Čtvrtníček: Na covid mi umřel táta, sám jsem měl namále. Už bych to nechtěl zažít

Filmový a divadelní herec Petr Čtvrtníček zažil koronavirus na vlastní kůži v září loňského roku. Jen měsíc nato mu nemoc vzala otce a v průběhu pandemie přišel kvůli covidu také o několik přátel. „Cítil jsem se jako bych se topil. Už to nikdy nechci zažít,“ popsal pocity v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Vzpomínky na nemoc ve Čtvrtníčkovi dodnes vzbuzují silné emoce. „Měl jsem to v září loňského roku. V říjnu mi na to umřel táta. Umřelo mi na to pár kamarádů,“ svěřil se ve vysílání.

„Nemohl jsem dýchat. Nepoznal jsem nikdy takovou situaci a už bych to nechtěl zažít. Takže já jsem pro očkování,“ vyprávěl, jak se s nemocí potýkal a jaké zkušenosti si odnesl.

K převozu do nemocnice sedmapadesátiletého herce přesvědčila až jeho lékařka. „Doktorka mi řekla už nedělejte hrdinu a zavolejte si sanitku, protože slyším, že to je blbý. Dýchal jsem na půl plynu. Člověk si říkal – netopím se, ale přitom je to takovýhle,“ popsal nepříjemné stavy, kvůli kterým strávil týden na plicním oddělení.

„Lidé, kteří byli se mnou na oddělení, na té chodbě, tak na tom samozřejmě byli podstatně hůř. Tímto děkuji ještě jednou všem těm sestřičkám, všem těm kosmonautům, kteří se o nás starali,“ doplnil.

Čtvrtníček stěží nachází pochopení pro občany, kteří odmítají vakcinaci podstoupit. „Těm lidem bych vzkázal, aby si představili, že žijeme ve středověku za Karla IV. a v tu chvíli by byla morová epidemie a přišlo by se na to, že existuje něco, co to dokáže zmírnit, oddálit. Král by vydal nějaký výnos. Co by dělali? Pár vzbouřenců by se určitě našlo, ale to by měl kat Mydlář velmi napilno. Tvrdá ruka by tady byla potřeba,“ okomentoval stávající situaci ve společnosti.

S tím podle něj souvisí i útoky – slovní i fyzické – na lékaře, záchranáře nebo zdravotníky. „Jak s nimi zatočit? No, ti lidi jsou nebezpeční pro tento národ. Tady je ta demokracie celkem k ničemu. Spousta lidí podlehla těm křiklounům a lidem, kteří jsou agresivní a manipulují s nimi,“ míní. Podle Čtvrtníčka nemá Česko na záchranu covidové situace mnoho času. „Zahltit hygienické stanice stovkami mailů, to určitě není normální. To jsou vemena, který to dělaj,“ nebral si servítky.

Tagy: