USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Ukrajinský voják na frontě v Doněcku

Americké velvyslanectví v Kyjevě opouští rodiny jeho zaměstnanců

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Americké ministerstvo zdůraznilo, že americké velvyslanectví v Kyjevě zůstává nadále otevřené a že oznámení neznamená evakuaci. Krok byl zvažován již nějakou dobu a není známkou zeslabení americké podpory Ukrajiny, konstatovalo ministerstvo. Britské úřady pak uvedly, že neví o žádné konkrétní hrozbě, na zastupitelském úřadu nicméně zůstane jen asi polovina pracovníků.

EU podle Borrella prozatím krok Washingtonu kopírovat nebude. ‚‚Nemyslím, že bychom museli opustit Ukrajinu a odejít. Ale možná bude mít ministr (zahraničí USA Antony) Blinken více informací, o které se s námi podělí,‘‘ řekl před jednáním ministrů zahraničí členských zemí EU v Bruselu. Blinken se k jejich diskusi má v pondělí připojit na dálku.

Ukrajina krokům nerozumí

Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné. Je to projev přílišné opatrnosti, uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko podle serveru RBK Ukrajina. Poznamenal, že Ukrajina respektuje právo států zajistit bezpečnost svých diplomatických misí, ale bezpečnostní situace na Ukrajině se podle něj v poslední době nijak dramaticky nezměnila. ‚‚Hrozba nových vln ruské agrese je konstantní od roku 2014, hromadění ruských vojsk u státní hranice začalo už v dubnu loňského roku,‘‘ podotkl Nikolenko.

Podle Washingtonu by kvůli pokračující hrozbě ruské vojenské akce měli zvážit odchod také všichni američtí občané pobývající na Ukrajině. „Bezpečnostní situace, zvlášť podél ukrajinských hranic, na Ruskem okupovaném Krymu a na Ruskem kontrolovaném východě Ukrajiny, je nepředvídatelná a může se rychle zhoršit,“ napsalo americké ministerstvo v prohlášení.

‚‚Američtí občané na Ukrajině by si měli být vědomi toho, že ruská vojenská operace kdekoli na ukrajinském území by vážně ovlivnila schopnost amerického velvyslanectví poskytovat konzulární služby, včetně pomoci americkým občanům při odjezdu z Ukrajiny,‘‘ varovalo ministerstvo.

Velvyslanectví USA v Bělorusku rovněž vyzvalo americké občany ke zvýšené ostražitosti a opatrnosti kvůli politickému a vojenskému napětí v regionu. ‚‚Stále se objevují poplašné zprávy o další neobvyklé ruské vojenské aktivitě poblíž ukrajinských hranic, včetně hranic s Běloruskem,‘‘ upozornila ambasáda ve sdělení zveřejněném na svém webu. ‚‚Občanům USA se doporučuje, aby se vyhýbali demonstracím a pravidelně kontrolovali možné plány pro odjezd v případě mimořádné situace,‘‘ dodalo velvyslanectví.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Rostoucí napětí nezmírnila ani páteční schůzka amerického ministra zahraničí Blinkena a šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, kteří o situaci na Ukrajině jednali v Ženevě.

Tagy: