reklama

Dlužíte každému občanovi auto, opřel se Havlíček do Kalouska ohledně superhrubé mzdy

Vládní princip je jasný, zbavit se jednoho z největších švindlů a podvodů, který kdy byl na českých voličích udělán, opřel se v diskuzi o superhrubé mzdě ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) do poslance a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten naopak vicepremiérovi vytýkal způsob, jakým vláda jedná o státním rozpočtu a změně daňového systému.

reklama

„Já to zjednoduším, jsou tu tři návrhy: Vláda, Babiš, Hamáček. Cokoliv bude schváleno, vylučuje ty další. Nikdy v životě jsem nezažil, aby vláda předložila návrh zákona o státním rozpočtu a její premiér jako poslanec dal návrh na změnu daňové legislativy, který je s rozpočtem v rozporu v desítkách miliard,“ kritizoval Kalousek v Partii na CNN Prima NEWS vládní kroky.

K tématu

Po schválení státního rozpočtu pro rok 2021 se schodkem 320 miliard se totiž ozval premiér Andrej Babiš (ANO) a navrhl změnu daňového systému, konkrétně 15 procent daně z příjmu pro většinu zaměstnanců. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) následně přišel s dalším návrhem, a to 19 % natrvalo a 23 % pro lidi s vyšším příjmem.

Kalousek má proti celému postupu značné výhrady. „Návrh pana Hamáčka je v rozporu s tím od pana premiéra. A samotný rozpočet je v rozporu s ekonomickou realitou. Jak to máme podpořit, když vy si z toho děláte legraci?“ řekl Kalousek Havlíčkovi s tím, že podporu při schvalování rozpočtu za takovýchto podmínek nemůže vláda od TOP 09 čekat. „Cokoliv bude schváleno, tak je v rozporu s něčím jiným,“ dodal.

Dva tisíce měsíčně navíc

Havlíček ale Kalouskovi vyčítá, že když byl současný předseda poslaneckého klubu TOP 09 ministrem financí, tak superhrubou mzdu zavedl. „Princip je jasný, zbavit se největšího švindlu a podvodu, který tu na voličích byl kdy udělán. A to je superhrubá mzda, byl jste u toho, pane předsedo. Od roku 2008 do roku 2020 každý občan s průměrnou mzdou přišel o 210 tisíc, každému dlužíte jedno auto. Byl to nehorázný švindl,“ opřel se ministr obchodu a průmyslu do Kalouska.

Oba se al během diskuze shodli na tom, že připravit v současné situaci státní rozpočet pro příští rok je složité. Kalousek ale i tak se schodkem 320 miliard nesouhlasí: „Je mimo ekonomickou realitu. Nikdo nemohl v září vědět, že pandemie bude na podzim tak prudká. Ale ten návrh počítá s tím, že se nezmění daně u fyzických osob.“ Právě změny daní ale obsahují návrhy Babiše i Hamáčka.

Podle Havlíčka zůstanou všem daňovým poplatníkům po zrušení superhrubé mzdy dva tisíce korun měsíčně navíc. Občané tyto finance poté prý utratí a nastartují tak ekonomiku.

Rozhovor Terezie Tománkové s Karlem Havlíčkem a Miroslavem Kalouskem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nehody

U Klášterce nad Ohří uhořel člověk. Cestou k nehodě havarovali i hasiči

U Klášterce nad Ohří uhořel člověk. Cestou k nehodě havarovali i hasiči

  • Aktualizováno

Při čelním střetu dvou osobních vozů v Klášterci nad Ohří na silnici 13 v sobotu odpoledne zemřel člověk. V autě zůstal zřejmě zaklíněn a uhořel, sdělila mluvčí policie Jana Slámová. Zranění utrpěli další čtyři lidé, mezi kterými má být i dítě. Cestou k nehodě navíc havarovali hasiči. Silnice první třídy je v místě nehody uzavřená, objízdná trasa vede z Perštejna přes Okounov, Oslovice a Kotvinu do Klášterce.

Počasí

Počasí komplikuje dopravu. Kvůli silnému větru hasiči evidují až čtyřikrát více zásahů

Počasí komplikuje dopravu. Kvůli silnému větru hasiči evidují až čtyřikrát více zásahů

Hasiči na Vysočině měli za posledních 24 hodin přes sto zásahů, v téměř 80 případech se týkaly následků větru. Pardubičtí hasiči hlásí dokonce 120 událostí souvisejících se silným větrem během noci. A v terénu jsou stále. Počasí zkomplikovalo dopravu po celé České republice už od čtvrtka, kdy napadl sníh, a tak zvýšený počet výjezdů v posledních dnech hlásí většina složek hasičských záchranných sborů.

Slovensko

Šéf slovenského Parlamentu otevírá svůj skiareál. Varování odborníků ho nezajímají

Šéf slovenského Parlamentu otevírá svůj skiareál. Varování odborníků ho nezajímají

Na Slovensku se otevírá lyžařské středisko Park Snow Donovaly, jehož majitelem je předseda Národní rady a šéf hnutí Jsme rodina Boris Kollár. Provoz zahájil i přesto, že slovenští odborníci před podobnými aktivitami, které by přilákaly větší počet lidí na jedno místo, varují. Kollár však říká, že otevřením střediska opatření neporušuje a názor odborníků ho nezajímá.

Blatného PES míří do čtyřky. Roman Prymula odhadl, jak to bude s obchody do Vánoc
V restauracích spořádaně s rozestupy. V pražské MHD je pak cestou domů hlava na hlavě
Z 35metrového továrního komínu se zřítili dva muži, pád nepřežili
reklama
reklama
Budou Vánoce konečně bílé? Meteorologové zveřejnili předpověď do konce roku

Počasí

Domácí zpravodajství

Nakažených znovu přibývá. Blatný mluví o opětovném zpřísnění opatření
Policie obvinila soudce pražského vrchního soudu z korupce. Spolu s ním další čtyři lidi
Další články
reklama
reklama