Chtějí peníze nebo přemlouvají k investicím. Jak nenaletět podvodníkům na seznamce?

Jak nenaletět podvodným seznamkám

Redakce CNN Prima NEWS o strastech, které se pojí se seznamováním na sociálních sítích a on-line seznamkách, již informovala. Po odvysílání zkušeností reportéra Vladimíra Procházky, který na vlastní kůži zažil snahy podvodníků o vyplacení závratných částek, se redakci ozvaly další oběti podvodů s domnělou láskou. Odborníci přiblížili, v čem lidé nejčastěji dělají chyby a čeho by se měli vyvarovat.

Podvodnými profily i příběhy se to na seznamkách jenom hemží. Desítky, ne-li stovky uživatelů on-line seznamovacího prostředí klamným profilům a osobním příběhům naletí a podvodníkům zašlou statisíce korun. Takovému tlaku byl vystaven i reportér CNN Prima NEWS Vladimír Procházka.

Ženy po něm požadovaly, aby investoval do kryptoměn. Nejvyšší částka se pohybovala v přepočtu kolem 120 tisíc korun. „Žádné peníze jsem neposlal. Skutečně jsem se chtěl seznámit, a jak se říká, našel jsem ale nenašel,“ podotkl s úsměvem. Ženy si z jeho zkušeností počínaly velmi rafinovaně.

Pozor na témata o politice i financích

„Dokonce jsem mluvil s údajným bratrem dívky, který po telefonu chtěl, abych mu nasdílel snímek své obrazovky při zadávání investice do kryptoměny. Tak by ale viděl všechny mé údaje. Když jsem to odmítl, ukončila se mnou kontakt i jeho sestra. Když prý nevěřím jejímu bratrovi, tak nevěřím ani jí,“ uvedl příklad reportér.

Jaká témata by měla uživatele upozornit, že se nejspíše jedná o falešný profil či člověka s nečestnými úmysly? „Jakmile začne konverzace směřovat k politice, tak to není nejvhodnější téma ke konverzaci. Jakmile se stočí k penězům, tak už vůbec ne. Následně je nutné vnímat, jak dotyčný na odpovědi reaguje,“ podotkl reportér.

Odborníci obecně připomínají, že seznamky slouží k prvnímu kontaktu, následně má dojít k osobnímu seznámení. „Seznamovací koučové doporučují téma politiky a peněz s protějškem řešit až později,“ dodal Procházka. „Ve fázi seznamování bych lidem radila do žádných investic nebo půjčování peněz nechodit. Seznámit se s člověkem a znát ho delší dobu. Až tehdy si to dokážu představit,“ podotkla vztahová koučka Veronika Vinterová.

Redakci CNN Prima NEWS se však ozvali lidé, kteří bohužel takovýmto podvodníkům naletěli a takzvaně je zadotovali v řádech deseti až sta tisíc korun. Pan Drahomír měl například údajné dívce z Ruska poslat peníze na vízum. „Mel jsem mít na účtu určitou hodnotu eur jako finanční solventnost po dobu víza do Evropy. To se jí bohužel povedlo,“ vzpomínal muž, který zaplatil více 15 tisíc korun.

Dva miliony za „lásku“

Mnozí muži na sociálních sítích jsou pak ještě nápaditější. Ženám tvrdí, že jim například zemřela žena, které slíbili, že se opět zamilují. Další lží bývá, že mají děti a peníze na účtech, na které se nemohou kvůli dani dostat, či to, že jsou váleční veteráni. Podobné báchorky psali muži i paní Janě, ta se však nenechala přesvědčit a žádné peníze těmto lidem nezaslala.

O příběhu paní Kateřiny CNN Prima NEWS již psala – „americkému vojákovi“ za dobu jejich dopisování zaslala zhruba dva miliony korun. Peníze mu posílala na covid testy, sirotčinec či letenky. Bohužel takových lidí, kteří se nechají ovlivnit jsou nadále stovky. Při jedné z posledních plateb se na příkazu k platbě objevilo i varování před tímto druhem pomoci – té, která vzniká na on-line seznamkách.

Ani to však ženu v převodu peněz na neznámý účet nezastavilo. „Důvěra v lidi většinou přichází až s konkrétními činy. Osobně do něčeho takového jdu, až když se s tím člověkem znám dostatečně dlouho,“ dodala Vinterová. Odborníci proto připomínají, aby lidé nezapomínali i na skutečné seznámení a nadále nabádají k opatrnosti na internetu.

Tagy: