Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí večer vládě navrhne, aby se jako covidový certifikát neuznávaly antigenní testy včetně samotestů od 1. prosince. Původně se hovořilo o pondělí 29. listopadu. Osobně by byl pro přísnější opatření včetně rakouského modelu, toto je podle něj konsenzus s odborníky budoucí vlády.
„Opatření mohla být přísnější, ale je to výsledek nějakého konsenzu. Je dělané hlavně s cílem zvýšit proočkovanost,“ uvedl ministr. Očkováno je v současné době 59,9 procenta populace. Od začátku listopadu, kdy se opatření zpřísnila, si nově nechalo vakcínu aplikovat 183 tisíc lidí.
Covidová taktika po anglicku: Žádná izolace pro nakažené, žádné masové testování
Přístup Velké Británie k boji s koronavirem se v letošním roce výrazně odlišil od strategií zemí ve zbytku kontinentu. Zatímco východní a pozvolna i západní Evropa přijímají kvůli nárůstu zaznamenaných případů infekcí nová opatření, Londýn chce, aby si občané zvykli žít s covidem jako s chřipkou. K tomu připravil masivní plán s názvem operace Rampdown (Snížení).
Neočkovaní lidé se zřejmě od prosince například pro účast na kulturních či sportovních akcích nebo posezení v restauracích budou muset prokazoval PCR testem. Od listopadu ho ale nemají hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Vojtěch dodal, že osobně je příznivcem takzvaného rakouského modelu, kde se neuznávají žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nákaza.
Diskuse se bude podle něj ještě vést o tom, jaký druh testu budou muset mít neočkovaní zdravotníci. Od pondělí musí jednou týdně podstoupit antigenní test. Podle Vojtěcha je možné, že se jim bude uznávat i po prosincovém zpřísnění.
Vojtěch není pro lockdown
Celoplošný lockdown podle ministra namístě není. „Nemyslím si, že je namístě omezovat ty, kteří očkovaní jsou. Udělali to, co udělat měli, pro sebe a pro společnost. Pokud bychom udělali všeobecný lockdown, nemyslím si, že je to správná cesta,“ doplnil po pondělním vystoupení na konferenci Budoucnost zdravotnictví
„Ve všech případech začínáme brzdit trochu později, než by bylo záhodno,“ řekl v diskusi bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. Podle něj není imunizace tak silná, jak se předpokládalo, proto je třeba chránit zejména seniory. Půl roku po očkování by si měli nechat aplikovat třetí dávku. „Bez přeočkování budeme ve stejné situaci, kdy se nám mohou zahltit nemocnice,“ dodal. V domovech pro seniory by navrhoval testovat i očkované klienty.
Prymula, který byl ministrem loni v září a říjnu, působí jako předseda představenstva Nemocnice Agel v Říčanech a v dozorčí radě společnosti Avenier, která je distributorem vakcín. V pondělí uvedl, že se neplánuje zapojit do oficiálních poradních orgánů vznikající vlády pro epidemii COVID-19.