Unikátní vztah Alžběty II. a Harryho: Vnuka i přes neshody zbožňovala. Rozloučit se nestihli

Vztah mezi zesnulou královnou Alžbětou II. a jejím vnukem, princem Harrym, lidé z jejich okolí popisovali jako unikátní. Podle mnohých byl mladší syn princezny Diany miláčkem britské panovnice, v mnohém se podobal jejímu manželovi princi Philipovi. Škádlení mezi babičkou a vnukem bylo běžné a mnohé princi procházelo. K poslednímu rozloučení však nedošlo – princ Harry do skotského zámku Balmoral dorazil pozdě.

Ani odtrhnutí od královské rodiny jejich pouto nepřerušilo. Královna Alžběta II. a princ Harry tvořili speciální dvojici. Mladší syn princezny Diany svou panovnici obdivoval a choval k ní respekt. „Dívám se na Commonwealth a říkám si: ‚Podívejte, kolik toho dokázala.‘ Měla by být neuvěřitelně hrdá na to, čeho dosáhla a co vytvořila mezi obrovským množstvím lidí z různých etnik, barev pleti, zkušeností, ostrovů – ať už je to cokoli. Klobouk dolů, je to neuvěřitelné,“ nechal se slyšet princ v roce 2016.

A sympatie byly podle blízkých zdrojů oboustranné. „Kdyby ji Harry o něco požádal, královna by řekla ano – protože ho zbožňovala,“ vzkázal webu People jeden z přátel k poutu mezi panovnicí a vévodou ze Sussexu. Kromě původu je však pojilo mnohem více. Příkladem může být smysl pro humor, který několikrát oba předvedli.

Bum, opravdu? Ale prosím

Jen málo veřejných momentů ilustruje Harryho pouto s jeho babičkou královnou tak, jako když se v roce 2016 připojila ke svému vnukovi na videu, které propagovalo Invictus Games. Harry, usazený na pohovce na hradě Windsor, se naklonil ke královně a ukázal jí krátké video na svém telefonu. Byli na něm tehdejší prezident Barack Obama a první dáma Michelle Obamová, kteří ho škádlili ohledně nadcházejících her Invictus Games.

Tehdejší hlava Spojených států vzkázala, že na hrách v paralympijském stylu, které Harry před lety zahájil pro příslušníky ozbrojených sil, hodlají zvítězit. Jeden z vojáků poblíž Obamy navíc pronesl vítězné „bum“, aby úmysly USA podtrhl. Harry s babičkou však měli jinou představu. Královna pokrčila rameny a svým jedinečným způsobem prohlásila: „Bum, opravdu? Ale prosím.“

Málokterý člen britské královské rodiny měl dostatek sebevědomí a humoru, aby královnu k účasti na podobném „kousku“ oslovil. Princ Harry byl vždy považován za rošťáka. Naopak tím umírněnějším byl jeho starší bratr William. Bývalý komorník prince Charlese – Grant Harrold uvedl, že královna vůči Harrymu občas polevovala v ostražitosti.

„Někdy si říkám, jestli královně trochu nepřipomíná prince Philipa,“ sdělil Harrold s odkazem na manžela panovnice. „Víte, s tím úžasným, řekněme, takovým leskem v očích,“ doplnil. Možná právě proto byl podle mnohých princ Harry královnin oblíbenec a kdeco mu prošlo. Na jednu příhodu zavzpomínala například královská korespondentka Katie Nichollová ve své knize z roku 2010.

Princ Harry změnil nahrávku v hlasové schránce královny. Osobnímu tajemníkovi panovnice tím údajně způsobil „životní šok“. Zpráva zněla: „Ahoj, jak je? Tady Liz! Omlouvám se, jsem mimo trůn. Pro horkou linku na Philipa stiskněte jedničku, pro Charlese dvojku, pro corgis stiskněte trojku.“

Rozloučení v kruhu rodiny, ale bez Harryho

O výstřelky v rodině nebyla nouze. Tím největším nejen podle veřejnosti bylo oznámení prince Harryho a jeho manželky Meghan Markleové o odstoupení z královské rodiny. Vnuk panovnice se však hájil tím, že svůj odchod s Alžbětou II. třikrát projednával, než jej sdělil veřejnosti. Ačkoliv se pár odstěhoval i se synem Archiem za oceán, s panovnicí si princ Harry zůstal blízký.

„Za poslední rok jsem s babičkou mluvil víc než za mnoho a mnoho let,“ řekl s tím, že si on i královna stáhli Zoom, aby panovnice mohla vidět svého pravnuka. „S babičkou máme opravdu dobrý vztah a rozumíme si. Chovám k ní hlubokou úctu. Je to moje vrchní plukovnice, že? Vždycky jí bude,“ dodal v březnu minulého roku.

I když roztržky v rodině neskončily, princ Harry si však vždy našel příležitost, aby se se svou milovanou babičkou sešel. Letos v dubnu se za ní zastavil ve Velké Británii, když byl na cestě do Nizozemska na Invictus Game. Roční dceru Lilibet, která dostala jméno právě po panovnici, jí představil v červnu. Do Velké Británie se vrátil i těsně před tím, než se zdravotní stav královny zhoršil.

Shoda náhod a okolností mu umožnila, aby byl své babičce nablízku. Po zveřejnění informace, že se královně 8. září přitížilo, okamžitě zamířil do skotského zámku Balmoral, stejně jako jeho bratr, otec a další příbuzní. Osud byl však k princi krutý – na místo, kde se rodina s královnou loučila, dorazil až hodiny poté, co Alžběta II. zemřela. Poslední slova, která chtěl zdrcený princ milované ženě sdělit, zůstala nevyřčena.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí

Už v sobotu bude znám vítěz letošních voleb do místních zastupitelstev a dvojice kandidátů, kteří se utkají o třetinu křesel v Senátu. CNN Prima NEWS v sobotu 24. 9. v 11:00 odstartovalo vysílání v novém volebním studiu s mnoha inovacemi včetně Prima tužky. Pět moderátorů nabídne kontinuální přísun rychlých a přehledných výsledků komunálních a senátních voleb, živých vstupů, rozhovorů a analýz až do nočních hodin.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party
Nemoci

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně
Komunální volby

Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně

Kandidát na pražského primátora za ANO Patrik Nacher si v sobotu nechal vyčistit auto, první místopředseda strany Karel Havlíček byl na výlovu a šéf hnutí Andrej Babiš v Karlových Varech. Zavřely se volební místnosti a hnutí ANO se proměnilo, z velkolepé kampaně s obytňákem se stal nejchudší raut na štábu, kam nejdůležitější politici přijeli pozdě. I když se hnutí v komunálních i senátních volbách podle dosavadních výsledků celkem daří, po volbách působí odevzdaně.

Infobox
sledujeme živě
22:19

Ve volebním štábu hnutí STAN panuje veselá nálada

22:10

Fiala: Celkově se dá říct, že si naši voliči nenechali vnutit teze o referendu

21:59

Okamura pozval lidi na demonstraci proti zdražování

21:50

Rakušan před novináři přiznal, že senátní volby dopadly pro hnutí STAN za očekáváním, komunální volby naopak

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Dva kandidáti míří do Senátu přímo. Fiala a Václavec nedali konkurenci šanci

Aktualizováno

Senátní volby mají dva jasné vítěze už v prvním kole. Nadpoloviční většinu hlasů totiž získali kandidát za hnutí ANO Ladislav Václavec a dlouholetý starosta města Letohrad Petr Fiala (KDU-ČSL). Nadpoloviční většinu hlasů má zatím po sečtení 11 procent hlasů i Jiří Růžička (TOP 09) na Praze 6. Další kandidáti na tuto hranici zřejmě nedosáhnou.

Živě
ON-LINE: Další brutální zákroky v Rusku. Policie zatkla stovky demonstrantů proti mobilizaci

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku. Ruská policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí.

Mé tělo se změnilo, zašel jsem k lékaři. Legendární Svindal si vyslechl krutou diagnózu

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Krutost rozšířeného českého rčení na vlastní kůži zažil dvojnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa v alpském lyžování Aksel Lund Svindal. Legendární Nor, který v prosinci oslaví teprve 40. narozeniny, si vyslechl nepříjemnou diagnózu. „Už týden po operaci jsem věděl, že prognóza je dobrá,“ napsal Svindal optimisticky na svůj facebookový profil.

Nevypadá to špatně, ocenil průběžné výsledky voleb Fiala. Vyloučil spolupráci s SPD

Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení průběžných výsledků voleb odmítl, že by na komunální úrovni jeho strana tvořila koalice s hnutím SPD. Zároveň uvedl, že nepochybuje o úspěchu předsedy Senátu a stranického kolegy Miloše Vystrčila, který obhajuje křeslo v horní komoře Parlamentu. Průběžné výsledky zatím hodnotí pozitivně šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kalousek: Vystrčilův úspěch je vítězstvím demokracie. Umím si jej představit na Hradě

Pravděpodobný suverénní výsledek předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) v prvním kole senátního souboje s Janou Nagyovou (ANO), která je obviněná v kauze Čapí hnízdo, je vítězství demokracie nad populismem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten zavítal, prý jako běžný občan, do restaurace nedaleko volebního štábu koalice Spolu. Zároveň uvedl, že by podle něj byl Vystrčil dobrým kandidátem na prezidenta.

Šokující stav propuštěného Ukrajince: Chybí mu kus kosti, zákrok provedli rezavými kleštěmi

Ve čtvrtek bylo z ruského zajetí propuštěno 215 obránců Ukrajiny. Vojáci, kteří bránili Mariupol, se do vlasti vrátili výměnou za 55 ruských zajatců. Rodiny jsou v slzách, které nesymbolizují pouze štěstí. Při pohledu na své milované jsou v šoku. Nejvíce pozornosti se dostalo Michajlovi Djanovovi, který se po třech měsících v ruském zajetí změnil k nepoznání. Okupanti obránce Ukrajiny mnohdy mučili.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Zemřel známý český galerista. Založil největší sbírku o tuzemském a slovenském umění

Ve věku 78 let zemřel v pátek výtvarník, básník, publicista a kurátor Jiří Hůla. Zprávu v sobotu sdělila jeho dcera Galina Miklínová. Hůla v 80. letech otevřel se svým bratrem v Kostelci nad Černými lesy Galerii H. Založil také Archiv výtvarného umění a informační systém abART, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském výtvarném umění.