INTERVIEW, Zdeněk Pohlreich - 6.9. v 17:30
Na pandemii koronaviru nenachází nic pozitivního. Přesto se na nadcházející měsíce dívá gastronom Zdeněk Pohlreich s velkým optimismem. „Do podzimu jdeme se střízlivým optimismem. Myslím si, že restaurační byznys má obrovskou schopnost sebeobnovení se, a proto věřím, že to bude dobré,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS populární kuchař.
I když o sobě Pohlreich mluví jako o optimistovi, v pandemii koronaviru nic pozitivního nenachází. „Jsme ještě méně naivní než dříve. Před rokem jsem si říkal, že to bude krize, ale za tři měsíce z ní budeme venku. Lidé dostanou ťafku a budou si vážit práce. To se ale neděje. Těžko v pandemii hledat něco pozitivního,“ řekl populární šéfkuchař a gastronom.
Lockdowny při pandemii mi připomněly život za komunismu, říká spisovatelka Mornštajnová
Spisovatelce Aleně Mornštajnové aktuálně vychází její nová publikace nazvaná Listopád. Ta vypráví o alternativní historii – jak by to u nás mohlo vypadat, kdyby v listopadu 1989 nedošlo k pádu komunismu. Autorka v pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedla, že období komunismu jí v lecčem připomíná pandemii koronaviru.
Nejhorší měsíce pandemie přirovnal k měnové reformě z 50. let. „Lidé něco měli a najednou o to přišli. Přečíst si v šest ráno na internetu, že najednou zavíráte, nebylo pěkné. Byla to situace, na kterou nebyl nikdo připravený, a nikdo ani nevěděl, jak to celé skončí,“ uvedl Pohlreich.
S pandemií koronaviru žijeme téměř dva roky. I pro něj coby majitele restaurace to byly těžké časy. „Byla to velká zkouška. Zase jsem po letech blbě spal. Nechci si ale stěžovat ani brečet. Všichni to měli těžké,“ doplnil.
Na současnou situaci se dívá už s větším optimismem. „Do podzimu jdeme se střízlivým optimismem. Myslím si, že restaurační byznys má obrovskou schopnost sebeobnovení se, proto věřím tomu, že to bude dobrý. Lidé se tak dlouho báli, že se brzy přestanou bát, ať se děje, co se děje,“ zhodnotil Pohlreich.
Špatné zprávy jako živná půda
Na otázku, zda podle něj hrozí další lockdown, Pohlreich odpověděl, že nevěří tomu, že by taková situace nastala. Další lockdown podle něj vůbec nic nevyřeší a navíc si ho už ani nemůže nikdo dovolit. „Myslím, že převládnou vysloveně prozaické skutečnosti, a to takové, že lockdown představuje obrovské finanční ztráty a že na něj nebudeme mít peníze. Ve světě je ta nálada taková, že se od toho zkrátka upouští,“ sdělil Pohlreich s tím, že politikům vůbec nevěří.
Přesto by jim nedával celou situaci za vinu. Velkou roli podle něj sehrála také média. „Narazilo se na žílu, bylo furt o čem mluvit a vysílat. Špatné zprávy jsou samozřejmě živná půda. Myslím si ale, že se situace může zvládnout v klidu. Dalo se o covidu informovat chladnokrevněji. Zbytečně moc se z toho těžilo,“ zhodnotil Pohlreich.