reklama

Beran: Covid je největší hrozbou posledních 50 let a politici nemají odvahu ji řešit

Na zhoršující se epidemické situaci mají velký podíl vládní i opoziční politici. Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli epidemiolog Jiří Beran a biochemik Aleksi Šedo. Tomu se mimo jiné nelíbily sliby politiků, že Česku už v budoucnu nehrozí další lockdown. Beran zase kritizoval koalice Spolu a PirSTAN, protože jejich návrhy na řešení covidové krize považuje za nekonkrétní.

reklama

Zástupci budoucí vládní koalice Spolu a Pirátů se Starosty se shodli na programovém prohlášení. O pandemii koronaviru tam ale není ani slovo. Podle dokumentu, který má CNN Prima NEWS k dispozici, se například v oblasti zdravotnictví chce nová vláda soustředit na prevenci nemocí.

Tyto skutečnosti epidemologa Jiřího Berana nijak nepřekvapily. „Věděl jsem, že se tam takové informace nedostanou. Stačilo se před volbami kouknout do volebních programů. Jak chtějí politici naložit s největší hrozbou posledních padesáti let, která devastuje naše zdraví a hospodářství? V programech jsme se nedočetli nic. Covid by měl být prioritou,“ řekl Beran ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj politici nemají odvahu covidové krizi čelit. Beran je také přesvědčen, že by se v Česku situace nezlepšila, ani kdyby se proti nemoci naočkovalo více lidí. Vládu viní z toho, že narušila důvěru části společnosti v očkovací látky.

„Už to nemůžeme dohnat. Není řešením honit děti ve škole na očkování. Musíme se zabývat rizikovými skupinami. Zásadní je přednemocniční péče, tedy udržovat dialog s lidmi z rizikových skupin hned poté, co se nakazí. Takoví lidé nemají rozhodovat, kdy už je jejich stav na hospitalizaci. Měli by být v kontaktu s odborníky,“ dodal.

Politiky zkritizoval také biochemik Aleksi Šedo, který byl za úřadování Jana Blatného náměstkem ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. „Řešení epidemie by mělo být nepolitické. Vláda by měla jít ruku v ruce s opozicí. Slibovat, že lockdown nebude za půl roku, je pošetilé,“ zmínil.

Rovněž si ale rýpnul do lidí, kteří se kvůli antipatiím chovaným vůči vládě či opozici v současnosti nechtějí očkovat. „Jsme snad dospělí kluci a holky, ne? Nebudu přece bojovat proti premiérovi, kterého nemám rád, tím, že si nebudu mýt ruce. Díky vakcíně tuto krizi můžeme překonat. Vakcína nás odlišuje od středověku,“ dodal Šedo.

V úterý testy potvrdily 9 902 případů nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od 23. března. Hospitalizovaných je poprvé téměř po půl roce více než dva tisíce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama