Covid dává učitelům zabrat. Jsou unavení, a to je teprve listopad, říká pedagog

K věci 11.11.2021

Pandemie koronaviru významně změnila klima ve školách. Učitelé v současné době dostávají zabrat a jsou hodně unavení. Aktuální situaci v českém školství v pořadu K věci na CNN Prima NEWS přiblížil pedagog a předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Vláda bude v pátek jednat o protiepidemických opatřeních. Ta by se měla především týkat neočkovaných. „Jsem přesvědčený, že v současné situaci by bylo dobré opět použít nouzový stav,“ sdělil imunolog Václav Hořejší s tím, že by ho stačilo zavést na dva týdny.

Dobšík podporuje pokračování plošného testování. „Určitě bych nevítal, aby se školy zavíraly. Vítal bych, aby se pokračovalo v testování. Od začátku říkáme, že PCR je nejlépe průkazné na odhalení ohnisek ve školách. Když by to bylo drahé nebo kapacity laboratoří nestíhaly, pokračoval bych v antigenu,“ řekl pedagog. „Asi to stojí hodně peněz, ale pro bezpečí škol to má význam,“ dodal Dobšík.

Učitelé se bojí o své zdraví

Mezioborová skupina MeSES ve středu uvedla, že ve školách požaduje pravidelné testování. Pokud by se ve třídě objevil pozitivní případ, děti by nešly do karantény, ale testovaly by se každý den. „Toto je jedna z metod, která je naprosto použitelná,“ souhlasil Hořejší.

Nenaočkovaní učitelé nyní musí nosit respirátor i při výuce. „Respirátor nosí i očkovaní kolegové, kteří se bojí o své zdraví. Učit čtyři, pět hodin v respirátoru je velmi obtížné a oprávněně jsou nazlobení, ale apelovali jsme na jejich zodpovědnost a smysl pro solidaritu,“ vysvětlil Dobšík.

„Covid klima ve školách změnil. Určitě jsou učitelé daleko více unaveni  a to máte teprve listopad. Když je část školy v karanténě, musí se kombinovat výuka. Organizace chodu školy, spokojenost rodičů a bezpečné prostředí jim v současné době dává hodně zabrat,“ má jasno Dobšík. Řekl, že většina pedagogů a pracovníků ve školství se naočkovat nechala.

Je očkovací kampaň kontraproduktivní?

Vláda v úterý představila novou kampaň na podporu očkování proti covidu, již premiér Andrej Babiš (ANO) označil za „brutální“. Jedná se o fotky z nemocnic. „Mám obavu, že to může být kontraproduktivní. Budou to brát tak, že to je silná forma nátlaku. Nemyslím, že v našich řadách se dají očkovat ti, kteří očkovaní nejsou,“ tvrdí Dobšík.

Hořejší je ale jiného názoru. „Na rozdíl od pana Dobšíka si myslím, že by to mohlo mít opačný efekt. Jasně a syrově to ukazuje, kam to může vést,“ reagoval imunolog.

Tagy: