reklama

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

reklama

Číšník Libor Kovačevity pracoval v týdenních turnusech v královéhradecké pivnici přidružené k hotelu na Slezském předměstí. Před pár dny se měl dostavit za provozní. Tam zjistil, že má podepsat ukončení pracovního poměru dohodou.

S tím nesouhlasil, protože důvodem, jak se měl dozvědět v kanceláři od ředitele hotelu, bylo, že před obsloužením kontroloval hosty podle platných opatření. „1. listopadu začalo platit vládní nařízení, že se musí kontrolovat bezinfekčnost, což jsem samozřejmě prováděl a několik hostů jsem z tohoto důvodu nemohl obsloužit,“ popisuje.

Jeho zaměstnavatel se to ale později dozvěděl. „Předpokládal jsem, že postupuji správně. Pan ředitel mi řekl, že mě neplatí vláda, ale on, že mi nic takového nenařídil a že jsem ho připravil o zisk,“ dodává Kovačevity.

„Pokud číšník postupoval podle opatření ministerstva zdravotnictví, ačkoli si to zaměstnavatel nepřál, nemůže ho zaměstnavatel postihnout. Naopak, případná výpověď by byla protiprávní a příslušela by proti ní právní ochrana. Pokud by číšník nedodržoval opatření, mohl by být činěn odpovědným zčásti či zcela za sankci vyplývající ze zákona o ochraně veřejného zdraví či pandemického zákona,“ zdůrazňuje expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

Vedení hotelu redakce CNN Prima NEWS oslovila s dotazem, zda opravdu požaduje po číšníkovi ukončení pracovního poměru kvůli tomu, že kontroloval hosty podle vládou nařízeného opatření. Ředitel hotelu však neposkytl jasnou odpověď.

„Dělal jsem to z toho důvodu, že mi stejně jako všem hrozila pokuta. Rozpor tam určitě je, protože jsem prostě dodržoval to, co bych měl dodržovat,“ stojí si za svým číšník. Nyní s úřadem práce řeší další postup.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama