reklama

V druhé vlně přibývá novorozenců s covidem. Nakazí se většinou doma od rodiny

Koronavirus se nevyhýbá ani těm nejmenším. V druhé vlně pandemie podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové přibývá oproti jaru případů, kdy se děti nakazily covidem ihned po návratu domů z porodnice. Podle rodičů, u kterých dítě prodělalo tuto nemoc, prý ale není důvod zmatkovat. Je důležité zůstávat v klidu a být pozitivně naladění.

reklama

Rodiče z východních Čech už mají za sebou zkušenost, kdy se jejich dvouměsíční dcera nakazila koronavirem. Nejdříve měli příznaky rodiče, po testech se nemoc potvrdila i u dcery. „Dva dny měla horečky, pediatrička nám na to dala homeopatika. Prášky zabraly, byla ale hodně neklidná a nespala nám v noci,“ uvedla pro CNN Prima NEWS matka dvouměsíční holčičky.

Také dodala, že nejdříve měla z testu u dcery obavy, nakonec vše proběhlo bez problémů. Příznaky měla holčička čtyři dny. Podle jejích rodičů je důležité brát situaci s nadhledem a hlavně nezmatkovat. „Důležité je zůstávat pozitivně naladění. Když malá cítila, že jsme v klidu, protože nám pediatrička se vším pomohla, tak už byla taky v pohodě,“ řekli rodiče.

Děti mají většinou lehký průběh nemoci

Příznaky u dětí mohou být podle ministerstva zdravotnictví podobné jako u dospělých, objevují se často zažívací potíže, ztráta chuti a čichu, horečka a kašel. Většinou mají ale podle lékařů lehký průběh nemoci.

Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové se koronavirus u malých dětí vyskytuje častěji. „Jednoznačně můžu říct, že těchto případů přibývá. Oproti jaru se s tím setkává spousta kolegů,“ uvedla Hülleová. Například porodnice U Apolináře v Praze má zkušenosti s covid pozitivními matkami, neměli ale zatím žádného novorozence s touto nemocí. Je ale běžné, že se malé děti testují.

Jak dítě nenakazit?

Aby covid pozitivní matky v domácím prostředí nenakazily děti, je podle Marcely Křížkové, vedoucí oddělení fyziologických novorozenců z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, důležité dodržovat několik pravidel. „Dítě má být umístěno minimálně dva metry od postele matky, matka si má důkladně dezinfikovat ruce před jakýmkoliv kontaktem s novorozencem, má nosit při péči respirátor,“ uvádí Křížková.

Dětští lékaři také radí, aby v době respiračních onemocnění rodiče takto malých dětí co nejvíce omezovali návštěvy, aby se zabránilo přenosu nemoci na dítě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama