CNN: Nechceme bojovat za teroristu Putina. Argentinské školy hlásí nápor ruských dětí

V poslední době výrazně roste počet ruských dětí, které nastupují do argentinských škol. Podle vlády se letos ke vzdělávání jen v hlavním městě Buenos Aires přihlásilo již více než 300 ruských žáků. Školní rok v jihoamerické zemi začíná v únoru. Dalších asi sto dospělých se přihlásilo na tamní vysoké školy. Ruské rodiny vyhání za oceán odmítání války i hledání lepších podmínek pro život. Informuje o tom americká stanice CNN.

Sedmiletý Tim Saganěnko se s rodinou před třemi týdny přestěhoval do Argentiny, kde nyní začíná chodit do školy. Jeho rodiče se rozhodli opustit vlast, protože jim vadí aktuální politická situace. „Byli jsme nuceni opustit naši vlast, protože máme jiný názor na to, co se nyní v Rusku děje,“ řekl Timův otec Nikolas v rozhovoru pro CNN. Přiznal, že sám mluví anglicky a španělsky, jeho syn ale vládne pouze ruštinou. Zatím to prý nebyl problém.

„Můj syn se velmi těší na nové kamarády. Ve škole byl zatím jen čtyři dny a už stihnul dvě narozeninové oslavy. Skamarádit se mu jde velmi snadno,“ ilustroval začleňování sedmiletého Tima.

ČTĚTE TAKÉ: Otevřená vzpoura ruských vojáků. Odmítáme bojovat, radši půjdeme do vězení, hlásají ve videu

Ten navštěvuje soukromou školu San Carlos Academy na předměstí Buenos Aires. Ještě v loňském roce tam byli pouze dva ruští studenti, letos se ale jejich počet výrazně zvýšil. „Dnes jsme měli například rozhovor s novým studentem, který nastupuje zítra. Jinými slovy, nyní máme 12 studentů, kteří nedávno přijeli z Ruska a nemluví španělsky,“ uvedl ředitel školy Esteban Speyer.

Sanganěnkovi nejsou jedinou ruskou rodinou, která hledá v argentinské metropoli nový domov. Statistiky ukazují, že se tam od začátku školního roku zapsalo již přes 320 ruských dětí do základních škol a více než 105 osob na vysoké školy.

„Přijeli jsme asi před dvěma měsíci, rádi bychom zůstali v Argentině žít. Náš syn se jazyk učí se soukromými lektory doma,“ přidala další příběh Alsu Aspidovová, další z ruských emigrantek.

Nechtějí bojovat za Putina

Po vyhlášení mobilizace utekly z Ruska statisíce mužů do sousedních zemí, mimo jiné do Gruzie a Kazachstánu. Někteří Rusové se vydali až do Mexika, odkud se snaží dostat do USA. Podle amerických úřadů se od října do konce února pokoušelo dostat do Spojených států touto cestou přibližně 22 tisíc Rusů. „Nechci bojovat a zabíjet lidi. Nechci bojovat za teroristu Putina,“ zdůvodnil své rozhodnutí ruský emigrant Sergej Zhustarev.

Stále více ruských občanů opouští svou zemi v naději najít lepší životní podmínky pro své potomky. Kvůli omezením spojeným s ruským pasem mají ale málo možností, kam by mohli emigrovat. Rusové mohou bez víza cestovat pouze do 87 zemí. Argentina je právě jedním z mála států, který jim umožňuje bezvízový vstup. V důsledku toho se v posledních měsících rozjel trend tzv. „porodnického turismu“, kdy tisíce ruských těhotných žen cestují do latinskoamerické země s cílem porodit. Narozené dítě totiž dostane automaticky občanství a pas, se kterým se dostane bez víza do 171 zemí světa, včetně členských států EU, Spojeného království a Japonska.

Tagy: