reklama

Chlapec se narodil s imunitou na COVID-19. Lékaři tápou, jak se to mohlo stát

Ojedinělý případ se stal v singapurské porodnici. Žena, která během těhotenství onemocněla covidem, porodila chlapečka s imunitou, přičemž se u něj samotný virus nepotvrdil. Lékaři se domnívají, že žena předala dítěti protilátky během těhotenství.

reklama

Celine Ng-Chanová se nakazila koronavirem spolu s dalšími členy rodiny po návratu z dovolené v Evropě. Měla mírný průběh nemoci, proto ji z nemocnice propustili po dvou a půl týdnech. „Těhotenství a porod proběhly hladce, přestože mi v prvním trimestru, což je nejméně stabilní fáze těhotenství, diagnostikovali COVID-19,“ uvedla žena pro web Straits Times.

Nejen že se chlapeček narodil zcela v pořádku, ale navíc podle všeho disponuje imunitou proti viru SARS-CoV-2. „Jsem velmi ráda, že se Aldrin narodil zdravý,“ řekla 31letá Ng-Chanová. Její lékař se domnívá, že dítěti předala protilátky během těhotenství.

Není ale jasné, zda tyto protilátky novorozenci poskytují plnou ochranu před koronavirem. „Zatím není ani známo, jak dlouho si případnou ochranu udrží,“ uvedl vedoucí oddělení porodnictví a gynekologie singapurské nemocnice Tan Hak Koon.

Tímto ojedinělým případem se v současnosti zabývají odborníci a snaží se zjistit, jaký vliv má virus na plod. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že dosud není známo, zda by těhotná žena s covidem mohla přenést virus na svůj plod během těhotenství či porodu. Přítomnost viru se nenašla ani v plodové vodě, ani v mateřském mléku.

K tématu

Tagy: miminko Singapur WHO novorozenec koronavirus COVID-19 protilátky

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště. Novinářům to řekl ministr financí a expremiér Igor Matovič.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Krimi

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to v úterý oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Potvrdila také, že stejný pes jen několik dní před napadením dítěte údajně zaútočil i na dalšího člověka a jeho psa. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Krevní sraženiny po vakcíně Johnson & Johnson. Úřady chtějí pozastavit očkování
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama