reklama

Dlužíte každému občanovi auto, opřel se Havlíček do Kalouska ohledně superhrubé mzdy

Vládní princip je jasný, zbavit se jednoho z největších švindlů a podvodů, který kdy byl na českých voličích udělán, opřel se v diskuzi o superhrubé mzdě ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) do poslance a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten naopak vicepremiérovi vytýkal způsob, jakým vláda jedná o státním rozpočtu a změně daňového systému.

reklama

„Já to zjednoduším, jsou tu tři návrhy: Vláda, Babiš, Hamáček. Cokoliv bude schváleno, vylučuje ty další. Nikdy v životě jsem nezažil, aby vláda předložila návrh zákona o státním rozpočtu a její premiér jako poslanec dal návrh na změnu daňové legislativy, který je s rozpočtem v rozporu v desítkách miliard,“ kritizoval Kalousek v Partii na CNN Prima NEWS vládní kroky.

Po schválení státního rozpočtu pro rok 2021 se schodkem 320 miliard se totiž ozval premiér Andrej Babiš (ANO) a navrhl změnu daňového systému, konkrétně 15 procent daně z příjmu pro většinu zaměstnanců. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) následně přišel s dalším návrhem, a to 19 % natrvalo a 23 % pro lidi s vyšším příjmem.

Kalousek má proti celému postupu značné výhrady. „Návrh pana Hamáčka je v rozporu s tím od pana premiéra. A samotný rozpočet je v rozporu s ekonomickou realitou. Jak to máme podpořit, když vy si z toho děláte legraci?“ řekl Kalousek Havlíčkovi s tím, že podporu při schvalování rozpočtu za takovýchto podmínek nemůže vláda od TOP 09 čekat. „Cokoliv bude schváleno, tak je v rozporu s něčím jiným,“ dodal.

Dva tisíce měsíčně navíc

Havlíček ale Kalouskovi vyčítá, že když byl současný předseda poslaneckého klubu TOP 09 ministrem financí, tak superhrubou mzdu zavedl. „Princip je jasný, zbavit se největšího švindlu a podvodu, který tu na voličích byl kdy udělán. A to je superhrubá mzda, byl jste u toho, pane předsedo. Od roku 2008 do roku 2020 každý občan s průměrnou mzdou přišel o 210 tisíc, každému dlužíte jedno auto. Byl to nehorázný švindl,“ opřel se ministr obchodu a průmyslu do Kalouska.

Oba se al během diskuze shodli na tom, že připravit v současné situaci státní rozpočet pro příští rok je složité. Kalousek ale i tak se schodkem 320 miliard nesouhlasí: „Je mimo ekonomickou realitu. Nikdo nemohl v září vědět, že pandemie bude na podzim tak prudká. Ale ten návrh počítá s tím, že se nezmění daně u fyzických osob.“ Právě změny daní ale obsahují návrhy Babiše i Hamáčka.

Podle Havlíčka zůstanou všem daňovým poplatníkům po zrušení superhrubé mzdy dva tisíce korun měsíčně navíc. Občané tyto finance poté prý utratí a nastartují tak ekonomiku.

Rozhovor Terezie Tománkové s Karlem Havlíčkem a Miroslavem Kalouskem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Za úplatek slíbil, že nebude kritizovat vakcínu. Konspirátora napálili penězi z Monopolů

Youtubeři Josh Pieters a Archie Manners napálili známého britského konspiračního teoretika a odpůrce vakcín proti koronaviru Pierse Corbyna. Ten se nechal uplatit 10 tisíci librami, tedy téměř 300 tisíci korunami, za to, že přestane kritizovat očkovací látku od britské společnosti AstraZeneca. Místo ní se měl zaměřit na konkurenci od Pfizeru a Moderny. Dostal však falešné peníze ze hry Monopoly.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama