reklama

Co Češi letos nejvíce googlili? Vede koronavirus, Prymula i seriál Slunečná

Češi letos nejvíce vyhledávali informace o koronaviru či protagonistech amerických prezidentských voleb. Mezi českými osobnostmi kraloval epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, z těch zahraničních pak budoucí prezident USA Joe Biden. Češi si také často vyhledávali návod, jak vyrobit roušku či jak ji nosit. Vyplývá to z tabulky trendů Google. Podívejte se, co dalšího si Češi v roce 2020 nejvíce „googlili“.

reklama

Tématem roku je podle očekávání koronavirus. Pandemie a opatření, která jsou s ním spjatá, totiž extrémně ovlivnily nejen Čechy, ale i celý svět. Češi si také vyhledávali informace o letošních amerických prezidentských volbách a mezi pěti nejvyhledávanějšími najdeme také ministerstvo zdravotnictví. Žádný jiný resort totiž v letošním roce nebyl tak propíraný. Ať už kvůli problémům jednotlivých ministrů či opatřením, která toto ministerstvo často vydávalo.

K tématu

Ministerstvo zdravotnictví Češi neopustili ani v další kategorii. Nejvíce vyhledávanou osobností na českém Googlu byl totiž epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten proslul nejprve jako tvář boje proti pandemii koronaviru a pak také svým rychlým koncem v čele resortu poté, co jej fotografové přistihli, kterak v noci vycházel z restaurace, v níž byl s tehdejším prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Restaurace přitom měla mít podle vládních opatření zavřeno.

Hned za Prymulou si Češi nejvíce vyhledávali informace o jeho předchůdci na ministerstvu Adamu Vojtěchovi (za ANO). Na třetím místě se pak umístil evoluční biolog a vysokoškolský pedagog Jaroslav Flegr, který se v posledních měsících stal známým zejména kvůli předpovědím o vývoji pandemie, přičemž některé z nich, jako například masivní šíření viru v populaci a ohromné množství nakažených, se skutečně vyplnily.

Jak nosit roušku?

Mezi zahraničními osobnostmi vede zvolený americký prezident Joe Biden a hned za ním úřadující prezident a Bidenův volební soupeř Donald Trump. Mezi pěticí je i Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová, která se stane první ženou a navíc i černoškou v úřadě, či zpěvačka Billie Eilish.

Češi přes Google hledali i informace o zesnulých osobnostech. První místo zde drží basketbalová legenda Kobe Bryant, který zahynul při havárii vrtulníku. Následován je hercem Chadwickem Bosemanem, který podlehl rakovině, či nedávno zesnulým bývalým vynikajícím fotbalistou Diegem Maradonou. Z domácích zesnulých osobností si Češi nejvíce vyhledávali zpěvačku Evu Pilarovou.

Mezi českými trendy Google lze nalézt i kategorii nazvanou „Jak“. Jde o vyhledávání, které začíná právě tímto příslovcem a tudíž jde o různé návody. Vzhledem k prvenství koronaviru či Romana Prymuly v jiných kategoriích nepřekvapí, že nejvyhledávanějším návodem mezi Čechy bylo „jak vyrobit roušku“, následovalo „jak nosit roušku“. Z tuzemských televizních pořadů pak vede seriál FTV Prima Slunečná.

V rámci trendů celého světa opět nepřekvapí, že nejvyhledávanějším slovem byl koronavirus, který následovaly výsledky prezidentských voleb.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama