CNN Prima News Commonwealth

Commonwealth

Výpis příspěvků ke štítku „Commonwealth“

Dvě velikánky, které určily vývoj Británie. Vyrovnala se Alžběta II. královně Viktorii?

12. září 2022 06:00

Britská královna Alžběta II. se stala symbolem stability britské monarchie v novodobých dějinách. Za několik desítek let vládnutí zažila celou řadu důležitých událostí, dobrých i špatných. Odborníci i běžní lidé jí po jejím skonu vyjadřují úctu a oceňují její styl vládnutí i kroky, které v čele monarchie činila. Nejen svým dlouhým vládnutím ale připomíná jinou velmi důležitou panovnici v britské historii – svoji praprababičku královnu Viktorii.

Scénář po smrti královny: Británii čeká 10 dní smutku. Co přesně se bude dít dál?

9. září 2022 08:33

Ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek britská královna Alžběta II. Na její skon byl Buckinghamský palác dle protokolu připravený a má vypracovaný program událostí, které budou v nadcházejících dnech královskou rodinu i běžné Brity čekat. Operace nese název „Londýnský most“, úmrtí monarchy je v ní označováno jako Den D. Celkový harmonogram je plánován na 10 dní.

Unikátní vztah Alžběty II. a Harryho: Vnuka i přes neshody zbožňovala. Rozloučit se nestihli

9. září 2022 07:12

Vztah mezi zesnulou královnou Alžbětou II. a jejím vnukem, princem Harrym, lidé z jejich okolí popisovali jako unikátní. Podle mnohých byl mladší syn princezny Diany miláčkem britské panovnice, v mnohém se podobal jejímu manželovi princi Philipovi. Škádlení mezi babičkou a vnukem bylo běžné a mnohé princi procházelo. K poslednímu rozloučení však nedošlo – princ Harry do skotského zámku Balmoral dorazil pozdě.

Zeman: Vznešenost královny zůstane v našich srdcích. Na její počest se rozsvítil Petřín

8. září 2022 20:05

Český prezident Miloš Zeman přijal zprávu o úmrtí královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Její služba monarchii, pokora a vznešenost zůstane v našich srdcích, uvedl. Premiér Petr Fiala vyjádřil upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu. Odešel symbol oddanosti i lidství, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Petřínská rozhledna byla na počest Alžběty II. nasvícena britskými barvami.

Překvapení v Británii: Tradiční světla zažehla Alžběta II. Forejt vysvětlil jejich význam

2. června 2022 23:59

V Londýně začaly čtyřdenní oslavy 70 let vlády britské královny Alžběty II. Platinové jubileum si ostrované připomínají řadou ceremoniálů i kulturních akcí. Mezi ně patří také symbolické zažehnutí takzvaných vater. Světla u nádvoří windsorského hradu rozsvítila ve čtvrtek večer samotná 96letá královna. Bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné vysvětlil smysl této tradice.

Williama během návštěvy Karibiku ostře zkritizovali. Princ proto připustil zásadní změnu

29. března 2022 06:54

Princ William plánuje prosadit zásadní změny v královských tradicích. K veřejnému vyjádření ohledně stávajících zvyků ho motivovali občané karibských zemí, jejichž kritika šokovala vévodu během jeho osmidenní cesty přes Jamajku, Belize a Bahamy. Při projevu připustil, že by se tyto země mohly v budoucnosti distancovat od monarchie.