CNN Prima News Commonwealth

Commonwealth

Výpis příspěvků ke štítku „Commonwealth“

Dvě velikánky, které určily vývoj Británie. Vyrovnala se Alžběta II. královně Viktorii?

Britská královna Alžběta II. se stala symbolem stability britské monarchie v novodobých dějinách. Za několik desítek let vládnutí zažila celou řadu důležitých událostí, dobrých i špatných. Odborníci i běžní lidé jí po jejím skonu vyjadřují úctu a oceňují její styl vládnutí i kroky, které v čele monarchie činila. Nejen svým dlouhým vládnutím ale připomíná jinou velmi důležitou panovnici v britské historii – svoji praprababičku královnu Viktorii.

Scénář po smrti královny: Británii čeká 10 dní smutku. Co přesně se bude dít dál?

Ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek britská královna Alžběta II. Na její skon byl Buckinghamský palác dle protokolu připravený a má vypracovaný program událostí, které budou v nadcházejících dnech královskou rodinu i běžné Brity čekat. Operace nese název „Londýnský most“, úmrtí monarchy je v ní označováno jako Den D. Celkový harmonogram je plánován na 10 dní.

Unikátní vztah Alžběty II. a Harryho: Vnuka i přes neshody zbožňovala. Rozloučit se nestihli

Vztah mezi zesnulou královnou Alžbětou II. a jejím vnukem, princem Harrym, lidé z jejich okolí popisovali jako unikátní. Podle mnohých byl mladší syn princezny Diany miláčkem britské panovnice, v mnohém se podobal jejímu manželovi princi Philipovi. Škádlení mezi babičkou a vnukem bylo běžné a mnohé princi procházelo. K poslednímu rozloučení však nedošlo – princ Harry do skotského zámku Balmoral dorazil pozdě.

Zeman: Vznešenost královny zůstane v našich srdcích. Na její počest se rozsvítil Petřín

Český prezident Miloš Zeman přijal zprávu o úmrtí královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Její služba monarchii, pokora a vznešenost zůstane v našich srdcích, uvedl. Premiér Petr Fiala vyjádřil upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu. Odešel symbol oddanosti i lidství, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Petřínská rozhledna byla na počest Alžběty II. nasvícena britskými barvami.

Překvapení v Británii: Tradiční světla zažehla Alžběta II. Forejt vysvětlil jejich význam

V Londýně začaly čtyřdenní oslavy 70 let vlády britské královny Alžběty II. Platinové jubileum si ostrované připomínají řadou ceremoniálů i kulturních akcí. Mezi ně patří také symbolické zažehnutí takzvaných vater. Světla u nádvoří windsorského hradu rozsvítila ve čtvrtek večer samotná 96letá královna. Bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné vysvětlil smysl této tradice.