Flegr: Nemocnice se přeplní a o Vánocích bude lockdown. Nemůže za to virus, ale my

Ještě před několika týdny to vypadalo, že další lockdown už Česku nehrozí. Vzhledem k nárůstu počtu nakažených i hospitalizovaných ale stále více politiků a lékařských expertů varuje, že nemocnice se mohou opět zaplnit a dojde k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve Zprávách PLUS na téma lockdownu o Vánocích debatovali evoluční biolog Jaroslav Flegr a imunolog Jiří Šinkora. Jejich názory byly ovšem značně rozdílné.

V úterý testy potvrdily 9 902 případů nákazy covidem, nejvíce za jeden den od 23. března. Počet hospitalizovaných poprvé za poslední půlrok přesáhl 2 tisíce. „Na vánoční lockdown se připravuji, při těchto nárůstech se začnou do 14 dnů plnit nemocnice. Ačkoliv věřím, že vláda lockdown opravdu nechce, tak ho bude muset udělat, nebo si ho lidé zařídí sami. Nemocnice se přeplní. Nemůže za to virus, ale my,“ prohlásil Flegr.

Podle některých odborníků připomíná letošní situace loňský podzim, kdy rovněž v tomto období došlo ke zpřísnění opatření. „Nedomnívám se, že je situace jako loni. V nemocnicích je pětina pacientů, zatím nebylo zapotřebí zatáhnout za ruční brzdu. Nemyslím, že bychom měli podlehnout panice, když všichni v době respiračních nemocí kolem sebe ‚pšíkají‘. S pesimistickými opatřeními bych počkal,“ přidal svůj pohled Šinkora.

Diskusi o lockdownu ale odstartoval pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek. „Nechci přijít o další Vánoce, další Velikonoce. Teď to tím ale smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15 až 20 tisíc pozitivních denně a pokud budeme mít podle nejpesimističtějších predikcí v nemocnicích a na JIP polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, skutečně hrozí, že na Vánoce budou zase zavřené obchody a všechno,“ řekl v rozhovoru pro web Echo24.

Kubek varuje, Hostomský lockdown odmítá

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nahrává současný vývoj scénáři, že se během vánočních svátků opravdu nevyhneme tvrdým restrikcím. „Určitě to nebudou Vánoce se vším všudy, na které jsme byli zvyklí. Pravděpodobně bude omezena kultura a možnost se shromažďovat. Bohužel, tohle jsme prostě prohráli,“ podotkl pesimisticky v pořadu Co Čech, to politik.

Naopak biochemik Zdeněk Hostomský před zavedením dalšího lockdownu varuje, podle něj by o něm Česko vůbec nemělo uvažovat. „Čísla jdou relativně prudce nahoru, ale očekávám, že se během pár týdnů vrátí níž a pak se budou držet na nějaké úrovni. Žádný strom neroste do nebe. Před Vánocemi se situace podle mě stabilizuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Obrat u koalice Spolu?

Hostomský zdůraznil, že počty nakažených nepovažuje za zásadní číslo. Daleko důležitější číslo jsou prý počty hospitalizovaných a zejména těch v těžkém stavu. Hostomský zdůraznil, že tato čísla nestoupají tak dramaticky jako počet nakažených.

O tom, zda dojde v Česku ke zpřísnění, bude nejspíše brzy rozhodovat už nová vláda ve složení koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů se Starosty. Právě koalice Spolu, jíž je TOP 09 a možná ministr zdravotnictví Vlastimil Válek součástí, přitom před volbami slibovala, že žádný lockdown za její budoucí vlády nehrozí. Válkova slova se na úterní tiskové konferenci snažil mírnit šéf ODS a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala.

Odmítl, že by vznikající kabinet přistoupil na lockdown, třebaže pandemická situace není příliš příznivá. „My jsme se o tom nestihli bavit, ale platí, co jsem řekl – nemáme v úmyslu vyhlašovat nějaké lockdowny a plošné zákazy, nechceme zavírat školy a omezovat služby. Budeme dělat vše jako koalice Spolu, Pirátů a Starostů, pokud budeme ve vládě, aby nic takového nemuselo nastat,“ řekl po jednání zmíněných stran.

Tagy: