reklama

Covid dává učitelům zabrat. Jsou unavení, a to je teprve listopad, říká pedagog

Pandemie koronaviru významně změnila klima ve školách. Učitelé v současné době dostávají zabrat a jsou hodně unavení. Aktuální situaci v českém školství v pořadu K věci na CNN Prima NEWS přiblížil pedagog a předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

reklama

Vláda bude v pátek jednat o protiepidemických opatřeních. Ta by se měla především týkat neočkovaných. „Jsem přesvědčený, že v současné situaci by bylo dobré opět použít nouzový stav,“ sdělil imunolog Václav Hořejší s tím, že by ho stačilo zavést na dva týdny.

Dobšík podporuje pokračování plošného testování. „Určitě bych nevítal, aby se školy zavíraly. Vítal bych, aby se pokračovalo v testování. Od začátku říkáme, že PCR je nejlépe průkazné na odhalení ohnisek ve školách. Když by to bylo drahé nebo kapacity laboratoří nestíhaly, pokračoval bych v antigenu,“ řekl pedagog. „Asi to stojí hodně peněz, ale pro bezpečí škol to má význam,“ dodal Dobšík.

Učitelé se bojí o své zdraví

Mezioborová skupina MeSES ve středu uvedla, že ve školách požaduje pravidelné testování. Pokud by se ve třídě objevil pozitivní případ, děti by nešly do karantény, ale testovaly by se každý den. „Toto je jedna z metod, která je naprosto použitelná,“ souhlasil Hořejší.

Nenaočkovaní učitelé nyní musí nosit respirátor i při výuce. „Respirátor nosí i očkovaní kolegové, kteří se bojí o své zdraví. Učit čtyři, pět hodin v respirátoru je velmi obtížné a oprávněně jsou nazlobení, ale apelovali jsme na jejich zodpovědnost a smysl pro solidaritu,“ vysvětlil Dobšík.

„Covid klima ve školách změnil. Určitě jsou učitelé daleko více unaveni  a to máte teprve listopad. Když je část školy v karanténě, musí se kombinovat výuka. Organizace chodu školy, spokojenost rodičů a bezpečné prostředí jim v současné době dává hodně zabrat,“ má jasno Dobšík. Řekl, že většina pedagogů a pracovníků ve školství se naočkovat nechala.

Je očkovací kampaň kontraproduktivní?

Vláda v úterý představila novou kampaň na podporu očkování proti covidu, již premiér Andrej Babiš (ANO) označil za „brutální“. Jedná se o fotky z nemocnic. „Mám obavu, že to může být kontraproduktivní. Budou to brát tak, že to je silná forma nátlaku. Nemyslím, že v našich řadách se dají očkovat ti, kteří očkovaní nejsou,“ tvrdí Dobšík.

Hořejší je ale jiného názoru. „Na rozdíl od pana Dobšíka si myslím, že by to mohlo mít opačný efekt. Jasně a syrově to ukazuje, kam to může vést,“ reagoval imunolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama