reklama

Chcete podpořit spotřebu? Zvyšte slevy na dani, vybízí Pirát Ferjenčík vládu

Zrušení superhrubé mzdy a snížení efektivního zdanění příjmů povede jen k výraznému prohloubení rozpočtového schodku. „Návrh Andreje Babiše nám přijde nedomyšlený, bude to mít obrovské rozpočtové dopady,“ řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vysílaném na stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Ferjenčíkovi se nelíbí, že by zrušení takzvané superhrubé mzdy nebylo doprovázeno změnou sazeb daně z příjmů. Ty by tak zůstaly na současných 15 a 23 procentech, pouze by se daň vypočítávala z výrazně nižšího základu. „Vláda jde cestou ‚po nás potopa‘. Už teď navrhuje schodek rozpočtu na příští rok ve výši 320 miliard korun a další takové snížení daní posune schodek až někam ke 400 miliardám,“ řekl pirátský poslanec v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

K tématu

S tím ale nesouhlasil poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. Podle něho dává 15 a 23 procent smysl. Pokud by totiž vláda prosazovala návrh Jana Hamáčka (ČSSD) na sazby 19 a 23 procent, znamenalo by to zvýšení daní pro osoby samostatně výdělečně činné. „Předpokládám, že návrh premiéra Babiše projde, ačkoli o tom bude diskuse ještě veliká,“ řekl Volný. Poslanec vládního hnutí současně zdůraznil, že superhrubou mzdu je nutné zrušit, protože „to nebyl dobrý nápad“. Zároveň je přesvědčen, že nyní je k tomu i vhodná doba, protože je třeba nastartovat ekonomiku skrze spotřebu domácností.

Volný: Rozpočet projde

Volný také odmítl, že vláda postupuje cestou „po nás potopa“. „Kdybychom tuto cestu volili, krátili bychom investice na polovinu a dusili bychom firmy. Ale to neděláme,“ ohradil se. Mikuláš Ferejnčík odmítl tezi, že jediný způsob, jak zvýšit spotřebu domácností je snížení zdanění, jaké navrhuje Andrej Babiš. „Místo toho chceme zvýšit slevy na dani na poplatníka, to pomůže všem stejně, nikoli jen těm nejbohatším. Rozpočtové dopady budou výrazně menší a do ekonomiky se vrátí více peněz. Andrej Babiš nezvolil pro podporu spotřeby šťastný způsob,“ navezl se poslanec Pirátů do vládní koalice.

Řeč přišla také na vlastní návrh státního rozpočtu. Zatímco Jan Volný nepochybuje, že Sněmovnou projde, Mikuláš Ferjenčík řekl, že pro takový rozpočet ruku zvednout nemohou, protože výše schodku je nepřijatelná. „Budoucí vlády na tom budou velmi špatně,“ dodal.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama