci. Někteří z nich navíc údajně čelí nátlaku ze strany svých kolegů v posádkách, uvedli redakci CNN Prima NEWS. Pokud se někdo cítí být terčem šikany, má se podle ministerstva obrany ozvat armádnímu inspektorátu. Více se tématu věnujeme v Hlavních zprávách od 18:55.

reklama

Vysoký důstojník Radek působí v armádě okolo 20 let a zúčastnil se i několika nebezpečných zahraničních misí. Nemoc COVID-19 už prodělal, což je pro něj důvod, proč se nechce očkovat a přidat se ke zbylým zhruba 88 procentům vojáků, kteří už mají dokončenou vakcinaci. Nadřízení ho prý denně konfrontují, aby své rozhodnutí přehodnotil.

„Neočkovaný člověk v podstatě nemá v armádě co dělat. Hrozí nám vyhazov, finanční postihy a ztráta výsluh. Je to dost nefér, protože člověk odsloužil pro stát dvacet let, je v misi, nasadil pro stát život,“ řekl štábu důstojník Radek. Dodal, že například na základně ve Vyškově nepouštějí neočkované do jídelny.

Podobné, ne-li drsnější zkušenosti měl mladý voják z jiné základny, který si přál zůstat v anonymitě a jehož identitu redakce zná. Během pandemie párkrát pomáhal v nemocnici, očkovat se ale doposud nenechal a covid ještě neprodělal. V armádě kvůli tomu údajně čelí šikaně a diskriminaci.

„Neočkovaný voják nemůže vykonávat svoji práci. Po příchodu do práce jde na samotku, nesmí přijít do kontaktu s ostatními. Pokud chce na WC, musí kontaktovat výkonného praporčíka, který vyklidí chodbu od očkovaného personálu,“ popsal voják. Dle svých slov nemá nárok na odměny a během hlášení je přesvědčován ostatními, aby se nechal očkovat.

Odloučení od ostatních očkovaných členů jednotky prý platí i během obědové pauzy. Dále nemůže voják bez vakcinace používat posilovnu či sportoviště, což má pak vliv na celkový chod posádky.

„Mé osobě byla zakázána úprava pracovní doby, kterou potřebuji ke studiu na vysoké škole. Jen proto, že nejsem očkovaný. Jakákoliv žádost ze strany neočkovaného je automaticky zamítnuta,“ postěžoval si voják. Podle něj některé základny trpí nedostatkem personálu, po podobných nátlacích tak hrozí odliv lidí.

Nenechávejte si to pro sebe, radí ministerstvo

Resort obrany dle svých slov neměl tušení, že by na základnách docházelo k podobným projevům diskriminace kvůli očkování. Takové nátlakové praktiky tolerovat nehodlá. „S tím samozřejmě nesouhlasíme. Pokud se někdo cítí být diskriminován, nechť si to nenechává pro sebe. Je třeba to řešit – stěžovat si velitelskou cestou nebo v rámci inspektorátu,“ sdělil štábu CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

„Pokud je někdo zatvrzelý antivaxer, tak ho asi nepřesvědčíme. Na druhou stranu pořád věříme, že vojáci pochopí, že pokud se dnes musí očkovat šesti různými vakcínami, když chtějí na mise, tak vakcína proti covidu je pro ně plus. Není to nic, proti čemu se bránit,“ doplnil Pejšek. Drtivá většina velení armády očkovaná podle něj nicméně je.

Pakliže do konce termínu budou někteří vojáci stále bez vakcíny, mohla by jim armáda ukončit služební poměr. „Pokud se rozhodne, že není zdravotně způsobilý, pak to bude striktně podle zákona – voják může odejít se stoprocentními výsluhami nebo krácenými na polovinu,“ upřesnil mluvčí resortu obrany. Neočkované vojáky již dříve například propustila americká armáda, kde musela odejít skoro třicítka letců vzdušných obranných sil.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

reklama