reklama

V druhé vlně přibývá novorozenců s covidem. Nakazí se většinou doma od rodiny

Koronavirus se nevyhýbá ani těm nejmenším. V druhé vlně pandemie podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové přibývá oproti jaru případů, kdy se děti nakazily covidem ihned po návratu domů z porodnice. Podle rodičů, u kterých dítě prodělalo tuto nemoc, prý ale není důvod zmatkovat. Je důležité zůstávat v klidu a být pozitivně naladění.

reklama

Rodiče z východních Čech už mají za sebou zkušenost, kdy se jejich dvouměsíční dcera nakazila koronavirem. Nejdříve měli příznaky rodiče, po testech se nemoc potvrdila i u dcery. „Dva dny měla horečky, pediatrička nám na to dala homeopatika. Prášky zabraly, byla ale hodně neklidná a nespala nám v noci,“ uvedla pro CNN Prima NEWS matka dvouměsíční holčičky.

Také dodala, že nejdříve měla z testu u dcery obavy, nakonec vše proběhlo bez problémů. Příznaky měla holčička čtyři dny. Podle jejích rodičů je důležité brát situaci s nadhledem a hlavně nezmatkovat. „Důležité je zůstávat pozitivně naladění. Když malá cítila, že jsme v klidu, protože nám pediatrička se vším pomohla, tak už byla taky v pohodě,“ řekli rodiče.

Děti mají většinou lehký průběh nemoci

Příznaky u dětí mohou být podle ministerstva zdravotnictví podobné jako u dospělých, objevují se často zažívací potíže, ztráta chuti a čichu, horečka a kašel. Většinou mají ale podle lékařů lehký průběh nemoci.

Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové se koronavirus u malých dětí vyskytuje častěji. „Jednoznačně můžu říct, že těchto případů přibývá. Oproti jaru se s tím setkává spousta kolegů,“ uvedla Hülleová. Například porodnice U Apolináře v Praze má zkušenosti s covid pozitivními matkami, neměli ale zatím žádného novorozence s touto nemocí. Je ale běžné, že se malé děti testují.

Jak dítě nenakazit?

Aby covid pozitivní matky v domácím prostředí nenakazily děti, je podle Marcely Křížkové, vedoucí oddělení fyziologických novorozenců z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, důležité dodržovat několik pravidel. „Dítě má být umístěno minimálně dva metry od postele matky, matka si má důkladně dezinfikovat ruce před jakýmkoliv kontaktem s novorozencem, má nosit při péči respirátor,“ uvádí Křížková.

Dětští lékaři také radí, aby v době respiračních onemocnění rodiče takto malých dětí co nejvíce omezovali návštěvy, aby se zabránilo přenosu nemoci na dítě.

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama