Co mi to nesou? divil se světový šampion Dostál. Zmátla ho zvláštní zlatá medaile

Pětinásobný mistr světa kajakář Josef Dostál o uplynulém víkendu ještě vylepšil svoji už tak lichotivou vizitku. V kanadském Halifaxu získal další zlato do sbírky. I když zlato… V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS mluvil i o tom, že nejcennější medaile vypadá spíše jako bronz.

Ve svém speciálně upraveném kajaku se český obr opět stal nejlepším na planetě. Potřetí na neolympijské trati 500 metrů, v součtu s dvěma dalšími triumfy na kilometru celkově popáté.

Říká, že za dlouhé roky kariéry už mu nedělá problém se se svými tělesnými proporcemi nasoukat do uzounkého a vratkého plavidla. „Denní chleba, rutina. Což se ale nedá říct o posádkových lodích, zvlášť třeba na jaře před sezonou, kdy mám nějaká kila navíc. A pak se mi tam nemůže vejít zadek,“ usmál se v pořadu Nový den.

Neobvyklá výška a váha mu teď každopádně pomohly. „Je pravda, že při závodech v Kanadě foukal silný protivítr, což je pro lidi s výraznější tělesnou konstitucí samozřejmě lepší. A to se projevilo na pětistovce, na které jsem vyhrál. Na kilometru už tolik ne. Jelo se totiž hned hodinu po předchozím závodu, a nestihl jsem pořádně zregenerovat,“ pokračoval.

Závodního maratonu se nebál

Na takový závodní kvapík není zvyklý. „Musím přiznat, že většinou je mezi dvěma finále den pauzy. V Halifaxu to bylo nezvyklé. Když to jde v tak rychlém sledu, většinou se to kombinovat nedá. Ale říkal jsem si, že když jsem u nás nejlepší a o tolik v uvozovkách nešlo – přece jen nebyla to kvalifikace na olympijské hry – tak si na to troufnu,“ uvedl Dostál s tím, že páté místo vybojované pouhých 60 minut po získaném zlatu není žádná ostuda.

Čtyřnásobný olympijský medailista už je vzhledem k veleúspěšným závodním rokům expertem na cenné kovy. Proto se podivoval, co se mu po triumfu v Kanadě houpalo na krku.

Zlato ho trochu zmátlo

Jeho medaile, kterou ukázal v televizním studiu, totiž nevypadá jako typická zlatá a při slavnostním ceremoniálu byl na chvíli zmatený. „Když jsme stáli na stupních vítězů, divil jsem se, proč mi nesou bronzovou medaili. A koukal jsem po třetím Fernandu Pimentovi, jestli to náhodou nepopletli. Jeho cenný kov byl ale méně vyleštěný. Tak jsem se dovtípil, že dneska je moderní dávat jakési růžové zlato.“

O zlato by ještě rád zabojoval pod pěti olympijskými kruhy. V tomto prostoru zatím ukořistil jedno stříbro a tři bronzy. Končit v 29 letech rozhodně nehodlá a netají se svými dlouhodobými plány.

„Doufám, že se za dva roky povede Paříž. Mám to naplánované ještě na Los Angeles v roce 2028 a možná bych pak mohl ještě i do Brisbane,“ uzavřel kajakář.

Tagy:
CNN Prima NEWS Nový den pořady zlatá medaile sport rychlostní kanoistika Josef Dostál kajak

Hlavní zprávy

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?
Energetika

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:42

Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

11:18

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

10:52

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

10:23

BBC: Jako by nás vrhli o 35 let zpět, říkají Ukrajinci na okupovaných územích

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Hamilton se po roce mistrovské náplasti nedočká. Red Bull podváděl jen trochu, nebo vůbec

I když ve víkendové Velké ceně Singapuru skončil Max Verstappen až sedmý a mistrovské oslavy musí prozatím odložit, je zřejmě jen otázkou času, kdy bude oficiálně dvojnásobným mistrem světa formule 1. Poslední dny ale přinesly i absurdní hrozbu, že nizozemský pilot se bude muset podruhé stát premiérovým šampionem. Obvinění, že jeho tým Red Bull loni výrazně překročil rozpočtový strop, se ale ukazují jako přehnaná.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Domácí zpravodajství

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Kauza přidělování bytů v Brně: Žalobkyně žádá vazbu pro dva stíhané, šest bylo propuštěno

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom ve čtvrtek informovalo na webu. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.