CIA trénuje ukrajinské elitní vojáky pro případ invaze. Učí je, jak zabíjet Rusy

Ukrajinský výsadkář na frontě v Luhansku.

Americké velvyslanectví v Kyjevě opouští rodiny jeho zaměstnanců

Tajné služby USA už od roku 2015 organizují výcvikový program pro vybrané paramilitární jednotky z Ukrajiny. Ty se v případě ruské invaze údajně mohou stát páteří ukrajinské armády. O fungování programu se ví jen velmi málo. Bývalý člen CIA o výcviku lakonicky řekl, že se tam Ukrajinci učí, „jak zabíjet Rusy“.

Kdesi na jihu Spojených států měla Ústřední zpravodajská služba (CIA) už v roce 2015 zřídit tréninkové centrum pro ukrajinské speciální jednotky. Program, který má Ukrajincům pomoci bránit se případné ruské agresi, zřídil už exprezident Barack Obama, Donald Trump ho následně rozšířil a v jeho náplni pokračuje i nynější šéf Bílého domu Joe Biden. Existenci programu potvrdilo pro Yahoo News pět bezpečnostních zdrojů.

Web uvedl, že výcvik ukrajinských jednotek v USA trvá vždy nejméně několik týdnů, představitelé CIA rovněž pravidelně dojíždějí na Ukrajinu, je proto možné, že program v určité formě probíhá také tam. Vzhledem k současné situaci, kdy roste napětí u ukrajinských hranic a politici se obávají hrozící ruské invaze, se mohou z takto vytrénovaných vojáků stát platní členové ukrajinské obrany.

„Jednotky vytrénované CIA mohou brzy hrát na východní hranici Ukrajiny klíčovou roli,“ napsal web Yahoo News. Zpravodajská služba podle dostupných informací nepracuje na výcviku klasických vojáků, nýbrž paramilitárních jednotek a členů tajných služeb. Jejich členové mohou být platní v týlu konfliktu, mohou páchat sabotáže a jiné speciální operace. Součástí programu je trénink střelby, kamufláže, orientace v terénu i taktiky.

Kontroverzní program

Vzhledem k nedostatku informací se v souvislosti s programem vyrojila řada kontroverzí. Spojené státy totiž trénují Ukrajince výhradně pro střet s Rusy a podle někdejšího člena CIA se tam vojáci přímo učí, jak „Rusy zabíjet“. Program má být ale oficiálně zaměřený na obranu a nikoli na ofenzivu.

Podle některých zdrojů se zase do programu rekrutují ukrajinští pravicoví extremisté, paramilitární jednotky se pak mají údajně pokusit vyvolat na Ukrajině povstání. Žádné důkazy pro to ale nejsou, stejně jako nebyla potvrzena domněnka, že program již infiltrovala ruská rozvědka.

Tagy: