ANALÝZA bojů o Bachmut: Symbolika místo strategie. Vůdce vagnerovců vsadil celou svou pověst

Ukrajinský Bachmut zůstává ohniskem válečného konfliktu, obránci i útočníci pociťují četné ztráty. Podle analytiků webu BBC přitom nejde o tak strategické místo, aby se k němu upínaly veškeré síly. Město však představuje symbol, skrz který chtějí ruští velitelé dodat Kremlu pozitivní zprávy. Ukrajinci po úterní bojové poradě potvrdili, že se z místa nestáhnou.

Moskva se již několik měsíců snaží dobýt východoukrajinské město Bachmut v kruté „opotřebovací válce“. Ačkoliv se zřejmě ruské armádě podařilo v Bachmutu postoupit, město stále neobklíčila, tvrdí analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

Přesné počty padlých vojáků nejsou známy. Odhady obou stran se různí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že ruské síly v minulém týdnu zaznamenaly více než 1 100 mrtvých a mnoho dalších bylo vážně zraněno. Rusko uvedlo, že za posledních 24 hodin (k 13. březnu) zabilo přes 220 příslušníků ukrajinských jednotek.

ČTĚTE TAKÉ: Arina zmizela před rokem poté, co ruští vojáci zastřelili její rodiče. Rodina po ní stále pátrá

Analytici webu BBC vyhodnotili, že Bachmut má jen malou strategickou hodnotu. Zároveň však dodali, že se stal ústředním cílem snahy ruských velitelů, kteří touží Kremlu dodat „nějaké pozitivní zprávy“.

Dobytím města by se Rusko přiblížilo svému cíli ovládnout celou Doněckou oblast jen mírně. Jde o jeden ze čtyř regionů na východě a jihu Ukrajiny anektovaných Ruskem loni v září po referendech, která byla mimo Rusko široce odsouzena jako falešná.

Vagnerovci chtějí dostát slibů

Ukrajinští velitelé, kteří na obranu města vyčlenili značné prostředky, tvrdí, že jejich strategie má za cíl svázat ruské síly a zabránit Moskvě v dalších ofenzivách v nadcházejících měsících. V úterý také po poradě se Zelenským potvrdili, že Bachmut hodlají dál bránit.

Potvrdili, že na Bachmut útočí zejména ruská skupina vagnerovců, a to hned z několika směrů. Její vůdce „Jevgenij Prigožin vsadil na dobytí svou pověst a pověst celé armády“, popisují analytici BBC.

V neděli Prigožin prohlásil, že situace ve městě je „velmi obtížná a nepřítel bojuje o každý metr“.

V sobotu Institut pro studium války vyhodnotil, že útok Moskvy vázne. „Bojovníci skupiny vagnerovců jsou pravděpodobně stále více sevřeni v městských oblastech, a proto je pro ně obtížné dosáhnout významného postupu,“ uvedl.

V Bachmutu žilo před invazí asi 70 tisíc lidí, nyní jich tam setrvává už jen několik tisíc. A pobyt je velmi nebezpečný. „V pondělí tam byli zraněni čtyři civilisté,“ uvedl doněcký oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Stejně jako Rusko i Ukrajina přisoudila Bachmutu politický význam, prezident Zelenskyj učinil z města baštu odporu. Když v prosinci navštívil Washington, nazval jej „pevností morálky“ a předal americkým kongresmanům bachmutskou vlajku.

Západní představitelé odhadují, že v Bachmutu a jeho okolí bylo dosud zabito nebo zraněno 20 až 30 tisíc ruských vojáků.

Tagy:
válka Moskva Ukrajina Rusko Vagnerova skupina Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Washington, D.C. Bachmut Jevgenij Prigožin Pavlo Olexandrovič Kyrylenko