reklama

V druhé vlně přibývá novorozenců s covidem. Nakazí se většinou doma od rodiny

Koronavirus se nevyhýbá ani těm nejmenším. V druhé vlně pandemie podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové přibývá oproti jaru případů, kdy se děti nakazily covidem ihned po návratu domů z porodnice. Podle rodičů, u kterých dítě prodělalo tuto nemoc, prý ale není důvod zmatkovat. Je důležité zůstávat v klidu a být pozitivně naladění.

reklama

Rodiče z východních Čech už mají za sebou zkušenost, kdy se jejich dvouměsíční dcera nakazila koronavirem. Nejdříve měli příznaky rodiče, po testech se nemoc potvrdila i u dcery. „Dva dny měla horečky, pediatrička nám na to dala homeopatika. Prášky zabraly, byla ale hodně neklidná a nespala nám v noci,“ uvedla pro CNN Prima NEWS matka dvouměsíční holčičky.

K tématu

Také dodala, že nejdříve měla z testu u dcery obavy, nakonec vše proběhlo bez problémů. Příznaky měla holčička čtyři dny. Podle jejích rodičů je důležité brát situaci s nadhledem a hlavně nezmatkovat. „Důležité je zůstávat pozitivně naladění. Když malá cítila, že jsme v klidu, protože nám pediatrička se vším pomohla, tak už byla taky v pohodě,“ řekli rodiče.

Děti mají většinou lehký průběh nemoci

Příznaky u dětí mohou být podle ministerstva zdravotnictví podobné jako u dospělých, objevují se často zažívací potíže, ztráta chuti a čichu, horečka a kašel. Většinou mají ale podle lékařů lehký průběh nemoci.

Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové se koronavirus u malých dětí vyskytuje častěji. „Jednoznačně můžu říct, že těchto případů přibývá. Oproti jaru se s tím setkává spousta kolegů,“ uvedla Hülleová. Například porodnice U Apolináře v Praze má zkušenosti s covid pozitivními matkami, neměli ale zatím žádného novorozence s touto nemocí. Je ale běžné, že se malé děti testují.

Jak dítě nenakazit?

Aby covid pozitivní matky v domácím prostředí nenakazily děti, je podle Marcely Křížkové, vedoucí oddělení fyziologických novorozenců z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, důležité dodržovat několik pravidel. „Dítě má být umístěno minimálně dva metry od postele matky, matka si má důkladně dezinfikovat ruce před jakýmkoliv kontaktem s novorozencem, má nosit při péči respirátor,“ uvádí Křížková.

Dětští lékaři také radí, aby v době respiračních onemocnění rodiče takto malých dětí co nejvíce omezovali návštěvy, aby se zabránilo přenosu nemoci na dítě.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama