Kdo doplní primátora Svobodu? Další strany zveřejnily jména svých zástupců ve vedení Prahy

Po Pirátech zveřejnili v pondělí i další strany jména lidí nominovaných do Rady hlavního města Prahy. Za ODS v ní usedne jako primátor Bohuslav Svoboda, jeho náměstkyní bude Alexandra Udženija a radním pro finance zastupitel Zdeněk Kovářík. V radě Prahy bude za TOP 09 náměstkem primátora se zodpovědností za kulturu europoslanec Jiří Pospíšil a radním pro infrastrukturu Michal Hroza. STAN bude mít ve vznikající radě hlavního města dosavadního náměstka primátora Petra Hlaváčka a radního pro školství a sport Antonína Klecandu.

V 11členné radě hlavního města nebudou mít ve vznikající koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN své zastoupení lidovci. Obsadí posty dvou placených předsedů výborů zastupitelstva. Vyplývá to z návrhu koaliční smlouvy, který strany schvalují.

Lidovci, dosavadní předseda kulturního výboru a bývalý radní Jan Wolf a zastupitel Pavel Mareš, v koalici obsadí placené posty předsedů kulturního výboru a výboru pro sociální politiku. Původně měli lidovci nabídku obsadit pozici radního pro finance. Podle informací ČTK to nakonec odmítli s tím, že sociální oblast a kultura je straně programově i kompetenčně bližší.

ČTĚTE TAKÉ: Pražané, připravte se. Od května do srpna bude opět omezen provoz na Barrandovském mostě

Pod koaliční smlouvou bude za Spolu chybět podpis zastupitelky Kordové Marvanové. Koalice bez ní bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Marvanová webu iROZHLAS.cz řekla, že důvod nezná a dozvěděla se to v neděli. Vznik koalice ale podporuje, dodala.

„Koalice Spolu může garantovat pouze 18 zastupitelů. Po minulých zkušenostech nemůžeme s jejím hlasem stoprocentně počítat, o čemž jsme naše budoucí koaliční partnery informovali a ti to chápou,“ komentoval to předseda pražské ODS Marek Benda.

Piráti zveřejnili jména svých členů v Radě hlavního města Prahy v sobotu. Dosavadní primátor Zdeněk Hřib bude 1. náměstkem primátora pro dopravu. Post v radě uhájil Adam Zábranský, který měl doposud na starost bydlení a transparentnost, nově mu přibude i majetek a legislativa.

Piráti za své radní nominují také Janu Komrskovou, která se má stát náměstkyní primátora pro životní prostředí a klimaplán. Posledního radního Piráti mají získat v osobě bývalého starosty Prahy 5 Daniela Mazura, který má dostat pod své ruce ICT, projekt Smart city, vědu, výzkum a inovace.

Kromě lidovců mají třem výborům zastupitelstva předsedat zástupci TOP 09 a třem ODS. Spolu tak dostane osm předsedů. Čtyři předsedy získají Piráti a dva STAN. Opoziční ANO bude předsedat čtyřem, Praha sobě třem a SPD jednomu výboru. Z celkem 22 výborů bude 11 mít tzv. uvolněného předsedu, tedy na plný úvazek. Přestože oproti minulému volebnímu období přibude výborů, počet uvolněných předsedů se nezvýší.

Návrh koaliční smlouvy dokončili představitelé stran minulý týden. Nyní jej projednávají ve stranických orgánech a Piráti v krajském referendu. Smlouvu strany plánují podepsat ještě před jednáním zastupitelů 16. února, kde chtějí zvolit nové vedení metropole v čele s primátorem.

Jednání o koalici na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od loňských zářijových voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.

Tagy: