reklama

Chlapec se narodil s imunitou na COVID-19. Lékaři tápou, jak se to mohlo stát

Ojedinělý případ se stal v singapurské porodnici. Žena, která během těhotenství onemocněla covidem, porodila chlapečka s imunitou, přičemž se u něj samotný virus nepotvrdil. Lékaři se domnívají, že žena předala dítěti protilátky během těhotenství.

reklama

Celine Ng-Chanová se nakazila koronavirem spolu s dalšími členy rodiny po návratu z dovolené v Evropě. Měla mírný průběh nemoci, proto ji z nemocnice propustili po dvou a půl týdnech. „Těhotenství a porod proběhly hladce, přestože mi v prvním trimestru, což je nejméně stabilní fáze těhotenství, diagnostikovali COVID-19,“ uvedla žena pro web Straits Times.

Nejen že se chlapeček narodil zcela v pořádku, ale navíc podle všeho disponuje imunitou proti viru SARS-CoV-2. „Jsem velmi ráda, že se Aldrin narodil zdravý,“ řekla 31letá Ng-Chanová. Její lékař se domnívá, že dítěti předala protilátky během těhotenství.

Není ale jasné, zda tyto protilátky novorozenci poskytují plnou ochranu před koronavirem. „Zatím není ani známo, jak dlouho si případnou ochranu udrží,“ uvedl vedoucí oddělení porodnictví a gynekologie singapurské nemocnice Tan Hak Koon.

Tímto ojedinělým případem se v současnosti zabývají odborníci a snaží se zjistit, jaký vliv má virus na plod. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že dosud není známo, zda by těhotná žena s covidem mohla přenést virus na svůj plod během těhotenství či porodu. Přítomnost viru se nenašla ani v plodové vodě, ani v mateřském mléku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama