Chtěl do NHL. Ruský brankář byl ale odklizen za polární kruh, padají i slova o otravě

Zažil skvělou sezonu a chystal se na misi v NHL. Rusku vychytal brankář Ivan Fedotov stříbro na olympijských hrách, s CSKA Moskva vyhrál Gagarinův pohár v KHL. Vysloužil si smlouvu s Philadelphií Flyers, která ho draftovala už v roce 2015. Jenže vše se zvrtlo ještě před tím, než odcestoval do zámoří. Byl odklizen za polární kruh, kde si má splnit vojenskou službu.

Vyhýbání se vojenské službě bylo oficiálním důvodem, proč 25letého Fedotova na základě výzvy vojenské prokuratury v ruském Petrohradu zadrželi. Klub CSKA Moskva, za který dosud Fedotov nastupoval, patří pod ruské ministerstvo obrany. Brankář je tak de facto voják, v armádě však zatím nesloužil. Teď se tomu nevyhne.

Zatím ruská státní média včetně agentury TASS informují o tom, že stříbrný olympionik z Pekingu byl poslán na Arktidu. Jeho novým nechtěným „domovem“ za polárním kruhem je takzvané uzavřené město Severomorsk na poloostrově Kola. Toto místo je sídlem administrativní základny Severní flotily ruského námořnictva. Nejmenovaný zdroj uvedl, že Fedotov už je připraven začít vojenskou službu. K tomu dodal, že pravděpodobně by měl být převelen na souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu.

Zajímavé však je, co předcházelo Fedotově cestě na sever Ruska. Oficiální zpráva oznamuje, že hokejový brankář onemocněl, a proto skončil v nemocnici. Děsivější verze tvrdí, že byl přes dva metry vysoký gólman v Petrohradu otráven. Podle ruského webu MatchTV měl Fedotov zánět žaludku, švédský novinář Karl Månsson k tomu připojil fotografii z převozu do nemocnice. Poznamenal: „Cítil se špatně, možná byl otráven.“

Každopádně ani v nemocnici se neudělalo ruskému reprezentantovi lépe a v nedobrém stavu byl převezen o více než tisíc kilometrů dál právě do Severomorsku.

Spekuluje se o tom, že Fedotovovu nesplněnou vojenskou službu „naprášil“ jeho bývalý klub CSKA, ve kterém mu skončila smlouva k 30. dubnu. I vzhledem ke zmiňované přímé vazbě týmu na státní aparát. Komentátor webu SportExpress Igor Rabiner píše: „Fedotov nebyl sebrán proto, že musel sloužit, ale proto, že našli jeho slabé místo a zasáhli. Ano, on a jeho zástupci to podělali, ale v Rusku jsou profesionální sportovci na vysoké úrovni, kteří v současné době neslouží v armádě.“

Fedotov narozený ve finském městě Lappeenranta tak může pomalu přestat doufat ve zhmotnění snu o NHL. Kontrakt na jeden rok podepsal 7. května sedm let poté, co ho Philadelphia draftovala v sedmém kole. Generální manažer Flyers Chuck Fletcher vzkázal, že organizace situaci prověřuje a zatím ji nedokáže komentovat.

Tagy: