Čižinský: Ve vedení Prahy bude lhář. Mějte respekt k voličům, ti rozhodli, reagoval Pospíšil

Nedovedl jsem si představit, že Jiří Pospíšil (TOP 09) zasedne ve funkci náměstka. Člověk, který veřejně lhal a křivě přísahal. Je to škoda. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS takto komentoval vznik pražské koalice lídr Prahy sobě Jan Čižinský. Pospíšil na kritiku rázně reagoval. Připomněl, že ve volbách byl v Praze druhým politikem, který dostal nejvíce preferenčních hlasů. „Voliči rozhodli, mějte k tomu respekt,“ vzkázal.

„V Praze vznikla ospalá koalice z lidí, pro které podpis smlouvy nic neznamená a nemohou si navzájem věřit.“ Tímto příspěvkem na Twitteru Čižinský komentoval po pětiměsíčním vyjednání vznik pražské koalice. Za svými slovy si stojí. „Je to pro mě překvapivé, když vidím reprezentanty koalice. Nedovedl jsem si představit, že Pospíšil zasedne ve funkci jako náměstek. Člověk, který veřejně lhal, křivě přísahal a jezdil na dovolenou s mafiány. A je to škoda,“ posteskl si.

Zdůraznil, že to tak nemuselo být. „Mohli jsme mít radu, na niž bychom byli hrdí. Je to promarněná příležitost. Praha sobě nabízela možnosti, jak lidi jako Jiřího Pospíšila ve druhé nejvyšší funkci nemít,“ pokračoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejdelší vyjednávání o vedení Prahy je u konce. Spolu, Piráti a STAN podepsali koaliční smlouvu

Sám Pospíšil připomněl, že Čižinský před komunálními volbami prohlašoval, že budou referendem o tom, jak dopadne kandidátka koalice Spolu a lidé v ní uvedení. „Voliči rozhodli. Dostal jsem jako druhý největší počet preferenčních hlasů. Beru to jako silný mandát a tyto lidi zastupuji v orgánech města. Mějte respekt k tomu, že voliči nějak rozhodli,“ reagoval.

Dodal, že „s pokorou přebral mandát a s pokorou se bude věnovat tématům, o nichž něco ví“. „Pokud bych ve volbách propadl, tak bych z politiky odešel a věnoval se jiným věcem. Ten, kdo má rozhodovat, není politická konkurence, ale volič. Ten je tím, který mě uvedl do funkce,“ oponoval Pospíšil.

Hostem pořadu byla také členka pražské koalice Jana Komrsková (Piráti). Ta na Čižinského příspěvek reagovala se slovy, že se jedná o rétorické cvičení opozice.

„Nevidím důvod, proč by měl koalici Čižinský tleskat, když v ní není. Je to logické. Osobně jsem ráda, že má opozice poměrně značné zastoupení, nebývalo to zvykem. Souboj opozice a koalice na jednu stranu chápu, ale někdy je až nepříjemně vyostřený. Když opozice dělá kontrolní činnost a něco zjistí, tak ať z toho udělá skandál. Ale za každou cenu kopat... Koalice ještě nezačala ani pracovat a už jsme na nože,“ podotkla.

Nově vzniklou koalici Spolu, Pirátů a STAN hodnotil také poslanec Patrik Nacher (za ANO). „Jsem rád, že po pěti měsících nějakou koalici máme, bylo to až neuvěřitelné. Takto by ale koalice vznikat neměly. Mají vznikat na základě programové shody a elementární důvěry,“ podotkl s poukázáním na to, že podle něj tyto věci koalici chybí. „Není tam ani lidská chemie. Jediné pojítko koalice je, že byl tlak, aby kopírovala vládní půdorys. To mi ale přijde málo,“ dodal.

Tagy: