Investuj do mě a budu tě milovat. Seznamky se hemží „vojáky na zahraniční misi“

Čím dál více lidí se při seznamování na internetu setkává s podvodnými nabídkami na vážný vztah. Pod příslibem opětované lásky zloději tlačí zájemce do rizikových investic či pochybných peněžních transakcí. Mnohdy jde o stejný scénář, ve kterém figurují osamělí vojáci na zahraničních misích či svobodné paničky z exotických zemí. Se svými zkušenostmi se podělili i někteří diváci CNN Prima NEWS.

Neblahé zkušenosti se seznamováním na internetových seznamkách má například pan Drahomír. Redakci se svěřil, že si dopisoval se Zinaidou, která údajně bydlela zhruba dvě hodiny jízdy od Moskvy. Po několika týdnech milostných konverzací ho požádala o peníze na vízum, aby mohla přijet do České republiky.

Původně si řekla o 600 eur, postupem času ale částka začala výrazně bobtnat. „Jediná věc, kterou je potřeba k tomu (vízu) doložit, jsou čtyři tisíce eur na účtu jako finanční solventnost po dobu platnosti víza do EU. To se jí bohužel povedlo,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.

Paní Jana má podobné zkušenosti. Sice nikomu neposlala žádné peníze, zato ale slyšela požehnané množství pohádek od „mužů ze zahraničí“. Někteří jí třeba tvrdili, že se jim rozbilo auto, proto potřebují nějaké finance na opravu. „Nebo že potřebují lepší telefon, aby se mnou mohli mluvit. Tak na to chtěli poslat peníze,“ popsala své zkušenosti.

Zloději navíc mnohdy používají zcela smyšlené či ukradené identity. Většinou proto není problém narazit na účty se stejnými profilovými fotkami či zcela prázdnou zdí aktivit. „Jeden obličej jsem potkala asi u pěti různých jmen,“ přiblížila falešné účty paní Jana. Často se podvodníci maskují i za vojáky na zahraničních misích.

Právník Jan Černý důrazně doporučuje neposílat žádné peníze alespoň do té doby, než se vztah dostane do osobnější roviny. „A pokud už jste peníze odeslali a máte pocit, že jde o podvod, tak neváhejte a ihned kontaktujte policii. Tady jde o čas,“ zdůraznil. Stejně tak apeloval na to, aby lidé neposílali své osobní údaje, které mohou být podvodníky jednoduše zneužity.

Podvody s kryptoměnami

Podobné případy nabraly na síle během pandemie, kdy byly možnosti seznámení značně omezené. Ve stejnou dobu také posilovaly kryptoměny, což v kombinaci způsobilo, že podvodníci při oslovování obětí neslibovali jen vážný vztah, ale také pohádkové peníze, pokud se připojí třeba do bitcoinových investic.

Zloději často navážou kontakt s osamělými jedinci prostřednictvím sociálních sítí a seznamek, načež se postupně přesunou do chatovacích aplikací. Kvůli covidu pak dokola odmítali osobní schůzku. Jakmile získali důvěru, snažili se přesvědčit oběť, aby do mobilu stáhla aplikaci pro obchodování s kryptoměnou. Následně ji zmanipulují tak, že přesměrují peníze na úplně cizí účet.

„Ve virtuálním prostředí podvodníci často využívají sociální inženýrství a další metody k získání důvěry potenciálních obětí. Současná doba podvodníkům přeje, protože zájem o kryptoměny se díky rostoucí ceně exponenciálně zvyšuje. Při nakládání s kryptoměnami ale platí stejné zásady jako u normálních peněz v internetovém bankovnictví, tedy především využívat pouze prověřené a důvěryhodné obchodníky s prokazatelnou historií,“ podotkl již dříve ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Tagy: