reklama

Investuj do mě a budu tě milovat. Seznamky se hemží „vojáky na zahraniční misi“

Čím dál více lidí se při seznamování na internetu setkává s podvodnými nabídkami na vážný vztah. Pod příslibem opětované lásky zloději tlačí zájemce do rizikových investic či pochybných peněžních transakcí. Mnohdy jde o stejný scénář, ve kterém figurují osamělí vojáci na zahraničních misích či svobodné paničky z exotických zemí. Se svými zkušenostmi se podělili i někteří diváci CNN Prima NEWS.

reklama

Neblahé zkušenosti se seznamováním na internetových seznamkách má například pan Drahomír. Redakci se svěřil, že si dopisoval se Zinaidou, která údajně bydlela zhruba dvě hodiny jízdy od Moskvy. Po několika týdnech milostných konverzací ho požádala o peníze na vízum, aby mohla přijet do České republiky.

Původně si řekla o 600 eur, postupem času ale částka začala výrazně bobtnat. „Jediná věc, kterou je potřeba k tomu (vízu) doložit, jsou čtyři tisíce eur na účtu jako finanční solventnost po dobu platnosti víza do EU. To se jí bohužel povedlo,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.

Paní Jana má podobné zkušenosti. Sice nikomu neposlala žádné peníze, zato ale slyšela požehnané množství pohádek od „mužů ze zahraničí“. Někteří jí třeba tvrdili, že se jim rozbilo auto, proto potřebují nějaké finance na opravu. „Nebo že potřebují lepší telefon, aby se mnou mohli mluvit. Tak na to chtěli poslat peníze,“ popsala své zkušenosti.

Zloději navíc mnohdy používají zcela smyšlené či ukradené identity. Většinou proto není problém narazit na účty se stejnými profilovými fotkami či zcela prázdnou zdí aktivit. „Jeden obličej jsem potkala asi u pěti různých jmen,“ přiblížila falešné účty paní Jana. Často se podvodníci maskují i za vojáky na zahraničních misích.

Právník Jan Černý důrazně doporučuje neposílat žádné peníze alespoň do té doby, než se vztah dostane do osobnější roviny. „A pokud už jste peníze odeslali a máte pocit, že jde o podvod, tak neváhejte a ihned kontaktujte policii. Tady jde o čas,“ zdůraznil. Stejně tak apeloval na to, aby lidé neposílali své osobní údaje, které mohou být podvodníky jednoduše zneužity.

Podvody s kryptoměnami

Podobné případy nabraly na síle během pandemie, kdy byly možnosti seznámení značně omezené. Ve stejnou dobu také posilovaly kryptoměny, což v kombinaci způsobilo, že podvodníci při oslovování obětí neslibovali jen vážný vztah, ale také pohádkové peníze, pokud se připojí třeba do bitcoinových investic.

Zloději často navážou kontakt s osamělými jedinci prostřednictvím sociálních sítí a seznamek, načež se postupně přesunou do chatovacích aplikací. Kvůli covidu pak dokola odmítali osobní schůzku. Jakmile získali důvěru, snažili se přesvědčit oběť, aby do mobilu stáhla aplikaci pro obchodování s kryptoměnou. Následně ji zmanipulují tak, že přesměrují peníze na úplně cizí účet.

„Ve virtuálním prostředí podvodníci často využívají sociální inženýrství a další metody k získání důvěry potenciálních obětí. Současná doba podvodníkům přeje, protože zájem o kryptoměny se díky rostoucí ceně exponenciálně zvyšuje. Při nakládání s kryptoměnami ale platí stejné zásady jako u normálních peněz v internetovém bankovnictví, tedy především využívat pouze prověřené a důvěryhodné obchodníky s prokazatelnou historií,“ podotkl již dříve ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci
Koronavirus

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Sledujte ŽIVĚ: Zeman se setkal s budoucím ministrem vnitra Rakušanem. Na čem se shodli?
Miloš Zeman

Sledujte ŽIVĚ: Zeman se setkal s budoucím ministrem vnitra Rakušanem. Na čem se shodli?

Osmým dnem pokračují rozhovory kandidátů na ministry ve vládě nového premiéra Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. Na zámek do Lán ve středu dorazil kolem 11. hodiny kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN), odpoledne bude pokračovat kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Na čem se Zeman s Rakušanem shodli? Tiskovou konferenci po jejich jednání sledujte v televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

Němečtí poslanci zvolili sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem

Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Hlas mu dalo 395 poslanců, což bylo více než potřebných 369 hlasů. Scholze od převzetí moci od své konzervativní předchůdkyně Angely Merkelové dělí jen několik formálních kroků. Ještě dopoledne jej prezident Frank-Walter Steinmeier jmenuje kancléřem, poté složí kancléřský slib a odpoledne v 15 hodin SEČ oficiálně převezme od Merkelové kancléřství.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama