reklama

Neuznávat PCR testy? Absurdní a diskriminační, pustil se právník Dostál do Chlíbka

Na Radě vlády pro zdravotní rizika se diskutovalo o tom, že by se antigenní i PCR testy na některých akcích přestaly uznávat jako průkaz bezinfekčnosti. To by podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka mohlo zvýšit zájem o očkování. Proti návrhu ostře vystoupil ve vysílání CNN Prima NEWS právník Ondřej Dostál, který plán označil za absurdní, nevhodný a diskriminační.

reklama

Resort zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zvažuje úpravy protiepidemických opatření pro hromadné akce. Z testů pro prokázání bezinfekčnosti by se například na akcích pro velký počet osob mohly uznávat jen PCR testy, nikoliv antigenní, které nejsou tak přesné.

Takový plán zkritizoval mimo jiné právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. „Pokud by se neočkovaní mohli prokazovat pouze PCR testy, jednalo by se o takové zdražení vstupu na tyto akce, že by šlo o donucování k nepovinnému očkování, což není právně v pořádku,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Někteří odborníci by v reformě prokazování bezinfekčnosti zašli ještě dále než Vojtěch. Na Radě vlády pro zdravotní rizika se diskutovalo i o tom, že by se přestaly uznávat všechny testy a lidé by se prokazovali pouze očkováním nebo prodělanou nemocí.

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který by měl být zároveň v čele covidových poradců budoucí vlády, uvedl, že by tento návrh zvýšil zájem o očkování. „Cítíme, že je potřeba najít nějaká zpřísnění. Antigenní testy s platností 24 hodin mi přijdou už úplně směšné a upřímně i PCR testy s třídenní platností,“ uvedl.

Pokud by se testy neuznávaly vůbec, právník Dostál by to považoval za absurdní. „Pak ten, kdo prodělal nemoc před 180 dny, by na tom byl lépe než ten, kdo absolvoval negativní test včera nebo předevčírem. Domnívám se, že tyto nápady jsou nemožné a nevhodné. Snad nebudou zavedeny,“ dodal s tím, že by taková opatření snížila důvěru lidí ve vládu a navíc by působila diskriminačně.

Že je ale proti zrychlující epidemii covidu potřeba něco udělat, napovídají čísla z posledních dnů. V úterý testy potvrdily 9 902 případů nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od 23. března. Hospitalizovaných je poprvé téměř po půl roce více než dva tisíce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama