Z nepopulárního k uznávanému: Británie má nového krále. Jaké přijme Charles jméno?

Ve věku 96 let ve čtvrtek zemřela britská královna Alžběta II., oznámil Buckinghamský palác, na kterém byla spuštěna vlajka. Šlo o nejdéle vládnoucí panovnici v britských dějinách. Novým britským králem se stal její nejstarší syn, princ Charles. Do povědomí veřejnosti se zapsal také jako manžel princezny Diany. V období jejich rozchodu se Charlesova popularita rapidně propadla. Uznání si však znovu získal.

Největší obavy se naplnily. Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Strach z nejhoršího provázel celý svět poté, co Buckinghamský palác oznámil, že se zdravotní stav panovnice zhoršil. Do skotského Balmoralu za Alžbětou přijely jak její děti, tak vnoučata.

Novým králem se v okamžiku smrti Alžběty II. stal její nejstarší syn princ Charles. Nově bude nést titul panovník a král Spojeného království a 14 zemí Commonwealthu. Úkol pro Charlese zůstává stejný jako pro jeho matku – bude podepisovat úřední listiny, přijímat státní návštěvy, otevírat parlament a předávat pocty.

Půjde ve stopách matky?

Se jmenováním se pojí také řada zvyklostí, právních procedur a tradic, které určují, co se od britského panovníka očekává, podotkl web Sky News. Nyní je otázkou, zda bude 73letý Charles následovat vzor své matky, nebo přinese jiný typ vlády.

Královnou se Alžběta II. stala v pouhých 25 letech, Charlesovi je přes 70 let a králem se stal v době, kdy jiní lidé chodí do důchodu. Celý život měl možnost sledovat, jak královna panuje. Na rozdíl od své matky, která byla známá tím, že si své osobní názory nechávala pro sebe, Charles se netajil tím, na čem mu záleželo. Jak se postupně utvářela jeho role dědice, věnoval čas důležitým společenským otázkám doby.

Pomáhal lidem prostřednictvím nadace Prince's Trust, budoval mezináboženské vztahy, zasazoval se o řešení klimatických změn a stal se jednou z nejuznávanějších osobností v oblasti životního prostředí. Sdílením svých názorů byl však mnohdy obviňován ze stírání hranic mezi službou veřejnosti a politickým vměšováním.

Uznání veřejnosti si musel získat

Syn Alžběty II. po ní zdědil smysl pro službu a povinnost vůči své zemi. Je pravděpodobné, že bude pokračovat v plnění nabitého programu slavnostních akcí, charitativních závazků a návštěv po celém Spojeném království. Ještě před tím, než se stal králem, podnikal jménem královny zahraniční cesty. Nyní se očekává, že v nich bude pokračovat, a to intenzivněji.

Otázkou ale zůstává, zda bude král Charles mezi svým lidem populární. Byly doby, kdy myšlenka, že by se princ z Walesu stal panovníkem, byla v rozporu s veřejným míněním. Důvodem byl zejména prudký pokles popularity po nevydařeném manželství a smrti princezny Diany, kterou si Velká Británie zamilovala.

S odstupem desetiletí se však zdá, že Britové svůj názor vůči Charlesovi mění. Uznání jak jeho osoby, tak manželky Camilly, roste. Ta se navíc po smrti Alžběty II. stala královnou chotí. S postupem času se ukáže, zda si popularitu udrží, stejně jako to, jaký způsobem bude vládnout.

Jak se bude král jmenovat?

Otázkou zůstává, jaké si král zvolí jméno. Charles má dvě možnosti. Tou první podle webu Express je, že by přijal jméno král Charles III. – česky Karel III. Objevují se však spekulace, že by se mohl vydat jinou cestou a vzdát hold svým nejbližším příbuzným. Charles se narodil jako Charles Philip Arthur George a léta se diskutuje o tom, že by si možná přál vládnout pod jménem Jiří VII.

Právě jeho dědeček si po nástupu na trůn nechal říkat Jiří VI. Je však možné, že král vzdá poctu svému zesnulému otci, princi Philipovi, a titul panovníka by nesl jako král Filip. Jak se nakonec rozhodne, veřejnost zjistí v nejbližší době.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl
Rusko

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl

Rusové mohli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři poměrně jednoduše sabotovat, dostat se k nim mohly nejen drony, ale i vycvičení potápěči. Říkají to zahraniční experti prostřednictvím některých médií. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá, vody, ve kterých k výbuchům došlo, označuje za ekonomické zóny Dánska a Švédska.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:40

Aktivní frontová linie s Ruskem je asi 850 kilometrů dlouhá

16:15

Zelenskyj varoval Rusko před tvrdou reakcí, pokud anektuje další území Ukrajiny

15:38

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Kreml rozhodl o anexi dalších ukrajinských území. K Rusku se mají připojit v pátek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve čtvrtek potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich přiřazení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, řekl novinářům.

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně ve středu dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Se silou větru 241 kilometrů v hodině byl podle agentury AP pátým nejsilnějším hurikánem, který kdy zasáhl USA. Ulice zaplavila voda, vítr vyvracel stromy a připravil přes 2,6 milionu odběratelů o dodávky elektřiny. Zcela zdevastována byla pobřežní města Fort Myers a Cape Coral. Kvůli hurikánu bylo zrušeno více než čtyři tisíce letů mířících do či ze Spojených států.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.