Čižinský: Na Hlubučka jsme podali trestní oznámení už před lety. Vládnout jsme s ním museli

Pražská koalice je od středečního rána na nohou poté, co policie provedla několik zásahů na řadě míst, a to včetně magistrátu. Podle představitelů koaličního hnutí Praha sobě může za obviněním náměstka Petra Hlubučka (STAN) stát i trestní oznámení, které před lety podal náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). Lídr uskupení Jan Čižinský v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že s Hlubučkem museli v koalici spolupracovat, přestože měli podezření na jeho možné korupční jednání, jelikož v zastupitelstvu nemají většinu.

V souvislosti se středečním zásahem policie na řadě míst v Praze včetně magistrátu jste uvedli, že váš náměstek Adam Scheinherr již před časem podal trestní oznámení kvůli podezření z korupčního jednání. Vy jste o tom byl také informován?
Adam Scheinherr se se mnou v té době poradil a domluvili jsme se, že je potřeba okamžitě jednat a to trestní oznámení podat.

Můžete přiblížit, kdy se tak dělo? O jak dávnou historii se jedná?
Tohle bych musel zkonzultovat s Adamem Scheinherrem. Podle mě to byl rok 2019, ale nejsem si jist.

Takže to trestní oznámení bylo podáno již před několika lety?
Ano, jsou to roky.

Jak se vám tedy s vašimi koaličními partnery celé roky vládlo, když jste měli podezření, že tam mohla panovat korupce?
Dnes jsme měli koaliční jednání a domluvili jsme se, že vyzveme Petra Hlubučka, aby rezignoval, jak na přímo, tak přes advokáta. Pokud nerezignuje, nebo nedostaneme nějakou reakci, tak zítra (ve čtvrtek, pozn. red.) jako koalice navrhneme jeho odvolání a odvoláme jej. (K rezignaci Hlubučka ve středu večer vyzvalo předsednictvo STAN, sám rezignoval na funkci v dozorčí radě dopravního podniku a všechny stranické pozice, rozhovor vznikl předtím, pozn. red.) Pokud jste politikem, tak vaše jediná možnost, když se o něčem dozvíte, je reagovat přes trestní oznámení. My jsme reagovali předpisově a nedali jsme to do médií, abychom nemařili dílo policie. Myslím si, podle toho, co sleduji v médiích, že i trestní oznámení Adama Scheinherra v tom hrálo roli.

A nevadilo vám tedy vládnout několik let s panem Hlubučkem, když jste na něj podávali trestní oznámení?
V Praze 7 má Praha sobě nadpoloviční většinu, takže tady je to jednoduché a všechny jsme vymetli. Co se týče pražského zastupitelstva, tak tam většinu nemáme. To znamená, že musíme všechno pečlivě kontrolovat, což děláme. Když se dozvíme, že je něco špatně, tak reagujeme, jak předvedl Adam Scheinherr.

Takže jste podali trestní oznámení a dále to nechali prošetřit policii a na vaši práci v koalici to vliv nemělo...
My kontrolujeme samozřejmě všechno, abychom všechno odchytli. Kdyby bylo nějaké jednání, které považujeme za nehospodárné, tak ty věci samozřejmě projednáváme znovu. Jako příklad si můžeme vzít takzvaný Maršmeloun na Praze 1. Díky tomu, že znovu a znovu koaličnímu partnerovi vracíme ten případ, tak už se kupní cena zvýšila o 66 milionů korun. Takhle fungujeme a má to výsledky ve všech možných případech. Městu jsme tak získali velké prostředky.

My jsme reagovali předpisově a nedali jsme to do médií, abychom nemařili dílo policie. Myslím si, podle toho, co tak sleduji v médiích, že i trestní oznámení Adama Scheinherra v tom hrálo roli

Samozřejmě se blíží volby a vy se budete muset rozhodovat, s kým budete chtít případně vládnout. Může být po dnešku hnutí STAN problém? Nebo vám vadí pouze pan Hlubuček?
Podle všeho se jeví, že je to opravdu věcí konkrétně Petra Hlubučka.

Takže s hnutím STAN do budoucna problém nemáte?
Do budoucna s hnutím STAN v Praze, s těmi lidmi, kteří tam jsou, problém nemám.

Tagy: