reklama

Co Češi letos nejvíce googlili? Vede koronavirus, Prymula i seriál Slunečná

Češi letos nejvíce vyhledávali informace o koronaviru či protagonistech amerických prezidentských voleb. Mezi českými osobnostmi kraloval epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, z těch zahraničních pak budoucí prezident USA Joe Biden. Češi si také často vyhledávali návod, jak vyrobit roušku či jak ji nosit. Vyplývá to z tabulky trendů Google. Podívejte se, co dalšího si Češi v roce 2020 nejvíce „googlili“.

reklama

Tématem roku je podle očekávání koronavirus. Pandemie a opatření, která jsou s ním spjatá, totiž extrémně ovlivnily nejen Čechy, ale i celý svět. Češi si také vyhledávali informace o letošních amerických prezidentských volbách a mezi pěti nejvyhledávanějšími najdeme také ministerstvo zdravotnictví. Žádný jiný resort totiž v letošním roce nebyl tak propíraný. Ať už kvůli problémům jednotlivých ministrů či opatřením, která toto ministerstvo často vydávalo.

Ministerstvo zdravotnictví Češi neopustili ani v další kategorii. Nejvíce vyhledávanou osobností na českém Googlu byl totiž epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten proslul nejprve jako tvář boje proti pandemii koronaviru a pak také svým rychlým koncem v čele resortu poté, co jej fotografové přistihli, kterak v noci vycházel z restaurace, v níž byl s tehdejším prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Restaurace přitom měla mít podle vládních opatření zavřeno.

Hned za Prymulou si Češi nejvíce vyhledávali informace o jeho předchůdci na ministerstvu Adamu Vojtěchovi (za ANO). Na třetím místě se pak umístil evoluční biolog a vysokoškolský pedagog Jaroslav Flegr, který se v posledních měsících stal známým zejména kvůli předpovědím o vývoji pandemie, přičemž některé z nich, jako například masivní šíření viru v populaci a ohromné množství nakažených, se skutečně vyplnily.

Jak nosit roušku?

Mezi zahraničními osobnostmi vede zvolený americký prezident Joe Biden a hned za ním úřadující prezident a Bidenův volební soupeř Donald Trump. Mezi pěticí je i Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová, která se stane první ženou a navíc i černoškou v úřadě, či zpěvačka Billie Eilish.

Češi přes Google hledali i informace o zesnulých osobnostech. První místo zde drží basketbalová legenda Kobe Bryant, který zahynul při havárii vrtulníku. Následován je hercem Chadwickem Bosemanem, který podlehl rakovině, či nedávno zesnulým bývalým vynikajícím fotbalistou Diegem Maradonou. Z domácích zesnulých osobností si Češi nejvíce vyhledávali zpěvačku Evu Pilarovou.

Mezi českými trendy Google lze nalézt i kategorii nazvanou „Jak“. Jde o vyhledávání, které začíná právě tímto příslovcem a tudíž jde o různé návody. Vzhledem k prvenství koronaviru či Romana Prymuly v jiných kategoriích nepřekvapí, že nejvyhledávanějším návodem mezi Čechy bylo „jak vyrobit roušku“, následovalo „jak nosit roušku“. Z tuzemských televizních pořadů pak vede seriál FTV Prima Slunečná.

V rámci trendů celého světa opět nepřekvapí, že nejvyhledávanějším slovem byl koronavirus, který následovaly výsledky prezidentských voleb.

Tagy:

Hlavní zprávy

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

reklama

Domácí zpravodajství

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama