reklama

Na tvrdších opatřeních se vláda zatím nedohodla. Ve hře je lockdown neočkovaných

Vláda se po třech hodinách jednání na zpřísnění opatření nedohodla, řekl v pondělí na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Diskuse bude pokračovat ve čtvrtek. Ve hře je rakouský model, bavorský model nebo to, že se přestanou uznávat antigenní testy.

reklama

„Tři hodiny jsme diskutovali další opatření, abychom zamezili nárůstu počtu nově nakažených a hospitalizovaných. Vláda se neshodla. Mluvili jsme o variantách, které bych mohl nazvat jako rakouský model, bavorský model nebo O-PCR-N,“ prohlásil na tiskové konferenci Babiš.

O-PCR-N znamená, že vláda zvažuje, že přestane uznávat antigenní testy jako covidový certifikát. V bavorském modelu se neuznává žádný typ testů a v nejtvrdším rakouském modelu se omezuje neočkovaným i volný pohyb, jde o takzvaný „lockdown neočkovaných“. Ti mohou chodit jen do lékárny nebo do obchodů. Kabinet se znovu sejde ve čtvrtek, kdy má ministerstvo zdravotnictví předložit rozpracované varianty.

Cílem je nejvyšší proočkovanost

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je cílem zpřísnění opatření nejvyšší proočkovanost populace. „A budoucí opatření by k tomu měla vést,“ zdůraznil. S tím souhlasil i Babiš. „Faktem zůstává, že jediným řešením covidu je očkování. Situace je velice vážná, proto znovu opakujeme všem našim občanům, aby se očkovali,“ dodal dosluhující předseda vlády s tím, že předpokládá, že ve čtvrtek vláda dospěje k rozhodnutí.

Pro přijetí rakouského modelu s lockdownem neočkovaných by byl podle Babiše zřejmě nutný nouzový stav. „Je to názor legislativců,“ prohlásil.

Babiš na čtvrtek ráno svolá Radu vlády pro zdravotní rizika, jednat s poradním AntiCovid týmem koalic Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN už nechce. „Čekali jsme do soboty večer na vyjádření AntiCovid týmu, ale nic nám neřekl. V 11 bodech doporučovali nedoporučovat. Nepřineslo to vůbec nic. Bez ohledu na AntiCovid tým musíme jednat, abychom ochránili lidi,“ uvedl premiér s tím, že člen AntiCovid týmu a vakcinolog Roman Chlíbek je i v radě vlády.

Vyjádření AntiCovid týmu kritizoval i Vojtěch. Členové opozice a budoucí vlády naopak upozorňují, že zodpovědnost za rozhodnutí stále nese vláda v čele s Andrejem Babišem.

Zpřísnění od pondělí

Původně ministr zdravotnictví avizoval, že po dohodě s AntiCovid týmem v pondělí navrhne jen zrušení antigenních testů, které by platilo od 1. prosince. „Vedla se debata v tom směru, jestli je to vzhledem k epidemické situaci dostatečné,“ podotkl po jednání vlády.

Některá pravidla se v Česku změnila už od pondělí 15. listopadu. Například zaměstnanci ve zdravotnictví, kteří nejsou očkovaní, se musí minimálně jednou týdně testovat. PCR testy pro návštěvu sociálních zařízení platí tři dny, antigenní test jeden den. Studenti vysokých škol musí mít během výuky nasazené respirátory, pokud je v učebně více než 50 lidí.

Kabinet tak reaguje na stále se zhoršující situaci. V neděli testy v Česku prokázaly dalších 5 650 případů nemoci COVID-19, zatímco před týdnem laboratoře odhalily 3 005 nakažených. Počet nových případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. Nyní je hospitalizovaných 3 800 pacientů, z nich 572 leží na JIP.

Česko má v současné době očkovaných 59,9 % populace a zhruba 68 % lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválena. Podle Vojtěcha je stále neočkovaných 1,5 milionu osob ve věku 19 až 65 let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama