reklama

Chcete podpořit spotřebu? Zvyšte slevy na dani, vybízí Pirát Ferjenčík vládu

Zrušení superhrubé mzdy a snížení efektivního zdanění příjmů povede jen k výraznému prohloubení rozpočtového schodku. „Návrh Andreje Babiše nám přijde nedomyšlený, bude to mít obrovské rozpočtové dopady,“ řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vysílaném na stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Ferjenčíkovi se nelíbí, že by zrušení takzvané superhrubé mzdy nebylo doprovázeno změnou sazeb daně z příjmů. Ty by tak zůstaly na současných 15 a 23 procentech, pouze by se daň vypočítávala z výrazně nižšího základu. „Vláda jde cestou ‚po nás potopa‘. Už teď navrhuje schodek rozpočtu na příští rok ve výši 320 miliard korun a další takové snížení daní posune schodek až někam ke 400 miliardám,“ řekl pirátský poslanec v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

K tématu

S tím ale nesouhlasil poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. Podle něho dává 15 a 23 procent smysl. Pokud by totiž vláda prosazovala návrh Jana Hamáčka (ČSSD) na sazby 19 a 23 procent, znamenalo by to zvýšení daní pro osoby samostatně výdělečně činné. „Předpokládám, že návrh premiéra Babiše projde, ačkoli o tom bude diskuse ještě veliká,“ řekl Volný. Poslanec vládního hnutí současně zdůraznil, že superhrubou mzdu je nutné zrušit, protože „to nebyl dobrý nápad“. Zároveň je přesvědčen, že nyní je k tomu i vhodná doba, protože je třeba nastartovat ekonomiku skrze spotřebu domácností.

Volný: Rozpočet projde

Volný také odmítl, že vláda postupuje cestou „po nás potopa“. „Kdybychom tuto cestu volili, krátili bychom investice na polovinu a dusili bychom firmy. Ale to neděláme,“ ohradil se. Mikuláš Ferejnčík odmítl tezi, že jediný způsob, jak zvýšit spotřebu domácností je snížení zdanění, jaké navrhuje Andrej Babiš. „Místo toho chceme zvýšit slevy na dani na poplatníka, to pomůže všem stejně, nikoli jen těm nejbohatším. Rozpočtové dopady budou výrazně menší a do ekonomiky se vrátí více peněz. Andrej Babiš nezvolil pro podporu spotřeby šťastný způsob,“ navezl se poslanec Pirátů do vládní koalice.

Řeč přišla také na vlastní návrh státního rozpočtu. Zatímco Jan Volný nepochybuje, že Sněmovnou projde, Mikuláš Ferjenčík řekl, že pro takový rozpočet ruku zvednout nemohou, protože výše schodku je nepřijatelná. „Budoucí vlády na tom budou velmi špatně,“ dodal.

K tématu

Další hlavní zprávy

Hokej

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Velkým tématem posledních týdnů byla otázka, zda Filip Pešán zůstane po nepovedeném mistrovství světa v Rize trenérem české hokejové reprezentace. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) v úterý rozhodl o tom, že na pozici hlavního kouče národního týmu nenastane žádná změna. Výkonný výbor ovšem zároveň odhlasoval, že za složení realizačního týmu a nominaci hokejistů nově ponese zodpovědnost generální manažer, kterým je Petr Nedvěd. To znamená, že Nedvěd může Pešána odvolat, když to uzná za vhodné.

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Počet bakterií ve zmrzlině je alarmující, varují hygienici

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Počet bakterií ve zmrzlině je alarmující, varují hygienici

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Výsledky kontrol zmrzliny, které letos provádějí hygienické stanice, jsou alarmující. Ukazují na vyšší výskyt bakterií, než dovoluje norma. Nejčastějším hříchem zmrzlinářů je přitom nedostatečná údržba zmrzlinových výrobníků. Nekvalitní zmrzlinu ale můžete poznat i na první pohled. Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Kvůli zásahu v Teplicích se chystají protesty. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky
Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat
Pád letadla u Písku: Zemřel uznávaný pilot. Fotograf rockových hvězd bojuje o život
Rezek o (ne)slavné penaltě: Ještěže tehdy nebyl VAR. Proč se rozhodčímu neomluvil?
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
Rotační výuka na školách a zavření obchodů byly nezákonné, uvedl Nejvyšší správní soud
Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Další články
reklama
reklama