Čižinský: Kauza Hlubuček se týká i Spolu. Ve hře je policejní ochrana pro Scheinherra

Kauza Hlubuček není pouze problém hnutí STAN, ale také koalice Spolu, napsal na sociálních sítích starosta Prahy 7 a šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský. Podle něj se jeho stranický kolega Adam Scheinherr, na jehož impuls se spustilo rozsáhlé policejní vyšetřování, ocitl pod palbou kritiky a útoků. Čižinský pro CNN Prima NEWS podotkl, že Praha sobě zvažuje žádost o policejní ochranu právě pro Scheinherra.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve středu zasahovali na několika místech v Praze, včetně kanceláře již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) či v budovách dopravního podniku. Posléze obvinili 11 lidí kvůli hospodaření pražského dopravního podniku (DPP). Podle médií jsou mezi obviněnými Hlubuček, který byl členem dozorčí rady DPP, podnikatel Michal Redl, lobbista Pavel Dovhomilja či exnáměstek dopravního podniku Matej Augustín.

V policejních materiálech a odposleších figuruje kromě zmíněných osob „Hlubučkova gangu“ také jméno Jiřího Fremra. Ten podle Čižinského dělá europoslanci a šéfovi pražské TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi poradce, konkrétně v oblastech podpory podnikání, dopravy a energetiky. Pospíšil rázně odmítl, že by měl s vyšetřovanou korupční kauzou cokoliv společného, a avizoval, že podá na Čižinského žalobu.

„Ať na mě pan Pospíšil žalobu podá. U soudu totiž bude muset vysvětlit detaily svého vztahu s panem Fremrem a bude se řešit jeho napojení na pražské podsvětí. Aspoň Pražané uvidí, kam až celá kauza sahá,“ vzkázal Čižinský na sociálních sítích.

Podotkl, že se po volbách v roce 2018 snažil Pospíšil prosadit Fremra do blíže nespecifikovaných městských firem. „To jsme ale odmítli – Fremr byl totiž odsouzen za trestný čin,“ vysvětlil pražský zastupitel. Na několika jednáních navíc Fremr vystupoval jménem Pospíšila, což podle Čižinského dále podtrhuje, že se neznali pouze na „čistě společenské úrovni“.

Třebaže vyšetřování dopadá nejtvrději na Starosty a nezávislé, kvůli zmíněným vazbám mohou být v hledáčku i další vládní strany. „Kauza Hlubuček není jen problém hnutí STAN. Je to také obrovský problém koalice SPOLU. Celé je to bohužel provázané,“ doplnil.

Praha sobě zvažuje policejní ochranu pro Scheinherra

Na možný případ korupce upozornil policii náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Vyšetřovatelům pak pár let pomáhal s rozplétáním organizované skupiny.

„Po vzájemné dohodě s policií jsem dva roky kvůli naprostému utajení dělal jakoby nic – aby nikdo z vyšetřovaných neměl tušení, že se kolem nich stahuje smyčka spravedlnosti. Dokonce jsem se s vyšetřovateli dohodl, že je lepší podezřelé z DPP neodvolávat, aby je policie měla pod kontrolou a získala tak dost důkazů z odposlechů a sledování,“ přiblížil zvolený postup Scheinherr.

Uznal, že místy proto kvůli vyšetřování nereagoval na různé výzvy, které se týkaly možné korupce na DPP. „V posledních měsících jsem už trochu ztrácel naději, že se něco stane. Žádné informace o postupu vyšetřování jsem samozřejmě neměl, takže jsem jen čekal a čekal,“ pokračoval náměstek. Teprve po policejních raziích pochopil, že se vyšetřovatelům podařilo odhalit „gigantickou chobotnici“.

Scheinherr si ale vysloužil i kritiku za to, že vládl hlavnímu městu společně s lidmi, které nyní vyšetřuje policie, třebaže tak činil na pokyny detektivů. Pražská ODS a zástupci hnutí ANO ho proto vyzvali k rezignaci navzdory tomu, že právě on korupci oznámil. Scheinherr, který je zároveň předsedou dozorčí rady dopravního podniku, označil za „vtipné“ vyzývat takzvaného whistleblowera k rezignaci.

Čižinský na Facebooku poznamenal, že i koalice SPOLU začala s útoky na Scheinherra. Kvůli stupňujícím se výpadům ze strany mnohých lidí je ve hře také žádost o policejní ochranu pro Scheinherra, sdělil šéf Prahy sobě redakci CNN Prima NEWS.

Tagy: